Latgales reģiona ēdināšanas uzņēmumu pārstāvji projekta „BELLA CUISINE” ietvaros apciemoja Gotlandes reģionu Zviedrijā

Publicēts 19.05.2014

Latgales reģiona ēdināšanas uzņēmumu pārstāvji no 6.- 9. maijam piedalījās mācību braucienā uz Gotlandes reģionu Zviedrijā.  Gotlandes reģions Zviedrijā, tāpat kā Latgales reģions Latvijā, ir viens no 27 pilntiesīgajiem reģioniem, kas darbojas Eiropas kulinārā mantojuma tīklā, tādā veidā popularizē savu reģionālo identitāti un vietējo izejvielu izmantošanu ēdienu pagatavošanā.
Pirmā vieta, kuru apmeklēja latgalieši, bija restorāns Lindgården, kas atrodas Gotlandes reģiona galvaspilsētā Visbijā. Šeit varēja nobaudīt tradicionālo Gotlandes jēra gaļu ar kartupeļu sacepumu un pavasara zaļumiem. Savu restorānu Rosengården prezentēja Henriks Vesterlunds (Westerlund), kurš pastāstīja, ko nozīmē būt restorāna īpašniekam Visbijā, Zviedrijas restorānu pieblīvētākajā pilsētā ar aptuveni 1 miljonu apmeklētāju vasaras sezonā. Saimniecībā Sigsarve Lamb tika stāstīts gan par jēru, gan labības audzēšanu. Šī tēma nebija sveša arī Latgales uzņēmējiem, kuri nodarbojas ar lauksaimniecību un graudkopību.

Tika apmeklēta tūristiem iecienīta viesu māja „GråGåsen” („Pelēkā zoss”), kuras īpašnieki Maria un Hokans pastāstīja par uzņēmumu un parādīja apkārtni. Te atrodas Körsbärsgården (Ķiršu dārzs) — mākslas zāle 500 kv.m. platībā, ar dārzu, kurā aug augi no 18.gs. otrās puses, kā arī kafejnīca un veikaliņš, kuru vasarā apmeklē ap 20 000 tūristu. Kattlundā bija iespēja izbaudīt viduslaiku vidi.

Hemses mazpilsētiņā Latgales uzņēmēji apmeklēja šokolādes ražotni Nērā (När), kur klausījās par ražotnes darbību un satikās arī ar Hejdes maiznīcas pārstāvi. Rommundas aitu audzētavā tika stāstīts par uzņēmumu un rādīts paraugdemonstrējums – kā suns dzen aitas.
Restorānā Katthammarsvikā bija vakariņas ar bagātīgu zivju izvēli, kur arī satikām Olofu Tomsku, trifeļu sēņu vācēju ar savu suni Bruno. Trifeļu sēņu vācējs stāstīja par ārkārtīgi dārgo un vērtīgo trifeļu sēņu iegūšanu un to realizēšanu. Tika apmeklēta arī savvaļas sīpolu pļava, Romas cukura fabrika ar citiem uzņēmumiem, Romas muiža un Romas dzirnavas. Stafva saimniecībā tika nobaudītas delikateses, sieri ar piedevām, kā arī dažādi dzērieni, kas tiek ražoti Stafvā.
Dārzeņu audzētavā Stora Tollby (Lielais Tollby ciemats) tika stāstīts par kartupeļu audzēšanu un paaudžu maiņu, kas joprojām darbojas uzņēmumā. Nelielajā Fårö salā bija tikšanās ar maizes ceptuves Sylvis Döttrar (Silvijas meitas) īpašniecēm, kuras stāstīja par savu pieredzi šajā jomā.
Bläses kaļķu iegūšanas muzejā uzzinājām par kaļķu industrijas vēsturi. Tika apmeklēta arī Lärbro kara slimnīca, stāstīts par tās vēsturi, tika prezentēta arī attīstības akciju sabiedrība, kura tika dibināta, lai parūpētos par celtnēm Lärbro un attīstību apkārtnē, — jauns un interesants veids, kā attīstīt laukus.
Pieredzes apmaiņas brauciens notika projekta LLB-2-266 „Kulināro pakalpojumu uzlabošana Latgales un Vitebskas reģionos, pamatojoties uz kulinārā mantojuma koncepciju” Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros. Projekta kopējais budžets: 483 195,05 EUR. No šīs summas 90% – 434 875,54 EUR ir Eiropas kaimiņattiecību un partnerības instrumenta Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas atbalsts.
Tatjana Kozačuka
Projekta LLB-2-266 BELLA CUISINE vadītāja
+371 26395176, kulinaraismantojums@inbox.lv

Kulinārais mantojums GotlandēBC_logo

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0