Līdz 7. februārim būs līdzšinējie Covid-19 ierobežojumi un mājsēde nedēļas nogalē

Publicēts 23.12.2020

Informācija atjaunota 25.01.2021.

Latvijā turpina pieaugt inficēšanās ar Covid-19, stacionēto pacientu skaitam pat pārsniedzot 1000, kā rezultātā arvien plašāk jāierobežo citu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana. Lai vīrusa izplatību ierobežotu, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 2021. gada 7. februārim.

Izglītībā:

 • 1.–12. klašu skolēni mācās attālināti.
 • Klātienē drīkstēs notikt klīniskā prakse rezidentūrā un praktiskās nodarbības 6. studiju gada medicīnas studentiem, lai sniegtu atbalstu slimnīcām.
 • Klātienē darbosies speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi.
 • Citas praktiskās nodarbības (arī individuāli) iespējamas tikai attālināti. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos utml. nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti.
 • Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti.

Sportā:

Tāpat kā līdz šim amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Kultūrā:

 • Nestrādās izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus.
 • Bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas uz mājām.
 • Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Pakalpojumi:

 • Nestrādās visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).
 • Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
 • Nenotiks fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
 • Nenotiks dzinējmedības.

Veselības ministrijā informēja, ka šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus: vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto), un lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma uz laiku cilvēks var iztikt.

Tirdzniecībā:

Vēl līdz 25. janvārim būs pagarināts esošais tirdzniecības režīms. Vienlaikus valdība lēma paplašināt tirdzniecībā pieejamo preču sarakstu, iekļaujot tajā arī preces, kas nepieciešamas ziemas apstākļos. Tas nozīmē, ka vēl līdz 25. janvārim klātienē darbosies tikai:

 • aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas);
 • optikas preču veikali;
 • degvielas uzpildes stacijas;
 • tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
 1. pārtikas preces;
 2. higiēnas preces;
 3. pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
 4. mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
 5. tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
 6. dzīvnieku barību un preces;
 7. preses izdevumus;
 8. sabiedriskā transporta biļetes;
 9. mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
 10. mājražotāju lauksaimniecības produkciju;
 11. ziedus.

Ekonomikas ministrijā informēja, ka no 12. janvāra paplašinātas klātienē nopērkamās saimniecības preces ar:

 •  zeķbiksēm, zeķēm, elastīgām zeķēm;
 •  šallēm, lakatiem, kaklautiem, cepurēm;
 •  cimdiem;
 •  precēm virsmu uzkopšanai (virsmu tīrāmās lupatiņas u.tml.);
 •  lāpstām un liekšķerēm (t.sk. sniega lāpstām);
 •  elektroierīcēm telpu apsildīšanai.

Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē publicēti detalizēti higiēnas preču un saimniecības preču saraksti, kuru tirdzniecība ir atļauta.

Preču tirdzniecība internetā nav ierobežota.

Vienlaikus tirdzniecības vietām joprojām būs jāievēro stingras prasības: vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetru no pieejamās telpu platības (neskaitot platību, ko aizņem plaukti, iekārtas utml.), apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu/groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs iet tikai pa vienam (līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam).

Darba vietās:

Tāpat kā līdz šim ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Vienlaikus rīkojumā precizēts, ka ārkārtējās situācijas laikā nepilngadīgiem bērniem ir tiesības satikt klātienē vecākus, kuri dzīvo citur.

Valdība arī vienojās, ka mājsēde no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00 jāievēro naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu. Šajā laikā cilvēki ārpus mājas var būt tikai neatliekamas nepieciešamības dēļ, piemēram, lai dotos uz darbu vai ārstniecības iestādi. Obligāti ir jāaizpilda pašapliecinājums, norādot savus personas datus un pārvietošanās iemeslu. Līdzi jābūt pasei vai ID kartei. Šāds nosacījums būs spēkā līdz 25. janvārim.

==============================================================

Aktuālie ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldību un seku pārvarēšanu saistītie tiesību akti to aktuālajās redakcijās (ar iekļautiem grozījumiem) pieejami šeit: https://likumi.lv/ta/tema/covid-19

FAKTI PAR VAKCĪNĀM PRET COVID-19: VAKCĪNU IZSTRĀDE TURPINĀS

JAUTĀJUMI UN ATBILDES PAR VAKCĪNU “COMIRNATY”

Neļauj ciest visai sabiedrībai – esi līdzatbildīgs!

Kā pareizi lietot sejas masku (video)

  119662891_777492299735254_5500259337936458557_o

Saslimstības statistika
Pasaulē
Latvijā

Vienotais diennakts tālrunis 8345 ar Covid-19 saistīto jautājumu noskaidrošanai

Covid -19 analīzēm jāpiesakās, zvanot uz 8303

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0