Kā globālos problēmjautājumus, kuri ietekmē arī vietējo realitāti, risināt savā kopienā? Atbildes uz šo jautājumu meklēja 27 jaunatnes darbinieki, skolotāji, NVO aktīvisti no 8 dažādām valstīm projekta “Change must go on” (Pārmaiņām jāturpina notikt) ietvaros. Pirmais projekta posms – starptautisks mācību seminārs norisinājās Rēzeknes novadā, viesu namā “Ezerkrasti”.
Semināra dalībnieki bija ieradušies no Ukrainas, Armēnijas, Gruzijas, Moldovas, Bulgārijas, Rumānijas, Spānijas un Latvijas. Viņi piedalījās projektā, kura mērķis ir pilnveidot jaunatnes darbinieku kompetences strādāt ar globālās izglītības tēmām, izmantojot neformālās izglītības pieeju un dažādas interaktīvas mācību metodes. Mācību semināra laikā dalībnieki diskutēja par dažādiem viņu kopienām aktuāliem globāliem jautājumiem – klimata pārmaiņas, vides piesārņojums, starpkultūru jautājumi, globālo un lokālo procesu mijiedarbība. Lai šīs tēmas vieglā un uztveramā veidā paskaidrotu jauniešiem un bērniem vietējās kopienās, projekta dalībnieki apguva 3 interaktīvas mācību metodes – stāstniecība, sajūtu labirinta teātris un foto stāstu veidošana. Mācību semināra sestajā dienā – 16. septembrī, visi semināra dalībnieki devās uz Maltu, kur globālos stāstus stāstīja Maltas kopienai, izmantojot augstāk minētās metodes. Tika rīkotas akivitātes Maltas vidusskolā un Bērnu un jauniešu centrā. Maltas vidusskolā 3. un 10. klases skolēni piedalījās stāstniecības nodarbībās – klausījās stāstus, veidoja savus stāstus, bērni šuva un līmēja lelles, savukārt vecākie skolēni diskutēja par dažādiem lokāliem un globāliem procesiem un to nozīmi. Šī projekta aktivitātes bija saistītas arī ar Rēzeknes novadā notiekošo projektu “Globālās skolās: Tilts uz cerīgu nākotni”, jo projekta dalībnieki vadīja globālās izglītības aktivitātes sākumskolas skolēniem.
Bērnu un jauniešu centrā tika izvietota projekta dalībnieku veidotā foto izstāde “Reaching the Dream” (Sasniedzot sapni), kurā ir apskatāmas bildes, kuras dalībnieki uzņēma Rēzeknē, pievēršot uzmanību dažādiem kopienai raksturīgiem elementiem un sasaistot tos ar globāliem procesiem. Visas dienas garumā jauniešiem bija iespēja Bērnu un jauniešu centrā piedzīvot sajūtu labirinta teātri – izdzīvot sociālās iekļaušanas stāstu caur savām sajūtām.
Projekta turpinājumā visi projekta dalībnieki savās valstīs organizēs nodarbības, kurās diskutēs par globālās izglītības tēmām, izmantojot interaktīvas mācību metodes. Projekta noslēgumā dalībnieki tiksies Rumānijā, lai izvērtētu projekta laikā paveikto.
Projektu “Change must go on” (Pārmaiņām jāturpina notikt) vada biedrība “Humana People to People in Latvia” un to finansē ES programma Erasmus+: Jaunatne darbībā.
Rūta Kronberga,
projekta “Global schools” eksperte
Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ievietotās informācijas jebkuru iespējamo pielietojumu.