Mācību gada noslēgumā Maltas vidusskolas 5.-8. , 10., 11. klašu skolēniem vienas dienas garumā bija iespēja apmeklēt dažādas meistarklases un iepazīt vairākas profesijas.
Friziera meistarklasē gan zēni, gan meitenes ar aizrautību klausījās friziera stāstītajā par savu profesiju, vajadzīgajām iemaņām, prasmēm un arī izglītību. Skolēni labprāt praktiski darbojās- gan veidojot frizūras, gan krāsojot matus, iepazīstot friziera darba specifiku. Savukārt, koka izstrādājumu meistars Andis Mežulis, kas sekmīgi ražo un pārdod koka rotaļlietas un mēbeles gan Latvijā, gan Igaunijā, iepazīstināja skolēnus ar savu profesiju, mudinot skolēnus būt uzņēmīgiem. Arī šajā meistarklasē skolēni varēja iejusties profesijas pārstāvja “ādā” un izvirpot dažas detaļas, no kurām iespējams izveidot kādu rotaļlietu. Fotogrāfa meistarklasē piedalījās liela daļa vidusskolas skolēnu, iepazīstot fotogrāfa darba specifiku, darbojoties ar aparatūru ( fotokameru, foniem, datortehniku utt.). Dalībnieki ne vien uzzināja bet arī pamēģināja praksē, kā izvēlēties pareizu fotografēšanas leņķi, pozēt, lai fotogrāfijas būtu izdevušās. Fotogrāfs Aleksandrs Lebeds vienlaikus pastāstīja arī izglītošanās iespējām, darba tirgus pieprasījumu.
Apmeklējot florista meistarklasi, skolēniem bija lieliska iespēja iepazīties ar materiāliem, kas visbiežāk tiek izmantoti florista darbu veidošanā. Skolēni uzzināja un paši floristes vadībā “iemēģināja roku” ziedu kompozīcijas veidošanā, foto rāmju rotāšanā un arī veidoja aksesuārus.
Dienas otrajā daļā skolēniem bija iespēja iepazīties ar robežsarga, zemessarga, policista un ugunsdzēsēja profesiju. Kā atzina skolēni, daudzi nebija iedomājušies, ka ugunsdzēsēju ekipējums ir tik smags, kā arī to, ka darbiniekiem jābūt lieliskā fiziskā formā. Iepazīstot militāro tehniku un aprīkojumu, skolēni uzzināja, kādas prasības ir potenciālajiem zemessargiem un robežsargiem, lai iestātos zemessardzē vai robežsardzē. Skolēni, kas iepazina policista profesijas, atklāja, ka uzzināja daudz kā jauna par šo profesiju, jo policijā ir daudz dažādu amatu, kā arī to, ka policija darbojas dažādos virzienos.
Paralēli skolēni varēja iepazīties ar Latgales Kultūrvēstures muzeja sagatavoto atraktīvo nodarbību par muzejpedagoga profesiju: skolēni darbojās ar dažādiem materiāliem, smiltīm, rakstīja ar spalvu un tinti, pārbaudīja savas zināšanas vēsturē un kulturoloģijā, darbojās grupās.
Profesiju dienas ietvaros 7. un 6. klases skolēni devās mācību ekskursijā, kuras laikā skolēni iepazina briežkopja profesiju un uzņēmējdarbības organizēšanas vidi. Ekskursijas dalībnieki pārliecinājās, cik liela nozīme uzņēmējdarbībā ir sadarbībai- lai nodarbotos ar briežkopību nepieciešamas gan zināšanas briežkopībā, gan arī materiālais atbalsts, lai uzturētu un attīstītu uzņēmējdarbību.
Skolēni atzina, ka pasākums ļāva tiem iepazīt profesijas tuvāk, aizdomāties par savu nākotnes karjeras izvēli, kā arī veikt savu šī brīža prasmju pašizvērtēšanu un apzināties savus resursus, kuri nepieciešami dažādām darba tirgū pieprasītām profesijām.
Pedagoģe, karjeras konsultante Maltas vidusskolā Maruta Krasnobaja