No 16. līdz 19. aprīlim Comenius Regio projekta „Step2Peak, Activate&Respond2Kids” ietvaros Rēzeknes novadā viesojās Horvātijas Sisak- Maslovinas pašvaldības delegācija. Starp delegācijas dalībniekiem bija gan dažādu mācību priekšmetu pedagogi, gan pašvaldības darbinieki. Viņi ieradās mūsu novadā, lai redzētu, kā projekta partnerskolās – Maltas 1. vidusskolā, Verēmu pamatskolā un Rēzeknes Augstskolā – praktiski strādā ar talantīgiem bērniem, jo projekta mērķis ir paaugstināt izglītības procesa kvalitāti un efektivitāti, uzlabojot radošumu un inovatīvu domāšanu, kā arī sniegt praktisku palīdzību pedagogiem darbā ar talantīgajiem bērniem.
Rēzeknes novadā jau realizēta virkne aktivitāšu: notikuši semināri skolotājiem un vecākiem, partnerskolās norit intensīvs pašizglītošanās process, kura laikā pedagogi meklē informāciju un idejas, kā identificēt talantīgus bērnus un kā ar tiem strādāt. Praksē skolotāji iedzīvina jaunus darba paņēmienus un mācās meklēt ikviena skolēna talantu. Kopīgi esam nonākuši pie secinājuma, ka ”apdāvināti un talantīgi” ir skolēni, kuriem izpaužas spējas vienā vai vairākās no šīm sfērām:
- vispārējas intelektuālas spējas vai talants;
- specifiskas akadēmiskas spējas vai talants;
- spējas vizuālajā, skatuves mākslā, mūzikā un sportā;
- līdera spējas;
- radošas un efektīvas domāšanas spējas;
- praktiskā atjautība un
- specifiskas spējas empātijā, izpratnē un sarunās.
Gatavojot ciemiņu uzņemšanas programmu, vadījāmies pēc projekta mērķa un devām iespēju delegācijai apmeklēt partnerskolas, vērot radošo darbnīcu norisi, delegācijas dalībniekiem pašiem iesaistīties darba procesā, kā arī gūt idejas un izteikt savu viedokli pasākumā „Talantu parāde: mēs savam novadam!”.
Protams, neizpalika arī Latgales tradīciju iepazīšana folkloras un bļīnu vakarā, ekskursija uz Preiļiem un Aglonu.
Vērojot darbu partnerskolās, viesi no Horvātijas atzina, ka guvuši jaunas ierosmes un idejas. Redzēja, ka gan lieliem, gan maziem bērniem skolās tiek dota iespēja izpausties, viņi var attīstīt savas prasmes un spējas, tādējādi veidojoties par radošām un vispusīgi attīstītām personībām. Ar lielu interesi delegācijas dalībnieki no Sisak- Maslovinas pašvaldības vēroja novada skolēnu sniegumu pasākumā, jo bez dziesmām un dejām tika demonstrēta gan prasme spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, gan iluzionista māksla, gan īpašā spēja noteikt nedēļas dienu jebkuram datumam, gan mākslinieciskās dotības: dekupāža, pērļošana, gleznošana un citas. Viesus pārsteidza, ka skolēni demonstrē savu sniegumu droši un pārliecināti, kas liecina par veselīgu pašapziņu un pieredzi uzstāties auditorijas priekšā.
Par to, ka projekta gaita rit veiksmīgi un mūsu sadarbības partneri no Horvātijas, projām braucot, aizveda līdzi jaunas idejas un ierosmes, jāsaka liels paldies Verēmu pamatskolas un Maltas 1. vidusskolas pedagogu kolektīviem, Rēzeknes Augstskolas mācībspēkiem M. Rozenfeldei, R. Burcevai, D. Apelei, A. Strodei un V. Pauram, folkloras kopai „Rāznaviņa” un tā vadītājai Sandrai Višai, Tiskādu speciālas internātpamatskolas direktoram Ž. Feldmanim un direktora vietniecei I. Semjonovai un, protams, visiem tiem novada pedagogiem un vecākiem, kuri ieguldīja savu darbu priekšnesumu sagatavošanā pasākumam „Talantu parāde: mēs savam novadam!”.
Kārtējo reizi pārliecinājāmies, ka mēs esam bagāti: mūsu novada skolās strādā talantīgi pedagogi ar talantīgiem bērniem!
Informāciju sagatavoja
Elita Opincāne