Zirgu pasta kariete pieturēja Maltā

Publicēts 19.05.2014

13.maijā Maltā, bijušās zirgu pasta stacijas pagalmā tika sagaidīta starptautiska zinātniski-pētnieciska ekspedīcija „Pasta trakts Sanktpēterburga – Varšava”. Pasta karietes savu ceļu mēro no Latvija robežas līdz Polijai, kopā nobraucot aptuveni 800 kilometru. Projekta patrons ir Lietuvas premjerministrs Aļģirtas Butkjavičus. Projekta vadītājs ir Lietuvas sabiedriskās organizācijas ,,Klajunu klubas” prezidents Gintautas Babravičus.

Pie zirgu pasta stacijas vārtiem ekspedīciju sagaidīja sargs (Pēteris Sinijs) ar laimes pakavu, kuru piemērīja Žemaites šķirnes zirgiem, lai tie nestu veiksmi tālajā un grūtajā ceļā. Viesus sveica Rēzeknes novada pašvaldības Maltas pagasta pārvaldes vadītājs Vitālijs Skudra un viesmīlīgā Kudļu ģimene ar kliņģeri. Vēsturisko mantojumu – unikālo zirgu pasta stacijas ēku kompleksu uztur kārtībā Sandra un Ivans Kudļi un Anita Viļčinska. Vietējā sabiedrība var būt pateicīga šiem cilvēkiem, jo tiek saglabāts un aprūpēts unikāls kultūrvēsturisks mantojums.

Zirgi, pasta kariete, netverama tuvošanās brīnumam… Un, lūk, mazā feja (Anita Berķe), kura vēlējās piepildīt sapni un pavizināties īstā karietē. Brīnumi taču notiek arī mūsdienās! Jegors Grigorjevs un Aigars Mukāns ziņoja par karietes parādīšanos un pasniedza ekspedīcijas dalībniekiem Maltas skolēnu draudzības sūtījumus bērniem Lietuvā un Polijā.

Pasākuma dalībniekiem bija iespēja kavēties atmiņās kopā ar cienījamo Veltu Lapu. Bērnībā viņa kopā ar tēvu brauca no attālā Butkānu ciema uz Borovaju. Sevišķi gaidīts bija zirgu pasta stacijas apmeklējums, jo vēl tagad viņai atmiņā zeltainie medus rituļi, perniki, barankas, konfektes. Spilgtajās bērnības atmiņu gleznās tirgotāji skaļi sarunājās, ēda kāpostus, spēlēja kārtis. Bērnības atmiņu ainiņas palīdzēja uzburt Indra Koroļonoka, kuru zirga ratos atveda Jānis Prančs. Kolorītie tirgotāji Genādijs Tarakanovs un Aivars Gedušs iejutās to laiku zirgu pasta stacijas atmosfērā un bija kā no senas kinofilmas izkāpuši.

Borovajā dzīvoja dažādu tautību cilvēki, tāpēc pasākumu bagātināja KN ansamblis „Kalinuška” un Maltas KN kapella Normunda Štekeļa vadībā, izdziedot savu tautas dvēseli. Anita Viļčinska un Vēsma Ušpele romu tautības temperamentu atainoja krāšņā dejā.

Rotkalis Rihards Ciblis piedāvāja izkalt monētas, bet Pēteris Reiniks no „Apkalnmājām” piedāvāja apskatei zirglietas.

Paldies Maltas skolas pavārei Svetlanai Kondratei un Inārai Rudzinskai par garšīgo putru un kupcu kāpostiem, Aijai Jermolajevai un Ērikai Žagarei, Intai Danovskai un Valetīnai Miklasevičai par mājīgas atmosfēras veidošanu pasākuma norisē. Paldies Maltas KN vadītājai Elīnai Prusakai par atbalstu, bet Valērijam Prusakam par pasākuma apskaņošanu.

Jāatzīmē, ka stiprā lietus dēļu sagaidīšanas programma Rēzeknē tika saīsināta, tāpēc organizatoru un ekspedīcijas dalībnieku vārdā jāatvainojas par laika nobīdēm un neērtībām ekspedīcijas sagaidīšanas pasākumā Maltā. Viens no ekspedīcijas pamatmērķiem bija izmirstošās Žemaites šķirnes zirgu reklāma, tāpēc prioritāte ekspedīcijā bija zirgi un viņu vajadzības. Paldies ikvienam svētku dalībniekam, kas veidoja kopīgo svētku sajūtu!

Maltas vēstures muzeja vadītāja Silvija Pīgožne
Foto: Inese Siliniece

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0