Ziemassvētku tirdziņš Rēzeknes novada pašvaldībā aizvadīts

Publicēts 23.12.2014
Pēteris Prikulis ar pašdarinātajiem rūķīšiem

Ar kārdinošu piparkūku, ābolu un gaļas kūpinājumu smaržu, ar svecīšu liesmiņām lielajā svētku eglē un līksmām pārdevēju un pircēju čalām aizvadīts lielais Ziemassvētku tirdziņš Rēzeknes novada pašvaldībā. Dalībnieku – mājražotāju, amatnieku, zemnieku — skaits bija vairāk kā seši desmiti, tāpēc tirgošanās vietas šoreiz aizņēma ne tikai ēkas foajē, bet arī lielo zāli, kur pie krāšņās svētku egles valdīja īsta Ziemassvētku noskaņa, ko kuplināja Kaunatas tautas nama folkloras ansambļa uzstāšanās. Arī piedāvājums, kā jau pirms svētkiem, bija bagātīgs, vislielākās pircēju rindas izveidojās pie gaļas kūpinājumu un piena produktu pārdevējiem, taču visātrāk no letes pazuda z/s “Zvejnieki” (Nagļu pagasts) kūpinātās Lubāna ezera zivis. Šoreiz lielāks pieprasījums bija arī pēc amatnieku izstrādājumiem, rokdarbiem un dažādiem suvenīriem Ziemassvētku dāvanām.

Zemnieku saimniecība “Ceļtekas” no Gaigalavas pagasta piedāvāja netradicionālu produktu – veselīgo gī sviestu, kā arī septiņu veidu sierus ar dažādām garšvielām. Kā pastāstīja saimniece Diāna Skutele, ar mājražošanu saimniecība sākusi nodarboties tikai nesen, un tagad jau iesaistījusies arī tiešās pirkšanas kustībā, lai pircēji tieši no saimniecības varētu pasūtīt garšīgos un veselīgos produktus. Kā allaž, pieprasīti bija āboli, kurus piedāvāja z/s “Ķirši” (Lendžu pagasts), z/s “Zemeņkalni” (Rikavas pagasts) un z/s “Ezermala” (Čornajas pagasts), kā arī z/s “Lukstiņmājas” (Ozolmuižas pagasts) dārzeņi. Svētku galdam daudzi iegādājās arī vīndares Martas Igaunes (Nagļu pagasts) mājas vīnu, darinātu no upenēm, cidonijām, āboliem un bumbieriem. Netrūka arī inovatīvu piedāvājumu, kā Griškānu pagasta mājražotājai Valentīnai Svarinskai, kura uzsākusi dažādu vietējo garšaugu maisījumu izgatavošanu.

Turpat blakus, mazajā zālē notika dažādi izglītojoši semināri uzņēmējiem. Par LEADER programmas veiksmes stāstiem Rēzeknes novadā informēja biedrības „Rēzeknes rajona kopienu partnerība” izpilddirektore Ineta Brizga, par ALTUM atbalsta programmām kā iespēju biznesa uzsākšanai un attīstībai informēja Vita Pučka, VAS Latvijas Attīstības finanšu institūcijas „Altum” Rēzeknes filiāles vadītāja.

Savukārt radošajās darbnīcās varēja mācīties visādas Ziemassvētkiem derīgas lietas – puzuru un apsveikumu gatavošanu, piparkūku cepšanu, laimes liešanu un vēl daudz ko citu.

Tirdziņa dalībnieki tika aicināti ziedot kādu dāvaniņu Rēzeknes novada audžuģimenēm, šim nolūkam zālē bija novietoti skalu groziņi, kuri naski pildījās ar dāsnām veltēm.

Kuplo un daudzveidīgo pasākumu organizēja Europe Direct informācijas centrs Austrumlatgalē. Kā uzsvēra centra vadītāja Laura Ieviņa, Eiropas Savienības dalībvalstīs arvien vairāk sāk pievērst uzmanību vietējo zemnieku un mājražotāju atbalstam, lai pasargātu tos no arvien pieaugošā lielveikalu spiediena, kā arī veicinātu veselīgas un ekoloģiskas pārtikas ražošanu. Par būtisku lauku attīstības elementu kļuvusi tiešā tirdzniecība un īsās piegādes ķēdes, izaudzēto un saražoto pārdodot bez starpniekiem.   Šādu koncepciju atbalsta arī Eiropas Parlaments, jo tas ļauj vietējām lauku saimniecībām gūt taisnīgākus ieņēmumus no pārdotā.

Anna Rancāne

Autores foto

Fotogalerija

EDIC_Austrumlatgale_LOGO_iistais_un_vienigais_un_pareizais

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0