“Viesture atskaņ šudiņ” Rogovkā

Publicēts 02.10.2020

Nautrēnu pagasta Rogovkā, pašā ciema centrā, uz ēkas sienas garāmgājēju acis tagad priecē divi sienas gleznojumi.  Uz vienas no ēkas sienām uzgleznoti izcilo novadnieku, šā gada jubilāru, Andryva Jūrdža, Pītera Miglinīka un Antona Kūkoja portreti un viņu dzejas citāti.  Otrais sienas gleznojums ir fotogrāfijas, kurā attēlota Rogovkas ielu bruģēšana trīsdesmitajos gados, reprodukcija.

Andryva Jūrdža, kuram šogad ir 175 gadadiena, darbība nozīmīga tai ziņā, ka viņa personībā un veikumā it kā rezumējas Latgales 19. gadsimta otrās puses vienkāršo ļaužu kultūra, atspoguļojas viņu gara dzīve. Andryvs Jūrdžs veicināja Latgales tuvināšanos ar pārējiem Latvijas novadiem, ar Vidzemes, Kurzemes un Zemgales grāmatniecību un literārām parādībām.

Pīters Miglinīks, kam šogad ir 170 gadadiena, bija latgaliešu dziesminieks un zemnieku nemieru kustības vadonis. Aizstāvējis zemnieku tiesības prāvās pret muižniekiem, rakstījis zemnieku sūdzības un lūgumus. Rakstījis dzejoļus, kuros attēlojis tautas postu un nesamierinātību ar to. Savus teiktos vārdus “Man pateik byut kūpā ar bruolim i  muosom. Man pateik līt svīdrus un asni par jīm” apliecināja ar savu dzīvi un darbību.

Arī Antonam Kūkojam šogad būtu jubileja – 80 gadi. Viņš ir bijis ne vien dzejnieks un mākslinieks, bet arī ļoti aktīvs Latgales kultūras darbinieks, bijis gan mākslas skolas direktors, gan keramikas studijas vadītājs, scenogrāfs un aktieris. Viņš pastāvīgi aprakstījis Latgali dzejā un gleznojis to savos darbos.

Ēka, uz kuras tika veikti sienas gleznojumi, ir 1819. gadā celtā senā kroga ēka, kas bija lielākais krogs Zaļmuižas pagasta teritorijā. 70 gados kroga mūru lielāko daļu nojauca, lai atbrīvotu vietu tagadējā pagastnama būvei. Tagad šajā ēkā atrodas veikals.

Abus sienas gleznojumus veica jaunā māksliniece Laima Andrejeva, kura arī nāk no Nautrēnu pagasta. Laima patlaban studē glezniecību Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē, ir piedalījusies dažādos mākslas konkursos un izstādēs.

Gleznojumi tapuši Nautrēnu pagasta pārvaldes īstenotā projekta “Viesture atskaņ šudiņ” ietvaros. Projekts šogad saņēma atbalstu Rēzeknes novada pašvaldības Radošo darbu konkursā.

Inga Vigule, Nautrēnu sporta halles – KN vadītāja
Foto: Inga Vigule, Laima Andrejeva
WhatsApp Image 2020-09-01 at 15.59.24 WhatsApp Image 2020-10-01 at 20.40.10 WhatsApp Image 2020-10-01 at 20.40.28 WhatsApp Image 2020-10-02 at 09.40.05

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0