“Starp mums, meitenēm, runājot…”, jeb, kā Ozolaines pagastā Sieviešu dienu svinēja?

Publicēts 11.03.2020

Pirmie svētki, ko pieņemts saistīt ar pavasari, ir Starptautiskā sieviešu diena. Lai arī sabiedrībā joprojām valda dalītas jūtas šo svētku sakarā, saistot tos ar padomju laika mantojumu, tomēr vēsturiskās liecības vēsta, ka Sieviešu diena pirmo reizi tika svinēta jau 1909. gadā Amerikā, tikai daudzus gadu desmitus vēlāk šo ideju pārņēma padomju ideoloģija. Bet, lai vai kā, ir taču patīkami, ka reizi gadā visam daiļajam dzimumam tiek veltīta īpaša, pastiprināta uzmanība un šie svētki allaž sirdī rada sajūtas, ka nu jau esam „ar vienu kāju ārā” no ziemas un pavasara durvis ar katru dienu veras jo plašāk…

Šogad, plānojot Sieviešu dienas svētkus Ozolaines Tautas namā, radās doma ierasto pasākuma vakara/ nakts formātu ar dejām, šoviem un konkursiem nomainīt pret ko jaunu, savādāku un nebijušu. Tā rezultātā dzima ideja noorganizēt izglītojošu, iedvesmojošu, aizraujošu, izzinošu un lutinošu pasākumu tikai daiļā dzimuma pārstāvēm, dodot iespēju steidzīgo, rūpju un darbu pilno ikdienu nomainīt ar nesteidzīgu saturīgu atpūtu. Likumsakarīgi tika izvēlēts arī pasākuma nosaukums- „Starp, mums, meitenēm runājot…”, vēlreiz uzsverot to, ka šie nu reiz ir kopābūšanas svētki tikai un vienīgi dāmu kompānijai.

Lai radītu pavasara sajūtas, telpa tika noformēta koši zaļās un dzeltenās krāsās, kontrastā mainīgajiem laikapstākļiem, ļaujot pasākuma apmeklētājām sajust pavasara vēsmas. Vēl tematiskāku, izjustāku un krāšņāku sajūtu zālē ienesa mākslinieces Džeinas Gavares gleznu izstādē „Sievietei” eksponētie košie mākslas darbi. Svētku diena sākās jau pusdienlaikā un to ievadīja brīnišķīgs muzikāls sveiciens Oskara Lustika izpildījumā. Kad dāmu ausis un sirdis bija lutinātas ar skaistām dziesmām un Oskara spēcīgo balss skanējumu, visas klātesošās aicinājām uz pirmo interesanto, izglītojošo nodarbību ar nosaukumu „Sievietes uzvārda noslēpumi”, lektores, sertificētas numeroloģes, vienlaikus arī uzņēmīgo sieviešu kluba „Sentio” vadītājas, stilistes un daudzpusīgas personības Jeļenas Kovaļevičas vadībā. Balstoties uz numeroloģijas zinātni, dāmas uzzināja, cik liela nozīme cilvēka dzīves ritējumā ir konkrētajam uzvārdam, katrai no klātesošajām tika dots uzdevums salikt arī sava uzvārda skaitļu karti, kas pēc tam numeroloģes vadībā tika izskaidrota un izanalizēta, atklājot katrai tieši sava uzvārda noslēpumus, iespējas un priekšrocības. Turpinājumā brīnišķīgu, relaksējošu, meditatīvu nodarbību bija sagatavojusi māksliniece Talita Tipuka- Romančuka. Relaksējošas mūzikas pavadījumā dāmas ļāvās „Ziedu gleznošanas meditācijas” procesam, rezultātā radot savu akvareļu ziedu ierāmētā veidolā, ko paņemt līdzi kā piemiņas suvenīru no šī pasākuma. Bet galvenais mērķis šai mākslinieciskajai nodarbei bija uzrunāt ikvienu meditācijas dalībnieci ļauties kam skaistam, relaksējošam, patīkamam un iedvesmot savā ikdienā atrast laiku patīkamai nodarbei, kas piepildītu un padarītu krāšņāku ikdienu!

Tā kā tuvojas pavasaris un tas allaž ir laiks, kad visus, īpaši daiļo dzimumu, pārņem domas par sava organisma un figūras sakārtošanu, par veselīga dzīvesveida sākšanu, tad īstais laiks bija palutināt dāmas ar idejām, kā savā ikdienas uzturā un dzīvesveidā ienest vairāk veselīgu detaļu. Profesionāls bārmenis Georgijs Lebedevs ne tikai pastāstīja par to, kas ir veselīgie kokteiļi SMŪTIJI, par to iespējamām sastāvdaļām, par to vērtīgumu, bet arī praksē nodemonstrēja vairākas dažādu veselīgo kokteiļu garšu receptes, aicinot dzērienu tapšanā piedalīties arī pašas dāmas. Izrādījās, ka lielākā daļa klātesošo iepriekš nemaz nezināja, kas ir smūtiji, tāpēc vēl jo lielāks prieks pasākuma dalībniecēm bija pastāstīt, ka tie ir kokteiļi, kuros iespējams savienot vienkopus lielu daudzumu vērtīgu, veselīgu, vitamīniem bagātu produktu- dārzeņu, augļu, sulu, piena produktu, lai organismu atslogotu no smagiem ēdieniem un vienlaikus dotu tam milzīgu vitamīnu porciju, veiktu attīrošas, imunitāti stiprinošas vai cita nolūka darbības.

Dāmu pasākums nebūtu dāmu pasākums bez modes, tāpēc nākamais īpašais vakara viesis bija modes dizainere Velga Krukovska ar savu apģērbu zīmolu „Velga Code”. Velga pastāstīja savu iedvesmojošo stāstu par to, kā viņa, strādājot pavisam nopietnā, ar radošo pasauli nesaistītā profesijā, tomēr sapņoja reiz darīt ko kreatīvāku, sievišķīgāku un radošāku, lai atkal uzsvērtu vienu no pasākuma pamatdomām – cilvēkam ir jādod piepildījums savai dzīvei un paralēli ikdienas rutīnai jāatrod laiks un drosme darīt ko tādu, kas sirdij ir bezgala tīkams un kas padara cilvēku laimīgu, piepildītu. Zāles centrā visa pasākuma laikā varēja iepazīties ar Velgas veikumu, ar viņas radīto modi, kā arī saņemt pašas dizaineres personīgu padomu. Velga aicināja arī pašas svētku dalībnieces iejusties dizaineru lomā un radīt kādu tērpu, vecajām lietām piešķirot jaunu dzīvi, kas ir tieši zīmola „Velga Code” viena no galvenajām idejām. Svētku apmeklētājas tika sadalītas darba grupās, bet zāles vidū tika novietots liels čemodāns ar dažādiem apģērba gabaliem un aksesuāriem. Katrai grupai tika dots uzdevums izvirzīt no sava pulka vienu modeli, bet pārējo grupas dalībnieku jeb dizaineru uzdevums bija, izvēloties no čemodāna dotos apģērbu gabalus, pārtransformēt tos jaunos tērpos, turklāt, mainot veco tērpu ierasto pielietojumu. Dāmas ļāvās dotajam uzdevumam un no svārkiem tapa bikses un blūzes, no džemperiem- bikses, bet somas, matu rotas, aksesuāri tika radīti no dažnedažādiem materiāliem, kas bija atrodami čemodānā. Dizaineru galvenie instrumenti bija izdoma, fantāzija, kā arī vien daži tehniskie palīglīdzekļi- šķēres, diegs, šūšanas un saspraužamās adatas. Kad jaunie tērpi bija gatavi, Velga visas modeles pulcēja gaitenī, lai dotu skaidrus norādījumus par to, kā ir jāuznāk „uz mēles”, kā tērps jādemonstrē un kāda poza beigās jāieņem. Aplausu pavadītas, modeles vēra zāles durvis vaļā un demonstrēja jauno modes mākslinieku izveidotos meistardarbus, bet pati meistarklases vadītāja noteica radošākās komandas un interesantākos rezultātus, apbalvojot tos ar simpātiju balvām.

Tāpat dāmu pasākums nav iedomājams bez uzmanības veltīšanas kosmētikas nozarei. Tāpēc pasākuma dalībnieces tika aicinātas ļauties dabas kosmētikas meistarklasei, veidojot veselīgus, smaržīgus skrubīšus, ko vēlāk pielietot pirtī vai vannā. Darbnīcas vadītāja uzsvēra, ka pēc nogurdinošas darbadienas, kad cilvēks pārnāk mājās ar smaguma sajūtu, ir jādodas baudīt ūdens rituālu, kombinācijā ar lielu sāls daudzumu, lai atbrīvotos no visas negatīvās enerģijas, kas pa dienu ir uzkrāta, tāpēc arī radošajā darbnīcā tapa sāls skrubīši. Taču šoreiz darbnīcas vadītāja ikvienu dalībnieci ieveda jaunu sajūtu pasaulē, paverot pavisam citu, jaunu pieredzi šķietami tik vienkāršajā skrubju pagatavošanas procesā un padarot pazīstamo, pieredzēto vairāk vai mazāk mehānisko procesu par veselu sajūtu darbu. Meditatīvas mūzikas un sajūtām bagāta stāstījuma pavadījumā katra dalībniece no sāls un dotajiem dabas materiāliem veidoja savu skrubja mandalu, ieliekot tajā personīgās domas, sajūtas, enerģētiku. Šī darbnīca bija skaists apliecinājums tam, ka ikdienas steigā jārod vieta atpūtai, sava veida  meditācijai, nomierinošam rituālam, lai relaksētos un spētu atrast tik nepieciešamo miera, harmonijas un apmierinātības sajūtu.

Tuvojoties vakaram, dāmu priekam skanēja vēl viens iedvesmojošs stāsts un vēl viens muzikāls sveiciens. Vakara īpašie ciemiņi bija Kristīne Seņkāne un Rita Gabrusāne no dueta „Paprika”. Vispirms meitenes dalījās ar klātesošajām daiļā dzimuma pārstāvēm ar stāstu par sevi- par to, ka ikdienā meitenes veic nopietnus darba pienākumus, strādājot valsts iestādē un veterinārajā klīnikā, bet brīvajā laikā arī viņas ir piepildījušas savu sapni un kopīgi dzied, piepildot savas vēlmes un izbaudot prieku darīt to, kas patīk.

Pēc skaistā muzikālā sveiciena, hennas meistares Kristīne Seņkāne un Dagnija Bernāne aicināja dāmas tikt pie ķermeņa zīmējuma jeb īslaicīga ķermeņa tetovējuma, kas zīmēts ar dabīgām krāsām, jo šaubu nav, ka dāmām patīk rotas un šāds zīmējums ir viens no rotu veidiem. Bet jaunā, talantīgā fotogrāfe Diāna Soročina gaidīja visas skaistās, pasākumam uzpostās dāmas uz skaistu fotosesijas brīdi. Kādai fotografēšanās sagādā milzīgu prieku, cita kameras priekšā vienmēr mulst un sarkst,  taču Diānas vadībā katrai fotosesijas dalībniecei tika piemeklēta īstā poza, skatiena  virziens un citas svarīgas nianses, lai fotogrāfija izdotos lieliska un pašai fotopiedzīvojuma dalībniecei būtu prieks par dalību šajā procesā.

Lai arī pasākuma programma bija gana gara, tomēr pasākuma dalīnieces atzīst, ka diena aizritēja nemanot. Arī tās dāmas, kuras bija plānojušas ierasties pasākumā vien uz dažām stundiņām, beigās palika šeit visu dienu. Šķiet, galvenais uzdevums- radīt svētku dalībniecēm iespēju izrauties no ikdienas rūpēm un darbiem, tika panākts. Dāmas ļāvās nodarbēm, ko dažas darīja pirmo reizi, kas prasīja nesteidzīgu, rūpīgi pieeju, pretēji ikdienas ierastā skrējiena ritmam. Pasākuma īpašie viesi dalījās savos dzīvesstāstos, ar kuriem vēlējāmies ikvienu klātesošo iedvesmot, iedvesmot un vēlreiz iedvesmot ļauties priekam darīt to, ko sirds kāro, neatkarīgi no vecuma un atrast savā nedēļas ritējumā kaut vai pāris stundas nodarbēm, kas piepilda sirdi.

Liels paldies visiem radošajiem, iedvesmojošajiem, talantīgajiem mūziķiem, lektoriem, māksliniekiem un darbnīcu vadītājiem, kuri piepildīja šīs dienas ideju ar saviem stāstiem un ar savām prasmēm. Paldies ikvienai pasākuma apmeklētājai par piedalīšanos un ļaušanos jaunai pieredzei un sajūtām, ko vēlējāmies radīt. Lai visiem radošs un idejām bagāts pavasaris, kas iedvesmo un piepilda sirdis!

Santa Ostaša,
Ozolaines Tautas nama vadītāja
Foto: Diāna Soročina, Santa Ostaša

Darbinjs no Talitas Tipukas- Romančukas darbnīcas Duets Paprika_foto Diana Sorocina Fragments notelps noformējuma Hennas darbnica_foto Diana Sorocina Mandalas skrubīts Velga Krukovska ar tērpu dizainēšanas radošās darbnīcas modelēm un galarezultātiem Velgas Krukovskas Velga Code tērpi Ziedu meditācijas mākslinieciskā darbnīca

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0