Skeču parāde „Kaudzēm smieklu” pulcē Rēzeknes novada amatierteātrus

Publicēts 18.02.2014

14.februāra vakarā Gaigalavas kultūras nams patiešām tika piepildīts ar „kaudzēm smieklu”, jo vairāku stundu garumā skatītājus ar asprātīgiem skečiem izklaidēja 16 Rēzeknes novada amatierteātri. Ikgadējai skeču parādei „Kaudzēm smieklu” pagastu dramatiskie kolektīvi bija sagatavojuši gan fragmentus no labi zināmām izrādēm, piemēram, „Skroderdienas Silmačos”, gan arī vairākus pašu režisoru sacerētus skečus, tostarp, „Radars visu redz” (autore: Čornajas pagasta Ratnieku tautas nama amatierteātra „Sit saujā” režisore Vija Jeršova), „Dzīves nerātnības” (autore: Dricānu kultūras nama amatierteātra vadītāja Genovefa Jonāne) un „Hallo, ZD klausās” (autore: Pušas pagasta tautas nama amatierteātra režisore Mārīte Krasnobaja).

Visbiežāk amatierteātri rādīja jautrus atgadījumus un starpgadījumus „iz” dzīves, jo tieši situācijas, ko skatītāji var asociēt ar savu ikdienu, liekas vissmieklīgākās: „Katrs no mums zina kādu vienmēr neapmierinātu kundzīti, kādu vīru, kuram sieva uzlikusi ragus vai kādu vecmāmiņu, kura vienmēr pārlieku lutina savus mazbērnus, tāpēc šos tematus ir viegli apspēlēt,” pastāstīja amatierteātru režisori. Aktieri atklāja, ka uz skatuves kāpj ar vienu vēlēšanos – lai neaizmirstas vārdi un lai skatītāji izrādi uztvertu pozitīvi, kā paši aktieri teic: „Ar prieku par prieku, par prieku sev un citiem!”

Amatierteātru snieguma lielākais novērtējums bija skatītāju neviltotie smiekli un skaļie aplausi. „Nenožēloju, ka šovakar Olimpiādes skatīšanos iemainīju pret amatierteātru parādi,” norādīja kāds apmeklētājs. „Nebūtu domājis, ka varu četras stundas mierīgi nosēdēt, un galvenais – visu laiku bija interesanti,” teica kāds cits skatītājs.

Izrādes skatījās un izvērtēja arī jomas eksperti: Rēzeknes tautas teātra aktrise Vija Dikule un pasākumu režisors Voldemārs Ivdris. Pēc izrādēm viņi amatierteātru režisoriem izteica savus novērojumus un ieteikumus. V.Dikule uzteica aktieru gaumīgos tērpus un pārdomātos rekvizītus, kā arī pozitīvo enerģiju un dzīvesprieku, kas starojis no skatuves. „Runājot par skečiem, jāteic, ka daudzi no tiem bija interesanti un savdabīgi atradumi ar neparastu humoru,” pastāstīja V.Dikule. Rēzeknes tautas teātra aktrise vērsa režisoru uzmanību, lai turpmākajās izrādēs ar lakatiem vai šallēm netiktu aizsegtas aktieru sejas: „Skatītājiem jāredz aktiera seja un īpaši acis, jo tās visvairāk uzrunā un pārliecina.”

Voldemārs Ivdris norādīja, ka uz skatuves ir svarīgi runāt skaidrā valodā, lai skatītājiem būtu viegli saprast teikto. „Publikas priekšā arī šļupstēt vajag skaidri,” uzsvēra V.Ivdris. Tāpat ilggadējais pasākumu režisors aicināja aktierus izvairīties no lamuvārdiem un vienkāršrunas vārdiem, jo „publikas priekšā aktierim ir jāveic izglītojošā misija, kas neļauj būt rupjam vai lietot parazītvārdus.”

Skeču parāde „Kaudzēm smieklu” ir viens no gada lielākajiem un gaidītākajiem amatierteātru pasākumiem Rēzeknes novadā, taču ppagastu dramatisko kolektīvu sniegumu ikviens interesents teju ik nedēļu var vērot arī kādā no novada kultūras namiem.

Madara Ļaksa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste


Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0