Silvija Paraščiņaka no Maltas – “Gada ārsts 2017”

Publicēts 12.02.2018

Svinīgā pasākumā 9. februārī Kultūras pilī „Ziemeļblāzma” Rīgā jau astoto gadu tika pasniegta „Gada balva medicīnā”. Kā “Gada ārsts 2017” šogad tika sumināta ģimenes ārste Silvija Paraščiņaka no Rēzeknes novada Maltas, kura ieguva 1. vietu šai nominācijai pieteikto 1053 Latvijas dakteru vidū. Tieši Silvijas pacienti, tuvinieki, kolēģi savā aktīvā balsojumā (no pagājušā gada 1. decembra līdz šī gada 14. janvārim) spēja pierādīt, ka daktere ir šī augstā apbalvojuma vērta, jo 35 darba gadu laikā apliecinājusi savu augsto profesionalitāti un īpaši mediķa darbā tik svarīgo cilvēciskumu.

Kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts gandrīz 2417 medicīnas speciālistiem un tika saņemtas 12 225 balsis. Čaklākie balsotāji bijuši latgalieši, kas balsojuši ar lielu entuziasmu, lasām Latvijas Ārstu biedrības mājaslapā. Taču no Latgales balvu saņēma vēl tikai Gunta Romka no Balviem (Modrītes Silaunieces ģimenes ārsta prakse) nominācijā “Gada ārsta palīgs”. Bet viena no trim pretendentēm uz balvu “Gada zobārsts” bija Modrīte Januševska (Daugavpils zobārstniecības poliklīnika).

Balvu “Gada ārsts 2017” Silvijai Paraščiņakai pasniedza Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Trupovnieks, sakot, ka “ikvienā darbā panākumu mēraukla ir līdzcilvēku atzinība. Veselības nozarē 2017. gads nav bijis viegls, bet tas ir atnesis cerību, ka zem vienota karoga var strādāt tie, kas veido medicīnas politiku un tie, kas to realizē”. Dakteri Silviju uz skatuves tika aicināts sveikt arī Maltas pagasta pārvaldes vadītājs Vitālijs Skudra, kurš ar lepnumu paziņoja, ka mūsu Latvijas Malta un tās apkārtnes pagasti lepojas ar savu ārsti, un uzsvēra, ka ir maz tādu ārstu kā viņa – zinošu, laipnu, vienmēr smaidīgu. Savukārt daktere Silvija savā uzrunā pateicās gan pacientiem par balsošanu, gan ģimenei par atbalstu, gan pagasta pārvaldei par palīdzību un novēlēja visiem stipru veselību un nobeigumā skaistā latgaliešu valodā teica: “Vēļreiz vysim bolsuotuojim – lels paļdis!”

Skaidrības labad jāpiebilst, ka dakterei šī balva bija pārsteigums, jo visu balsošanas laiku viņa par to nav zinājusi un patiesu šoku pārdzīvojusi pirms divām nedēļām, kad viņai piezvanījuši no Ārstu biedrības un pateikuši, ka pie viņas brauc televīzija. Bet pēc svinīgā pasākuma un lampu drudža viņa atzinās, ka par kaut ko tādu nekad nav pat iedomājusies sapņot, vienkārši darījusi darbu, kas viņai patīk: “Jūtos dziļi pateicīga katram, kurš par mani balsoja, jo uzvara, turklāt tik milzīgā konkurencē, pierāda, ka man ir vislabākie pacienti un līdzcilvēki. Mani pārpilda tikai pozitīvas emocijas!”

Katras nominācijas uzvarētājs, tostarp daktere Silvija, saņēma mākslinieka Armanda Jēkabsona veidotu statueti “Dzīvības asns”, kas ir kā atgādinājums par dzīvības un veselības vienotību. “Aliis inserviendo consumor” (“Dodot gaismu, sadegu”) – šie medicīnas ētikas pamatlicēja Hipokrāta vārdi, kas ir balvas pasniegšanas moto, arī pilnībā atspoguļo pasākuma noskaņu – katrs godprātīgs mediķis visu mūžu deg cilvēku un tātad arī nākotnes labā! Daktere Silvija, neapšaubāmi, ir viens no šādiem ārstiem un viņas apbalvojums ir tikai likumsakarīgs! Vēlreiz visu pacientu vārdā – APSVEICAM un LEPOJAMIES!

Jāpiebilst, ka Silvija Paraščiņaka 2017. gada 17. novembrī, Latvijas valsts 99. gadadienu sagaidot, saņēma Rēzeknes novada pašvaldības galveno apbalvojumu – Atzinības rakstu.

Pacientu balsojumā noskaidroti arī: “Gada zobārsts”– Nataļja Bišlere (SIA „DentaNata”, Valka); “Gada farmaceits”– Inta Olte („Benu aptieka”, Ērgļi); “Gada funkcionālais speciālists” – Ilona Dorofejeva („Veselības centrs 4”, Rīga); “Gada māsa” – Valda Caune (Paula Stradiņa KUS Onkoloģijas klīnika, Rīga); “Gada vecmāte” – Rasma Kaminska (Dobeles un apkārtnes slimnīca). Nominācijā “Gada docētājs medicīnā” par saviem pasniedzējiem balso medicīnas studenti un visvairāk balsu šogad ieguva Rīgas Stradiņa Universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras asociētā profesore Dzintra Kažoka.

Bet nominācijās „Gada cilvēks medicīnā”, „Gada slimnīca”, „Gada notikums medicīnā” un „Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā” uzvarētājus nosaka Latvijas Ārstu biedrības ekspertu vērtējums. “Gada cilvēks medicīnā” – Valsts Asinsdonoru centra direktore Egita Pole, “Gada slimnīca” – Jelgavas pilsētas slimnīca. Apbalvošanas pasākumā ne reizi tika minēts, ka 2017. gads medicīnā nav bijis viegls, bet mazliet neparasti no malas bija dzirdēt, ka par “Gada notikumu medicīnā” nosaukts ģimenes ārstu streiks (jo tas liecina par dakteru vienotiesspēju, bet arī valsts attieksmi pret veselības aprūpes jomu…). Taču emocionāli pilnīgi pretēja sajūta bija, kad tika sumināti Latvijas Ārstu biedrības jaunie Goda locekļi un pasniegta Gada balva par mūža ieguldījumu medicīnā. Klausoties un vērojot pieredzes bagātos mediķus, pārņēma lepnuma sajūta, ka Latvijas medicīnā ir tādas stipras saknes, kas devušas un dod spēku un unikālas zināšanas arī tagadnes un nākotnes dakteriem. Par mūža ieguldījumu tika godināts osteorefleksoterapeits profesors Georgs Jankovskis (kurš savos 97 gados vēl aktīvi spēlē tenisu) un torakālās ķirurģijas aizsācējs Latvijā ķirurgs docents Ojārs Uldis Aleksis. Tāpat emocionāla bija “Gada specbalvas medicīnā” pasniegšana, ko saņēma Bērnu paliatīvās aprūpes biedrība.

Pasākumu vadīja infektoloģe, LĀB valdes locekle profesore Angelika Krūmiņa, nefrologs, LĀB viceprezidents Māris Pļaviņš un ārsts rezidents Jānis Vētra, kurš priecēja arī ar skaistu dziedājumu. „Gada balvas medicīnā 2017” pasniegšanas pasākumu organizē Latvijas Ārstu biedrība, to atbalsta: AS „Olainfarm”, AS „Grindeks”, aptieku uzņēmums „Mēness aptieka”, AS „Veselības centru apvienība, SIA „Centrālā laboratorija”, SIA „Arbor Medical”, SIA „Veselības centrs 4”, Starptautiskais Viroterapijas centrs, SIA „Tradintek”, SIA „Tamro”, SIA „Ilsanta”, SIA „Mylan”, SIA „Euroaptieka”, SIA „Biotronik”, SIA „Orkla Confectionery & Snacks Latvija”, zīmols „Laima”, Rīgas dome, Kultūras pils „Ziemeļblāzma”.

Skaidrīte Svikša,
dakteres Silvijas Paraščiņakas paciente

3 Gada balva medicina 09.02.2018 Ielugums_GBM - Copy WP_20180209_22_48_59_Pro

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0