Sakstagala pagasta folkloras ansamblim “Kolnasāta” –20!

Publicēts 26.10.2015

Rudenīgi zeltainajā sestdienā, 24. oktobrī, Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta” Izstāžu zālē pulcējās ļaudis, lai ar dziesmām, ziediem, laba vēlējumiem sveiktu vienu no izcilākajiem Rēzeknes novada folkloras kolektīviem – Sakstagala pagasta folkloras kopu “Kolnasāta” 20 gadu jubilejā. Dibināts 1995. gadā pie Franča Trasuna muzeja, pēc toreizējās direktores Valentīnas Bruzgules mudinājuma, tāpēc arī nosaukts par “Kolnasātu” un ilgu laiku arī dēvēts par Franča Trasuna muzeja folkloras ansambli, kas ar savām dziesmām kuplinājis visus lielākos muzeja pasākumus. Pasākuma vadītāja Ērika Zepa mudināti, ansambļa dalībnieki atcerējās priecīgus un skumjus notikumus, bet to divu gadu desmitu laikā ir bijis ne mazums – gan braucieni uz starptautisko folkloras festivālu “Baltica”, lielajiem dziesmu svētkiem Rīgā, dziedāšana Mežaparkā, ģimeniski siltie un dziesmotie svētkiem tepat Sakstagalā – gan gadskārtu norises, gan valsts svētkus svinot, gan arī talku sadziedāšanās. Linu talka iemūžināta arī videofilmā, kuru varēja noskatīties pasākumā. Ar siltām svecīšu liesmiņām un dziesmu ansambļa dalībnieki pieminēja tos dziedātājus, kuri jau aizgājuši mūžībā, pirmkārt jau pašu pirmo kolektīva vadītāju Mariju Matisoni, kurai šogad, 5. oktobrī apritētu 90… Jauno gadu tūkstoti ansamblis aizsāka J. Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas pasniedzējas Ineses Pāvules vadībā, interesanti, ka viņu ar muzeju saistīja arī dzimtas saites, jo vecvecmāmiņa bijusi Franča Trasuna māsīca. Inese kopu vadīja 12 gadus, pēc tam neilgu laiku ansambļa vadītāja bija Jeļena Pukste, bet pirms diviem gadiem tā vadību pārņēma jaunā, enerģiskā mūziķe Madara Broliša. Ansamblī ir vairāk kā divi desmiti dalībnieku, no kuriem jaunākajai, Katrīnai Klušai ir tikai četri gadi. “Kolnasātā” dzied visa ģimene, arī tētis, mamma un vecākās māsiņas.

Pasākumā tika godināti “Kolnasātas” bijušie dalībnieki, tostarp Veronika Geikina, Veneranda Bule, Staņislavs Valenieks, Gunārs Bulis, kuru balsis ansambli stiprināja tā pirmsākumos. Rēzeknes novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne kolektīvam pasniedza apbalvojumus — Latvijas Nacionālās kultūras centra Atzinības rakstu un Rēzeknes novada domes Pateicības rakstu. Kolektīvu sveica Sakstagala pagasta pārvaldniece Olga Muravjova un, protams, kaimiņi – folkloras ansambļi – “Rūta” no Rēzeknes, “Zeile” no Ozolaines, “Vōrpa” no Vērēmiem, “Viļōnīši” no Viļāniem, kā arī Bērzgales kultūras nama folkloras kopa “Bērzgale”. Ozolaines pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Blinovs sievām dāvināja krāšņas kastaņu krelles veselībai – kā atmiņu no 2010. gada rudens, kad ar “Kolnasātas” dalībnieču piedalīšanos tika uzņemti kadri E. Blinova pirmajai režisētajai filmai “Latgolys laikadečs”.

Arī pie svinību mielasta skanēja dziesmas, kas izvērtās par jautru folkloras kolektīvu sadziedāšanos, vēlot “Kolnasātai” garus, skanīgus gadus.

Anna Rancāne
Autores foto