Rēzeknes novada veco ļaužu pansionātam Strūžānos – 20

Publicēts 01.06.2016
Pansionāta kolektīvs

27. maijā ar skanīgu koncertu kolēģu un sadarbības partneru lokā 20 gadu pastāvēšanas jubileju atzīmēja Rēzeknes novada veco ļaužu pansionāts Strūžānos. Lai gan oficiālais pansionāta dibināšanas datums ir 1996. gada 2. februāris, tomēr jubilejas svinībām kā piemērotāks laiks tika izvēlēts gaišais un ziedošais maijs.

Kā pastāstīja Strūžānu pansionāta vadītāja Ilga Lizdika, pansionāts izveidots uz bijušās lauku iecirkņa slimnīcas bāzes Strūžānu ciema centrā ar mērķi sniegt kvalitatīvus un efektīvus sociālos pakalpojumus, kā arī nodrošināt pamatvajadzību apmierināšanu cilvēkiem, kuri vecuma vai veselības stāvokļa dēļ to nevar izdarīt paši. Ilgus gadus pansionātā bija 50 vietas, taču no 2013. gada decembra, līdz ar filiāles Pilcenē atklāšanu, nākušas klāt vēl 22 vietas.

“Dzīvē paveikuši lielus darbus, tagad pie mums klusi atpūšas 70 pensionāri un cilvēki ar I vai II grupas invaliditāti – 48 Strūžānos un 22 Pilcenē,” atklāja Ilga Lizdika. Visi pansionāta iemītnieki ir no Rēzeknes novada pagastiem, taču, tā kā no šī gada pavasara pansionāta filiālē Pilcenē tiek nodrošināts pakalpojums “Atelpas brīdis”, kur cilvēks no jebkuras vietas Latvijā var pieteikties uz īslaicīgu aprūpi, ja nespēj par sevi parūpēties vecuma vai veselības stāvokļa dēļ.

“Strūžānu pansionāts atrodas skaistā vietā ezera krastā. Pansionātam ir plaša, labiekārtota teritorija, kur iespējams pārvietoties ratiņkrēslā. Blakus pansionātam ir liels ābeļdārzs, kur iemītnieki var atpūsties, pasēdēt paēnā un rudenī baudīt ienākušos ābolu ražu,” stāsta pansionāta vadītāja. Reizi mēnesī pansionāta iemītnieki pulcējas uz dzimšanas un vārda dienu gaviļnieku kopīgu sumināšanu. Te tiek svinēti tradicionālie svētki, kupli apmeklēts ir arī senioru vakars pagasta kultūras centra. Ļoti gaidīti ir arī pašdarbības kolektīvi, kas ik pa laikam ar skanīgiem koncertiem iepriecina pansionāta iemītniekus.

Gadu laikā Strūžānu pansionāta ēka piedzīvojusi neskaitāmus remontus un uzlabojumus. Pašu neatlaidīgs darbs un Rēzeknes novada pašvaldības atbalsts ir pārvērtis pansionātu par iemītniekiem un darbiniekiem patīkamu iestādi. “Kā tādi kurmīši,” salīdzina Ilga Lizdika, “visu laiku kaut ko darām un rosāmies. Nupat vienam ēkas galam nomainītas durvis un izlīdzinātas sienas, savukārt Pilcenē vecā sporta laukuma vietā par godu 20 gadu jubilejai iekopti rožu stādījumi.”

Sociālo rehabilitāciju un ikdienas aprūpi nodrošina 25 darbinieki Strūžānos un 13 Pilcenē. “Uz saviem darbiniekiem es varu paļauties 24 stundas diennaktī,” uzsver Ilga Lizdika. Jubilejā īpašs paldies tika teikts un ar Pateicības rakstiem godinātas pensionētās darbinieces: Marija Šķestere, Olga Kokina Valentīna Igaune, Rita Igaune, Valentīna Zvīdre, Edvarda Dzindzuka, Janīna Kraine un Nadežda Viļuma, kā arī darbinieces, kuru ikdienas solis pansionātā rit jau 20 gadu garumā, kopš tā atvēršanas dienas. Tās ir: Maruta Pavļuka, Olga Piļka, Tatjana Tolstova, Jadviga Zajankovska, Aina Šeslere un Helēna Kauliņa. Jāteic, ka arī pansionāta vadītāja jau 20 gadus nemainīgi ir Ilga Lizdika. Kā viņa pati smej, viss darba mūžs aizvadīts vienās sienās – vispirms 12 gadi Strūžānu slimnīcā par iecirkņa terapeiti, pēc tam 20 gadi pansionāta vadītājas amatā: “Augustā paliks 33 gadi, kopš šeit strādā. Divas darba vietas, bet sienas vienas.”

Jubilejas pasākumā gaviļniekus sveica gan tuvākie kaimiņi – Stružānu un Dricānu pagastu pārvaldes, Jaunstrūžānu pamatskola, bērnudārzs “Zvaniņš”, SIA “Strūžānu Siltums”, Rēzeknes novada Sociālais dienests un pagastu sociālie darbinieki, gan arī kolēģi no Višķu sociālās aprūpes centra, kas ir mēnesi vecāks par Strūžānu pansionātu. Uzrunājot klātesošos, Rēzeknes novada domes priekšsēdētāja vietniece Elvīra Pizāne uzsvēra, ka 20 gadi nav pagājuši viegli: “Bija jāiekārto telpas, jāatrod darbinieki, jāsagaida pirmie iemītnieki – to visu jūs godam esat izdarījuši, lai ikviens iemītnieks justos kā mājās un visi varētu sadzīvot kā ģimene. Taču arī ģimenēs visādi gadās – katrs ir ar savu raksturu un saviem niķiem. Paldies profesionālajai komandai, kas spēj uzklausīt, pielāgoties un saliedēt visus. Paldies par sirsnīgo darbu!” Sveicieniem pievienojās arī Rēzeknes novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale: “20 gadi cilvēka mūžā nav daudz, bet sociālās aprūpes iestādei – vietai, kurā sanāk cilvēki savas dzīves bēdīgākajās stundās, sava mūža izskaņā, tas ir ļoti, ļoti daudz. Caur šīm mājām ir izgājuši daudzi cilvēku likteņi. Jūs bijāt tie, kas pie rokas pietur, sniedz palīdzību, saka nomierinošu vārdu. Nereti jūs esat bijuši paši tuvākie cilvēki. Tas nav bijis viegli. Darbs ar cilvēkiem vispār nav viegls, bet jūsu darbs ir divas, trīs un reizēm arī desmit reizes smagāks. Lai jums izturība, labestība un pacietība arī turpmāk!” Sociālā dienesta darbinieki pansionātam dāvāja kokā grebtu Dievmātes statuju, kas sargās, palīdzēs saņemties grūtā brīdī, dos spēku un dvēseles veldzējumu arī turpmākos gadus.

FOTOGALERIJA

Madara Ļaksa
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0