Rēzeknes novada jaunieši – starp labākajiem konkursā „Laukiem būt”

Publicēts 20.11.2014
Foto no LLKC arhīva

Kopskaitā piecas dažādas jauniešu radītas biznesa idejas, kas saistītas gan ar lauksaimniecisko darbību, gan amatniecību, gan pārtikas ražošanu tika atzītas par labākajām un saņēma motivējošas naudas balvas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) rīkotajā konkursā „Laukiem būt!” finālā, kas notika 13. Novembrī Ozolniekos.

Par labāko ideju lauksaimniecības nozarē atzīts Žaņa Jesko no Rēzeknes novada projekts „Biškopības produkcijas ražošanas attīstīšana piemājas saimniecībā Džipšļi”. Viņš atzīst: „Galvenais bija saprast, vai mana jau iesāktā darbošanās biškopībā var kļūt par biznesu. Lai gan nodarbojos ar biškopību, aprūpējot vairāk nekā 30 saimes, uzņēmējdarbības pamati – grāmatvedības kārtošana un citi aspekti – man bija sveši. Tas būs vēl jāapgūst. Taču ar bitēm darboties patīk, tas aizrauj. Konkursa ietvaros izstrādātais plāns apliecina, ka mana nodarbe var būt rentabla.”

Savukārt 3. vietu nominācijā „Uzņēmējdarbības ideja lauksaimniecības nozarē” saņēma Valentīns Brokāns no Rēzeknes novada ar projektu „Šķirnes mājputnu audzēšanas uzsākšana Valentīna Brokāna piemājas saimniecībā”.

Par labāko uzņēmējdarbības attīstības projektu lauksaimniecības nozarē atzīts madonietes Agneses Eidukas sagatavotais projekts „Piena aitu audzēšana z/s Lejas Virgabaļi”. Agnese Eiduka: „Ideju loloju ja sen, kopš mācībām lauksaimniecības tehnikumā, tad aizstāvēju bakalaura grādu, turpināju mācīties. Dibināju kontaktus ar Vācijas uzņēmējiem un drīzumā pirkšu aitiņas ar jēriņiem, lai realizētu savu ieceri par piena aitu audzēšanu. Šāds pasākums kā konkurss „Laukiem būt!” dod iespēju noticēt sev pašai un rast sajūtu, ka varēšu šo ieceri īstenot.”

Nominācijā „Labākā ideja nelauksaimniecības nozarē” pirmo un otro vietu dalīja jelgavnieces Lindas Valteres„Rokdarbi no kaņepju šķiedras” un tukumnieka Ulda Rašmaņa „Koka dizaina fabrika laukos”.

Par labāko uzņēmējdarbības attīstības nelauksaimniecības nozarē projektu atzīts neretnieka Arta Kronīša projekts „Siltumnīcu ražošanas modernizācija”. Viņš saka: „Līdzdalība šajā konkursā man deva stimulu strādāt tālāk. Ražojam siltumnīcas jau trīs gadus. Pateicoties radiniecei, kurai bija informācija par šo konkursu, pietiecos, un esmu gandarīts, ka mans plāns tika atzīts. Rezultātā guvu pārliecību, ka spēju darīt vairāk, tāpēc arī turpmāk piedalīšos dažādos uzņēmējdarbības atbalsta pasākumos.”

Nominācijā „Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana” pirmo un otro vietu dalīja divi projekti – Jaunpiebalgas novada jaunās uzņēmējas Dainas Elksnes „Veselīgu produktu ražotnes izveide”, kur jau top produkti svaigēdājiem un dobelnieka Mārtiņa Millera „Kazas piena saldējuma ražošana z/s Pīlādži”.

Atgādināsim, ka konkursa finālisti tika izraudzīti no visiem Latvijas reģioniem, finālā vērtējot pamatotākos no iesniegtajiem 58 biznesa projektiem. Labāko projektu autori saņēma naudas balvas savu biznesa ideju īstenošanai. Kopējais balvu fonds – 30 000 eiro.

Linda Siliņa, žūrijas komisijas vadītāja, LLKC ekonomikas nodaļas speciāliste: “Apsveicami, ka lauku teritoriju jaunieši ir aktīvi un savas ieceres ir gatavi arī realizēt. Konkursa projekti parādīja, ka darbības virzienu klāsts ir neierobežots, idejām nav robežu. Ieteikumi tiem, kuri iedvesmojošies no šiem jaunajiem uzņēmējiem vēlēsies sākt darbību, – uzdrīkstieties darīt, taču neļaujieties sapņot, ja runa ir par finansēm! Lai izdodas”

Informāciju sagatavoja:
LLKC sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Dace Millere

Žanis Ješko Valentīns Brokāns

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0