Rēzeknes novada aitkopji gūst pieredzi Vidzemes saimniecībās

Publicēts 31.10.2019

Oktobra izskaņā norisinājās LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja rīkotais pieredzes apmaiņas brauciens uz saimniecībām Ērgļu, Madonas un Varakļānu novadā, kas veiksmīgi darbojas aitkopības nozarē. Braucienā devās ne tikai Rēzeknes, bet arī tuvējo novadu interesenti.

Ērgļu novada “Lazdās” brauciena dalībniekus laipni sagaidīja Dmitrijs Bortņikovs, kurš ir ne tikai uzņēmuma SIA “3D Development” īpašnieks, bet arī Latvijas Aitu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs. Vispirms saimnieks iepazīstināja dalībniekus ar uzņēmuma darbību, pēc tam detalizēti skaidroja par aitu barošanu, grupēšanu, dažādām aitu slimībām, dalījās savā pieredzē par saimniecībā īstenotajiem projektiem un demonstrēja saimniecībā esošo aprīkojumu aitu svēršanai un nagu kopšanai. Saimniecības apmeklējuma noslēgumā risinājās diskusijas par aitkopības situāciju valstī – aitu produkcijas realizācijas iespējām un Latvijas aitu asociācijas uzdevumiem.

Madonas novada Bērzaunes pagastā dalībniekus uzņēma SIA “TD Sveķi” īpašniece Dzintra Karavaičuka. Sākumā saimniece lepni izrādīja savus Galovejas šķirnes liellopus, kas saimniecei ir iepatikušies sava mierīgā rakstura dēļ. Tālāk dalībniekiem bija iespēja apskatīt dažādu šķirņu aitas, tajā skaitā mazās Soji aitiņas, kuras ikdienā neprasa lielu saimnieku uzmanību. Saimniece izrādīja savas saimniecības aprīkojumu un laipni atbildēja uz brauciena dalībnieku jautājumiem. Viņa dalījās pieredzē par lauku tūrismu, kas ir “TD Sveķi” galvenais peļņas avots.

Varakļānu novada Murmastienes pagasta z/s “Krūkļi” dalībniekus uzņēma saimnieks Ilmārs Gruduls, kurš nodarbojas ne tikai ar graudkopību un aitkopību, bet ir arī LLKC konsultants piena kvalitātes jautājumos. Saimnieks dalībniekiem stāstīja, kā no govju audzēšanas pārgājis uz aitkopību, izrādīja savu ganāmpulku un aitu kūti. Viņš dalījās informācijā par aitu barošanu, kopšanu, slimību ierobežošanu un gaļas realizāciju. Tāpat saimnieks sniedza padomus par jēriem nepieciešamajām barības vielām un vitamīniem, kā arī to nozīmi jēru attīstībā.

Pēc saimniecību apmeklējumiem autobusā nerima diskusijas par aitkopību, – tāpēc gribētu ticēt, ka ikviens brauciena dalībnieks ieguva sev gan motivāciju pilnveidot savas prasmes aitkopībā un tiekties uz priekšu, gan kādu vērtīgu padomu!

Ņemot vērā dalībnieku atsauksmes, LLKC Rēzeknes konsultāciju birojs jau 14. novembrī rīko nākamo saimniecību apmeklējumu. Šoreiz dosimies uz Neretas novadu un gūsim zināšanas par gaļas lopu audzēšanu un realizēšanu. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot pa tālr. 26588672 vai rakstot uz e-pastu kristiana.latkovska@llkc.lv.

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Kristiāna Latkovska,

LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja projektu vadītāja

Anitas Dzenes foto

brauciens4 brauciens3 brauciens2

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0