Piecās novada skolās noritēja karjeras atbalsta pasākums “Kinologa meistarklase”

Publicēts 08.05.2017

Jau no 2017. gada marta Rēzeknes novadā notiek ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” aktivitātes. Aprīļa beigās un maija sākumā piecās novada skolās: Maltas, Nautrēnu un Lūcijas Rancānes Makašānu amatu vidusskolā, Gaigalavas un Feimaņu pamatskolā notika karjeras atbalsta pasākums “Kinologa meistarklase”, ko vadīja kinologs Valdis Bikovskis.

Pasākuma sākumā kinologs Valdis Bikovskis, kurš izglītību ieguvis Vācijā, Policijas skolā, stāstīja skolēniem par profesijas īpatnībām un specifiku – darbu dienesta suņu sagatavošanā. Skolēnus īpaši interesēja kinologa darba praktiskā puse: amata prasmju paraugdemonstrējumi, jo daudzi klātienē nekad nebija vērojuši suņu trenera darbu. Vēlāk skolēni tika iesaistīti diskusijā par darbā nepieciešamajām zināšanām, prasmēm un personības īpašībām.

Feimaņu pamatskolas direktore Aina Drikšņa par “Kinologa meistarklasi “ stāsta: “Skolēni uzzināja, ka dresūrai vislabāk pakļaujas medību un ganu suņi, bet visvieglāk- beļģu aitu sugas suņi, vācu aitu sugas suņi un labradori. Katram sunim ir nepieciešama individuāla pieeja, kā arī ļoti daudz kas atkarīgs no paša cilvēka un suņa. Svarīga ir suņa veselība, suņa dabisko instinktu atbilstība, lai viņi būtu aktīvi, dzīvespriecīgi, lai viņiem būtu motivācija un pacietība, kā arī zināšanas. Suns ir jāciena!

Kinologs demonstrēja arī sava darba palīginstrumentus – klikeri (klikšķi), bumbiņas (ar attiecīgo vielu smaržu), kasti, īpašas treniņu piedurknes košanai u.c. Bērni redzēja kā ikdienā notiek dienesta suņu apmācība – kinologa un dienesta suņa komandas darbs, kā kinologi ar saviem uzticamajiem četrkājainajiem palīgiem ik dienas nenogurstoši strādā, lai nepieļautu tik ļoti kaitīgo un bīstamo narkotiku un cigarešu ievešanu mūsu valstī. Suns Kims precīzi saprata un sekoja visām sava saimnieka komandām angļu valodā: “Pie manis!”, “Sēdēt!”, “Stāt!”, “Gulēt!”, “Nē!”, “Fu!”, “Mierā!”. Ievērojām, ka sunim vieglāk noturēt uzmanību, ja par labi paveikto uzdevumu to apbalvo ar kādu našķi…

Skolēni izrādīja dzīvu interesi par visu redzēto un dzirdēto, tāpēc kinologs paraugdemonstrējumu laikā dažādās darbībās iesaistīja arī mūsu skolēnus – Sergeju Dobrecovu, Elvi Asaru un Kristīni Fjodorovu.”

Maltas vidusskolas 9. klases skolniece atzīst: “Man ļoti ieinteresēja kinologa profesija, jo šie paraugdemonstrējumi, kuri tika mums rādīti , bija diezgan iespaidīgi. Suns savu saimnieku patiešām klausīja uz vārda un mani iespaidoja tas, cik šis suns bija dresēts. Varēja redzēt, ka ar suni ir strādāts katru dienu.”

Kāda cita skolniece pateicas par sniegto iespēju iepazīt profesiju: “Liels paldies par to, ka devāt iespēju iepazīties ar šīs profesijas pārstāvi, jo man ir vēlēšanās kļūt par policisti, taču es nevarēju izvēlēties konkrētu virzienu. Vērojot kinologa Valda Bikovska darbu, nolēmu, ka iešu strādāt šajā virzienā, t.i., mācīšos par kinologu. Viņš atbildēja uz visiem jautājumiem, ko es gribēju zināt.”

Kopumā skolēnu atsauksmes par pasākumu ir ļoti pozitīvas: kāds ieguva papildus informāciju un zināšanas, cits jau sāka aizdomāties par savu nākotnes profesiju.

Elita Opincāne,
Izglītības pārvaldes speciāliste, projekta koordinatore Rēzeknes novadā

IMG_5241 IMG_5255DSCF2997LV_ID_EU_logo_ansamblis_ESF