Nodrošinās atbalstu vistrūcīgākajām personām

Publicēts 09.09.2014

Nodrošināt vistrūcīgākos cilvēkus ar pārtikas pakām un ģimenes ar bērniem ar būtiskākajām higiēnas, saimniecības lietām un skolas piederumiem – šāds ir Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākām personām mērķis, kurš vērsts uz iedzīvotāju sociālās atstumtības mazināšanu.

Lai šo mērķi īstenotu, valdība otrdien, 2.septembrī, atbalstīja divus Labklājības ministrijas (LM) izstrādātos dokumentus – Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām 2014.-2020.gada plānošanas perioda vadības likumprojektu un Darbības programmu pārtikas un pamata materiālās palīdzības sniegšanai vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem 2014.-2020.gada plānošanas periodā. Likumprojekts vēl jāpieņem Saeimā, savukārt gala lēmumu par ES finansējuma piešķiršanu darbības programmas īstenošanai pieņems Eiropas Komisija.

LM kā vadošā iestāde izstrādās MK noteikumus, kas noteiks ģimenes un personas, kurām ir tiesības saņemt fonda finansētu pārtiku un pamata materiālās palīdzības preces, satura un kvalitātes prasības fonda finansētām pārtikas un pamata materiālās palīdzības precēm, to uzglabāšanas un izdalīšanas kārtību un citus nosacījumus, kā arī novērtēs un uzraudzīs Fonda ieviešanu, ziņos par Fonda ieviešanas aktivitātēm Eiropas Komisijai, u.c. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) kā sadarbības iestāde veiks partnerorganizāciju atlasi un uzraudzību, kā arī vienlaikus organizēs arī pārtikas un cita materiālā atbalsta iepirkumu. Palīdzības izdalīšanu vistrūcīgākajām personām nodrošinās partnerorganizācijas – biedrības, nodibinājumi, reliģiskas organizācijas un pašvaldības vai to iestādes, iepriekš piesakoties SIF organizētajā atlasē.

Atbalsta ietvaros iedzīvotāji varēs saņemt bez maksas pārtiku un/vai pamata materiālo palīdzību – pamata patēriņa preces personīgai lietošanai. Plānots, ka pārtikas pakās būs iekļauti produkti, ievērojot katra produkta uzturvērtību, piemērotību izdalīšanai, derīguma termiņu, pagatavošanas veidu (produktu pagatavošanai izlietojamās elektroenerģijas vai dabasgāzes daudzums), uzglabāšanas nosacījumu. Pārtikas pakas saturs un produktu kvalitātes prasības būs noteiktas Ministru kabineta noteikumos. Pēc LM prognozēm gadā paredzēts izdalīt līdz 590 tūkst. pārtikas pakām.

Savukārt būtiskākajās materiālās palīdzības pakās plānots iekļaut higiēnas un saimniecības preces, piemēram, ziepes, šampūnu, zobu pastu, zobu birsti, veļas mazgāšanas līdzekli, trauku mazgāšanas līdzekli, u.c. Tāpat paredzēts nodrošināt ģimenes ar bērniem skolas vecumā ar individuāliem mācību piederumiem katram bērnam, piemēram, kancelejas piederumiem, skolas somu, materiāliem, kuri nepieciešami mācību procesā, u.c. Pēc LM prognozēm gadā plānots izdalīt aptuveni 150 tūkst. higiēnas un saimniecības preču paku.

Plānots, ka palīdzību no Eiropas Atbalsta fonda varēs saņemt par trūcīgām atzītās ģimenes, īpaši ģimenes ar bērniem un krīzes (ārkārtas) situācijā nonākušie cilvēki. Cilvēka vai mājsaimniecības atbilstību palīdzības saņemšanai apliecinās pašvaldības sociālā dienesta izziņa.
Pēc tam, kad minētais likumprojekts būs pieņemts Saeimā, LM valdībā iesniegs Ministru kabineta noteikumu projektu par Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām īstenošanas kārtību.

Atgādinām, ka tuvāko septiņu gadu laikā 41,02 miljonus eiro Eiropas Savienības (ES) finansējuma plānots ieguldīt tā saucamo pārtikas paku un cita materiālā atbalsta nodrošināšanai vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem. Paredzēts, ka turpmāk līdz šim zināmo pārtikas palīdzības sniegšanu pilnveidos, un cilvēki saņems ne tikai pārtiku, bet arī citu atbalstu materiālā vai pakalpojumu veidā.

Trūcīgās ģimenes minēto ES atbalstu varētu saņemt, sākot ar 2015.gadu. Līdzšinējo Eiropas Komisijas (EK) pārtikas palīdzības programmu no 2014.gada aizstās Eiropas Atbalsta fonds vistrūcīgākajām personām. Tā finansējumu izmantos visas 28 ES dalībvalstis.

Kopumā palīdzības sniegšanai ES dalībvalstīm fondā paredzēti aptuveni 3,8 miljardi eiro. ES sniegtais finansējums būs jāpapildina ar valsts budžeta līdzfinansējumu 15% apmērā. Katra dalībvalsts 2014.gadā sagatavos un Eiropas Komisijā apstiprināšanai iesniegs septiņu gadu darbības programmu fonda finansējuma izmantošanai vistrūcīgāko iedzīvotāju atbalstam.

Fonda regula, kas stājās spēkā 2014.gada 12.martā, paredz, ka nākamo septiņu gadu laikā dalībvalstis varēs plašāk izvēlēties piemērotāko atbalsta veidu trūcīgiem iedzīvotājiem. ES līdzekļus joprojām varēs ieguldīt pārtikas palīdzībā jeb izsniegt tā dēvētās pārtikas pakas trūcīgiem cilvēkiem un ģimenēm.
Plānots, ka Latvijā pārtikas palīdzību varēs saņemt aptuveni 98 tūkst. vistrūcīgāko cilvēku gadā (73% no visiem 2013.g. trūcīgajiem). Savukārt pamata materiālo palīdzību ģimenēs ar bērniem – aptuveni 49 tūkst. bērnu gadā.

2014.gada jūlijā Latvijā trūcīgas personas statuss bija spēkā 64 508 iedzīvotājiem.

Informāciju sagatavoja:

Marika Kupče
Labklājības ministrijas
Komunikācijas nodaļas vadītāja
tel. 67021581, 29538825
marika.kupce@lm.gov.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0