Nīderlandes pieredze – no defekta uz efektu

Publicēts 13.12.2019

LATLIT_logo_LAT_full_RGBNovembra sākumā Rēzeknes novada pašvaldības Attīstības plānošanas nodaļas speciālistes Sintija Batare un Tatjana Kārkliniece piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Nīderlandes pilsētām Eindhovenu un Tillbergu, kur iepazinās ar degradēto teritoriju atjaunošanas iespējām pašvaldībā.

Vēsturiskais un modernais, smagnējas metāla konstrukcijas un moderni interjeri – to ikdienā redz Eindhovenas un Tillbergas iedzīvotāji un viesi, kuri pat neiedomājas, ka pirms kāda laika te bija pussagruvušas un pamestas fabriku ēkas, kuras sabiedrība uzskatīja par kaut ko nederīgu, neestētisku, nojaucamu un neglābjami vecu.

Iedzīvotājiem no vienas puses bija taisnība- Philips uzņēmums sāka būvēt pirmās spuldžu rūpnīcas Eindhovenā jau 1891. gadā. Pieprasījums pēc elektroprecēm auga, līdz ar to radās nepieciešamība atvērt arvien jaunus rūpnīcu korpusus un veidot darba vietas sievietēm no tuvākajiem un tālākajiem lauku rajoniem. Tā laika tehnoloģijām vajadzēja smalkos sieviešu pirkstiņus! Uzņēmums nodrošināja viņām ne tikai darba vietas, bet arī būvēja ģimeņu mājokļus, izveidoja slimnīcu, bibliotēku, sporta klubu un stadionu, tādā veidā konkurējot ar katoļu baznīcas ietekmi pilsētā.

Pēc simts gadiem, 1990. gados, pasaulē mainījās ekonomiskā situācija un pieprasījums, līdz ar to uzņēmuma vadība pārcēlās uz Amsterdamu, bet ražotnes – uz Āziju, atstājot tukšas ēkas Eindhovenā. Pašvaldībai bija jāpieņem svarīgs lēmums, ko darīt ar grūstošajām telpām un degradētajām teritorijām.

Lēmuma pieņemšanā iesaistījās arī vietējā sabiedrība, arhitekti, kā arī jauniešu organizācijas. Šobrīd bijušajās rūpnīcas ēkās atrodas dažādi iedzīvotāju pieprasīti objekti – viesnīcas, biroju ēkas, kafejnīcas, restorāni, konditorejas, mākslas galerijas, kinoteātri utt. Daļa ēku ir nojauktas un to vietā uzcelti īres nami vai ierīkoti parki. Pašvaldība lielāko daļu projektu realizē sadarbībā ar uzņēmējiem un investoriem, kuri ir ieinteresēti ieguldīt līdzekļus ne tikai biroju, bet arī dzīvojamo māju celtniecībā. Eindhovenā joprojām ir palikusi attīstīta un augoša augsto tehnoloģiju nozare, kurai katru gadu ir nepieciešami vismaz 3000 kvalificēti jaunie speciālisti inženierzinātnēs, matemātikā un citās jomās. Piemēram, pilsētā daudz darba vietu nodrošina viens no lielākajiem mikro čipu ražotājiem pasaulē – ASML Holding. Pašvaldība koncentrējas arī uz dizaina jomas attīstību. Katru gadu Eindhovenā notiek Nīderlandes dizaina nedēļa. Viena no labākajām dizaina akadēmijām valstī un pasaulē atrodas šajā pilsētā. Tur tiek attīstīti arī daudz jauni tehnoloģiju un komunikāciju uzņēmumi.

Ja ēkas nevar izmantot industriāliem mērķiem, pašvaldība tās piedāvā jauniešu organizācijām, kas savukārt attiecīgajā vietā un objektā drīkst ierīkot skeitparkus un jauniešu pulcēšanās vietas. Pašvaldība daļēji finansē šīs organizācijas, savukārt papildus finansējums tiek iegūts, piedāvājot dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas pilsētas iedzīvotājiem.

Arī Tillbergas pilsētas attīstību 19. gadsimtā veicināja tekstilrūpniecība un dzelzceļa vagonu sastāvu remonta rūpnīca. 1886. gadā apgabals uz ziemeļiem no Tillbergas pilsētas dzelzceļa stacijas kļuva par teritoriju, kurā holandiešu dzelzceļa kompānija Dutch Railways uzturēja un remontēja vilcienus. Pēc tekstila un vagonu rūpnīcas slēgšanas pašvaldība, sadarbībā ar iedzīvotājiem, vilnas pārstrādes ceha vietā ierīkoja muzeju, kurā iespējams iepazīties ar materiālu izgatavošanas posmiem, piedalīties semināros, pasēdēt kafejnīcā vai apmeklēt tekstila izstrādājumu veikalu. Citas bijušās rūpnīcas ēkas pārvērtās par laboratorijām jaunajiem dizaineriem, kur interesenti var apgūt, piemēram, mūsdienīgu aušanas tehniku, izmantojot digitālās stelles. Savukārt vilcienu vagonu remonta rūpnīcas ēkas ir kļuvušas par bibliotēkām, pasākumu norises vietām, skeitparkiem, restorānu vai parkiem. Citu nojaukto ēku vietā tiek būvēti dzīvojamo māju kompleksi vai biroju telpas.

Nīderlandes pilsētu pieredze rāda, ka jebkuru degradēto teritoriju var pārvērst funkcionālā ēkā vai objektā, ja iedzīvotāji aktīvi sadarbojas ar pašvaldību un piedalās lēmumu pieņemšanas procesos, ne tikai ievēlot politiķus, kam rūp teritorijas attīstība, bet arī aktīvi piedaloties teritorijas plānojuma un attīstības programmas izveidē.

Sintija Batare,
projektu vadītāja Rēzeknes novada pašvaldībā

————————————————————-

Uzziņai.

Projekta aktivitātes tiek īstenotas Interreg V-A Latvijas- Lietuvas programmas 2014.- 2020. gadam projekta LLI-386 “Trans-form” ietvaros.

Kopējais projekta finansējums septiņiem projekta partneriem: 520 348,94 EUR.
Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) piešķirtais finansējuma apmērs: 442 296,58 EUR.

Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Rēzeknes novada pašvaldība, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informācija par projektu: http://horse.rezeknesnovads.lv/category/projekti/trans-form/

Programmas tīmekļa vietne: www.latlit.eu

Oficiālā ES tīmekļa vietne: www.europa.eu

Bibliotēka 1 - redzamas bijušās vilcienu remontvietas iespaidīgās konstrukcijasTekstila muzejs -laboratorija dizaineriem un māksliniekiem Bibliotēka 3 Bijusī rūpnīcas ēka - pašvaldības biroju telpas Dizaineru tikšanās un radošo darbnīcu telpas - viss uzstādīts un izveidots no otreiz izmantojamiem materiāliem Kafejnīca iepriekš degradētas ēkas vietā Kafejnīca iepriekš degradētā ēkā Konditoreja Mājokļi, ko Philips  būvēja saviem strādniekiem 20.gs. sākumā Mākslas galerija - ļoti liela daļa no mākslas priekšmetiem un mēbelēm veidoti no otreiz pārstrādātiem vai izmantotiem materiāliem Modelis 1 - katrā pilsētā degradētajai teritorijai izstrādāts attīstības plāns un telpisks modelis Modelis 2 Nelieli dizaina elementi ēkas fasādē, kur ir apslēpti pilsētas vēsturiskie mirkļi Ofisu telpas bijušās spēkstacijā Parks, kas izvietots  tekstila pārstrādes fabrikas vietā, atstājot tikai vēsturisko fasādi Ražotāju tirdziņš vienā no bijušajām rūpnīcas ēkām Rūpnīcas ēka pārtapusi viesnīcā Skeitparks 2 - bijušajā vilcienu detaļu uzglabāšanas vietā Šūpoles bērniem, kas izvietotas zem komunikācjām Teātris bijušajā degradētajā  ēkā Tekstila muzejs bijušajā rūpnīcā

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0