Nautrēnos skanēs Baroka mūzikas koncerts

Publicēts 04.09.2014

No 9. līdz 14. septembrim Rēzeknē, Nautrēnos un Rīgā notiks tradicionālās Baroka mūzikas dienas Rēzeknē „Ein Zuhause für Müthel” jeb „Māja Mītelim”, kā laikā izskanēs gan kamermūzikas koncerti, gan operas pirmizrāde, gan lekcijas un tikšanās. Ar kamermūzikas koncertiem „Ciemos pie Mīteļa” 9. septembrī Nautrēnu Romas katoļu baznīcā tiks atklāts nu jau 10. festivāls Baroka mūzikas dienas (BMD) Rēzeknē, kas šogad veltītas noslēpumainajam komponistam Johanam Gotfrīdam Mītelim.

10. Baroka mūzikas dienas Rēzeknē. Programma:

9. septembris

  • 18.00 Kamermūzikas koncerts „Ciemos pie Mīteļa” Nautrēnu Romas katoļu baznīcā. Ieeja: 2 Eur

10. septembris

  • 10.00 Marc Meisel meistarklases ērģeļu un klavesīna spēlē (J. Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola);
  • 16.00 Izstādes „Baroka mūzikas dienām Rēzeknē – 10” atklāšana Latgales Kultūrvēstures muzejā;
  • 18.00 Kamermūzikas koncerts „Ciemos pie Mīteļa” Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē.

11. septembris

  • 10.00 Karel Valter meistarklase traversflautas spēlē, Hugo Naessens, Joost var der Lindeln un Raita Grigaļa meistarklase baroka dziedāšanā.

12. septembris

  • 10.00 Olivier Picon lekcija „Baroka mežrags – jauns vai vecs?”;
  • 10.00 Karel Valter meistarklase traversflautas spēlē, Hugo Naessens, Joost var der Lindeln un Raita Grigaļa meistarklase baroka dziedāšanā.

13. septembris

  • 17.00 Sarunas pirms pirmizrādes. Tikšanās ar operas „Māja Mītelim” komponistu Burkhard Kinzler un sempleru mākslinieku Vincent Flückiger;
  • 18.00 Operas pasticcio „Māja Mītelim” pirmizrāde, Latgales vēstniecības GORS Lielā zāle.

14. septembris

  • 18.00 Opera pasticcio „Māja Mītelim”, Mūzikas nams DAILE, Rīgā.

Johans Gotrīds Mītelis (Johann Gottfried Müthel 1728 Melne, Vācijā – 1788 Rīga) ir ievērojamākais baroka laika komponists Rīgā. Liecību par Mīteli nav saglabājies daudz: nav zināma māja, kur viņš Rīgā dzīvoja, Mīteļa ērģeles gāja bojā Otrā pasaules kara laikā, kapa vieta ir zudusi. Taču viņa muzikālais mantojums ir īpašs – skaitā nedaudzie skaņdarbi pārsteidz ar oriģinalitāti, labu gaumi un smalkumu. Tā ir mūzika gardēžiem.

Mītelis bija J. S. Baha pēdējais skolnieks visu savu radošo dzīvi pavadījis Rīgā, cita starpā bijis Sv. Pētera baznīcas ērģelnieks. Rīgas komponistu ar Bahu dzimtu saista ne tikai tas, ka viņš ir bijis Johana Sebastiana pēdējais skolnieks, pārrakstījis tolaik jau neredzīgā meistara pēdējos skaņdarbus un bijis klāt viņa miršanas brīdī: tā laika kritikās tieši Mītelis tiek minēts esam vistuvāk tolaik visā Eiropā augsti vērtētā Karla Filipa Emanuēla Baha mūzikālajai valodai.

Tāpat kā nav zināma un laikmetu gaitā ir izzudusi J. G. Mīteļa kapavieta, arī viņa daiļrade vēl nav atradusi un ieņēmusi stabilu vietu Latvijas mūzikas ainavā. Šī gada festivāla programma grib radīt Mītelim šo vietu Latvijā, šo „Māju Mītelim”.

Koncerta programmā “Ciemos pie Mīteļa” ietverta to komponista mūzika, kas veidoja Mīteļa izsmalcināto skaņu pasauli: viņa paša flautas sonāte, Mīteļa pēdējā skolotāja Johana Sebastiāna Baha triosonāte, kā arī komponista paaudzes skaņražu opusi: rīdzinieka domubiedra Karla Filipa Emanuēla Baha un Georga Tēlemaņa opusi.

Kamermūzikas koncertos „Ciemos pie Mīteļa” piedalīsies „Kesselberg Ensemble“ (Bāzele, Šveice): Karel Valter – traversflauta, Cecilie Valter – baroka vijole, Ilze Grudule – violoncello piccolo, Marc Meisel – klavesīns. Visi “Kesselberg Ensemble” mūziķi guvuši nozīmīgus panākumus gan solo, gan kamermuzicēšanas jomā, koncertējot un veicot ierakstus. Tieši ar šo programmu mūziķi jau uzstājušies starptautiskos festivālos Bāzelē, Monako un Prāgā.

Savukārt 13. septembrī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē un 14. septembrī Mūzikas namā DAILE Rīgā būs operas pasticcio „Māja Mītelim” pirmizrāde. Opera pasticcio ir stāsts par izcilā komponista dzīvi 18. gadsimta Rīgā un viņa vietu, viņa “mājām” cilvēku apziņā šodien. Rēzeknes režisores Māras Zaļaiskalns dziļdomīgais skatījums uz skaņraža personību atklāj viņa dzīves lielāko drāmu: vai un kā rakstīt mūziku, ja tavs skolotājs ir bijis ģeniālais Bahs un ja tavu mūziku publika ne uzreiz sagaida ar ovācijām.

“Māja Mītelim” uzvedumā uzstājas starptautisku atzinību guvuši senās mūzikas interpreti, kuri jau vairākkārt uzstājušies BMD koncertos. Opera veidota tieši festivālam BMD Rēzeknē. Opera ir “Kesselberg Ensemble” projekts, kas tapis sadarbībā ar Latgales vēstniecību GORS, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu un Rēzeknes Tautas teātri un kas ir veltīts festivāla Baroka mūzikas dienas Rēzeknē un “Kesselberg Ensemble” 10 gadu jubilejai.

Baroka mūzikas dienas Rēzeknē ir tradīcija, kurā iesākušies dauzi tālejoši, ilgtermiņa projekti. Reizē tās ir arī kā laboratorija, kurā varbūt pat pirmo reizi dzīvē iepazīstas ar vēsturiski informētu izpildījumu un pēc tam izvēlas tieši seno mūziku savām tālākajām studijām, un arī tikšanās vieta mūziķiem-amata brāļiem. Baroka mūzikas dienas ir tilts starp jauno un veco – gan zināšanu, gan pieredzes, gan mūzikas jomās.

Kamermūzikas koncerta un operas pasticcio ierakstu veiks „Latvijas Radio 3 – Klasika”. Koncertu ieraksti būs klausāmi radio arhīvā internetā.

Afiša

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0