Nāc priecēt acis, gūt veldzi prātam un kaut ko nopirkt arī sātam!

Publicēts 15.08.2014
foto no interneta resursiem

Laikā, kad Latvijas tirgu pārpludina importētie augļi un dārzeņi, par kuru kvalitāti un veselīgumu mūsu uzturā ne vienmēr varam būt droši, ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, ko likt pārtikas grozā. Arvien vairāk pārliecināmies, ka pašu mājās audzēts aromātisks tomāts, sārtvaidzis ābols, sulīgs bumbieris garšo pavisam citādi, nekā produkcija, kas vesta no tālienes. Situāciju šobrīd saasina Krievijas aizliegums ievest Polijā audzētos augļus un dārzeņus, tāpat Eiropas Savienības atļauja importam no Ukrainas. Lai mudinātu iedzīvotājus uzturā lietot kvalitatīvu vietējās izcelsmes produkciju, vienlaikus atbalstot savus zemniekus, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Rēzeknes nodaļa 21. un 22. augustā, plkst. 9.00, Rēzeknes novada pašvaldības  telpās, Atbrīvošanas alejā 95A  organizē daudzpusīgu pasākumu, kura laikā bez maksas būs iespēja apmeklēt gan izglītojošu semināru par netradicionālo augu audzēšanu, gan apskatīt pašmāju audzēto tomātu un dažādu augu stādu izstādi, gan arī iegādāties tirdziņā kādu labumu, ko no sava dārza būs sarūpējuši vietējie audzētāji.

Semināra pirmajā dienā, 21. augustā, paredzēta tikšanās ar garšaugu un zālīšu zinātāju, pirtnieci, zemnieku saimniecības “Vidussala” īpašnieci Kristīni Šišlovu, kura dalīsies savās zināšanās par garšaugu un ārstniecisko augu audzēšanu, to vērtīgajām īpašībām, kā arī par augu ievākšanu, žāvēšanu, tēju maisījumu gatavošanu un drogu izmantošanu gan veselības uzlabošanai, gan kosmētikā. Savukārt semināra otrajā dienā, 22.augustā, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa piedāvās informāciju par vēja aizsargstādījumiem, sniegs agrotehniskus padomus par ķirbju un citu ķirbjaugu audzēšanu un iegūtās ražas uzglabāšanas īpatnībām, kā arī stāstīs par daudzgadīgo dārzeņu (rabarberu, mārrutku, sparģeļu u.c.) un zaļumu (seleriju, diļļu, salātu u.c.) audzēšanu Latvijas apstākļos.

Paralēli semināra norisei notiks tomātu izstāde, kur būs iespēja priecēt acis un salīdzināt dažādu formu, garšu un krāsu aromātiskos skaistuļus – gan lielaugļu sārtvaidžus, gan apaļus, garenus un ovālus, gan sirdsveida, gan ķekaros, gan pavisam maziņus tomātiņus – odziņas. Izstādē būs aplūkojami un arī iegādājami dažādu augu stādi no stādaudzētavas „Sakstagals”.

Šobrīd Latvijā arvien lielāku popularitāti gūst tiešā tirdzniecība, kad lauksaimnieki apvienojas un piedāvā savu izaudzēto un saražoto produkciju tieši patērētājiem. Lai uzsāktu tiešās tirdzniecības kustību arī Rēzeknes novadā, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Rēzeknes nodaļa otrajā semināra dienā (22. augustā) īpaši aicina apmeklēt lauku labumu tirdziņu, kur varēs iepazīties degustēt un iegādāties pašmāju produkciju, kas audzēta vai izgatavota Rēzeknes un Viļānu novadu zemnieku saimniecībās. Tirdziņā varēs nogaršot un nopirkt ekoloģiski tīras ogas – kazenes. Šīs sulīgās, veselīgās ogas audzē Bērzgales pagasta bioloģiskajā z/s „Strauti” Tālivaldis Kopels. Tāpat būs iespēja iegādāties garšīgās rudens avenes, kuras savā piemājas saimniecībā „Silavas” audzē Jānis Klepers un Inta Rancāne no Nautrēnu pagasta. Neparasto priežu čiekuru ievārījumu – sīrupu piedāvās Guntars Skudra. Diētiskās paipalu olas piedāvās z/s „Lapsiņas” no Sakstagala pagasta. Varēs arī nopirkt bioloģiski audzētus ziemas ķiplokus no Stanislavas Igaunes z/s „Ezerzeme” Bērzgales pagasta. Lendžu pagasta zemnieku saimniecība „Ķirši” tirgos kāpostus, burkānus, bietes, sīpolus, ābolus, bumbierus. Vēl tiks piedāvāti dažādu veidu un garšu mājās gatavoti sieri no Viļānu novada Dekšāru pagasta, kā arī cita produkcija.

Saņemt plašāku un informāciju par pasākumu, kā arī pieteikties semināram var zvanot uz LLKC Rēzeknes nodaļu 64625254 vai pie sava pagasta lauku attīstības konsultanta.

Semināra programma

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0