Lielā Saule “Kolnasātā”

Publicēts 09.12.2014

Lai gan pelēcīgums un mākoņi ir pārņēmuši dabu, tomēr Saules gaismas ceturtdien, 11. decembrī, netrūks Rēzeknes novada Sakstagala pagasta Franča Trasuna muzejā ,,Kolnasāta’’, jo tur plkst. 11.00 notiks projekta ,,Pa Saulei – no Miķeļiem līdz ziemas Saulgriežiem’’ gala pasākums – “Latgales galds”.

Kopš septembra Rēzeknes novada četrās pamatskolās – Feimaņu, Gaigalavas, Rēznas un Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā – notika radošās darbnīcas, kuras organizēja un vadīja jaunieši un pedagogi no Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas. Tās bija rotkaļu, keramikas, koka lietu, tekstila aksesuāru un seno tērpu darbnīcas, arī tradicionālās mūzikas un tautasdziesmu darbnīcas. Mūzikas darbnīcās iemācītas un atkārtotas dziesmas par Sauli: ,,Saule pina vainadziņu’’, ,,Ģērbies, saule, sudrabota’’, ,,Zīdi, zīdi rudzu vuorpa’’. Līdztekus minētas mīklas, stāstīts par mūzikas instrumentiem, kā arī pašu muzicēšana. Savukārt Saules gleznošanas darbnīcās uz audekliem tika gleznotas mazās saulītes. Kopā tapušas vairāk kā 150 mazās saulītes, kuras apvienotas vienā lielā Saules zīmējumā.

Darbnīcas radīja interesi caur darbošanos, aicinot to dalībniekus pašiem iepazīt Saules zīmi un tās nozīmi. Tā kā projekta aktivitātes skolās uzsākās rudenī – laikā, kad Saules paliek mazāk – tā tika meklēta aksesuāros. Tagad tā tiks modināta gala pasākumā pirms Ziemassvētkiem, kas notiks Fr. Trasuna muzejā  „Kolnasāta”, kur ir Latgales zemnieku sētas kultūrvide. Katra skola radīs savu sagatavoto Saules rotaļu, būs apskatāma projektā gaitā tapušo darbu ar Saules zīmēm izstāde, sumināti radošā konkursa „Ai, Saulīte, mīļa, balta” dalībnieki. Pasākuma dalībnieki kopā izdejos Saules rakstus un izdziedās Saules dziesmas, kā arī spēlēs iemācītās melodijas. Uz gala pasākumu ir aicināti viesu namu saimnieki, lai viņi projekta idejas ieviestu savos namos.

Projekts ,,Pa Saulei – no Miķeļiem līdz ziemas Saulgriežiem’’ tiek īstenots Kultūras ministrijas Radošo partnerību programmas ietvaros.

 

 

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola
Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola

Foto – no projekta dalībnieku viesošanās skolā

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0