Lendžos tapuši 100 Latgales podi Latgales kongresa simtgadei

Publicēts 23.05.2017

Latgales kongresa simtgadei veltītās aktivitātes noslēdzās 7. maijā ar cepļa “100 Latgales podi Latgales Simtgades kongresam” kurināšanu Vogulu dzimtas keramikas darbnīcā Rēzeknes novada Lendžu pagasta “Ceplīšos”.

“Ceplis sanāca par visiem simts procentiem,” priecājas keramiķis Māris Voguls. “Izdega ļoti labi, pateicoties labajiem laika apstākļiem, sausajai malkai un apkārt valdošajai pozitīvajai atmosfērai.” Šoreiz ceplī bija sagūluši lielāki un mazāki podiņi, vāzes, svečturi, bļodiņas un šķīvīši. Lielāko daļu māla meistardarbu veidoja dvīņubrāļi, keramiķi Jānis un Māris Voguli, dažus darbus pievienoja arī dvīņubrāļu vecāki – vecmeistars Voldemārs Voguls ar kundzi Olgu.

Voguli pieturas pie tradicionālām formām, un pašu rokām veido ne vien traukus, bet arī glazūras: “Varš veido zaļo toni, brūnais – dzelzs oksīds – ir no rūsas – paņem kādu sarūsējušu metāla gabalu, nokasa rūsu, samaļ, izsijā un krāsa gatava,” pastāstīja Jānis Voguls. Gan paši keramiķi, gan “Ceplīšos” sabraukušie cilvēki, kuri no rokas rokā cits citam padeva vēl siltos podus, atzina, ka darbos jūtama stipra enerģija un dabas spēks, ko devis māls, koks un dzīvās uguns liesma.

Dvīņubrāļi Māris un Jānis keramiķa arodu pārņēmuši no sava tēva Voldemāra. “Kā var nenodarboties ar keramiku – ir ceplis, virpas, no tēva ielikts labs pamats, jo kopš pašas bērnības esam to darījuši,” teic brāļi. Jānis un Māris podus darina katrs uz savas virpas, ko pirms daudziem gadiem taisījis viņu vectēvs Konstantīns. “Tā kā mums katram ir sava virpa, bieži strādājam kopā. Divatā strādāt ir interesantāk – var parunāties, ir arī neliela konkurence, kurš uztaisīs ātrāk vai neparastāku podu,” atzīst Jānis.

“Ceplīšos” var lepoties ar lielāko keramikas cepli Latgalē un visā Latvijā. Kā pastāstīja brāļi, Ulmaņlaikos šis ceplis skaitījies vidējs, jo bijuši arī tik lieli cepļi, kas kurināti no divām pusēm. Šoreiz Vogulu dzimtas kurinātajā ceplī ietilpa vairāk nekā 200 dažādi keramikas trauki. Kā smej brāļi, 100 šai simtgadei un simts vēl klāt nākamajiem simts gadiem.

Pasākumu apmeklēja arī Kultūras ministre Dace Melbārde. “Latgales kongress nenoslēdz atbalstu Latgales kultūrai un valodai,” uzsvēra ministre. “Mēs visi ar savu kopīgo darbu varam pierādīt, ka kultūra ir mūsu lielākā bagātība, kas pārdzīvo laiku un cilvēkus.”

FOTOGALERIJA

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0