Lauksaimnieki pulcējas ikgadējā Graudu un rapša audzētāju konferencē

Publicēts 13.03.2014

Jau vairāk nekā desmit gadus SIA „Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs” un akciju sabiedrība „Rēzeknes Dzirnavnieks” sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību rīko Austrumlatvijas reģiona graudu un rapša audzētāju konferenci. Laika gaitā šī konference ir kļuvusi par lielāko un nozīmīgāko lauksaimniecības zināšanu nodošanas un apmaiņas pasākumu Latgales reģionā. Arī šogad 7.martā ikviens interesents varēja uzzināt aktuālāko informāciju par graudaugu šķirnēm, augu aizsardzības līdzekļiem un izmēģinājumu rezultātiem gan Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra tīrumos Viļānu novadā, kur tiek izmēģinātas 15 laukaugu kultūras, kopumā 156 šķirnes, gan arī rezultātus no izmēģinājumu laukiem Lietuvā, Igaunijā un Somijā.

Konferences sākumā par graudu iepirkumiem un uzņēmuma piedāvātajiem pakalpojumiem stāstīja akciju sabiedrības „Rēzeknes Dzirnavnieks” vadītājs Arvīds Zelčs: „2013.gadā no saviem partneriem – 458 zemnieku saimniecībām – uzņēmums pieņēma 84 tūkstošus tonnu graudu. Tā kā pērnā vasara bija silta un sausa, kaltēt vajadzēja vien 35 procentus no kopējā graudu daudzuma, kas ir ievērojami labāks rādītājs nekā 2012.gadā, kad bija jākaltē 70 procenti graudu.” A.Zelčs uzsvēra, ka pagājušajā gadā uzņēmuma modernizācijā investēti 210 tūkstoši latu: „Tas darīts, lai paātrinātu graudu pieņemšanas tempu, nodrošinātu kvalitātes kontroli graudu uzglabāšanas laikā, turklāt – nepalielinot pakalpojumu izcenojumu.” Jāatzīmē, ka A.Zelčs arī klātesošajiem apstiprināja, ka šobrīd tiek meklēti risinājumi, lai rudenī veiksmīgi varētu organizēt kravas transporta plūsmu uz „Rēzeknes Dzirnavnieku” pa Atbrīvošanas aleju, kas pēc ceļa remonta ir būtiski sašaurināta.

Konferences turpinājumā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības „LATRAPS” agronoms-konsultants Pēteris Stanka informēja par rapša un graudu pārdošanas iespējām. P.Stanka pastāstīja, ka „LATRAPS” ir piedzīvojis ievērojamu izaugsmi – ja 2000.gadā, reģistrējot kooperatīvu, kā dibinātāji bija 12 zemnieku saimniecības no Dobeles un Jelgavas novadiem, tad 2013.gadā „LATRAPS” pārstāv jau 730 zemnieku saimniecības. Uzņēmuma pārstāvji arī pastāstīja par uzņēmuma jauninājumu – no šī gada „LATRAPS” piedāvā apdrošināt graudaugu sējumus gan pret lietu un krusu, gan arī pret pārziemošanu. Jāatzīmē, ka graudu apdrošināšanai lauksaimnieki var saņemt valsts atbalstu 50 procentu apmērā.

„Syngenta Agro Services AG” agronoms Gaidis Meikšāns klātesošos iepazīstināja ar šobrīd postošākajām augu slimībām un kaitēkļiem – krustziežu zāģlapseni, kāpostu cekulkodi un stiebru pangodiņu, kas ražai var nodarīt zaudējumus līdz pat 50 procentu apmērā. Vairāki uzņēmumi stāstīja par kaitēkļu apkarošanas līdzekļiem, ražas palielināšanas iespējām, izmantojot jaunākos mēslojumus, izturīgākajām graudu un rapša šķirnēm, kā arī aktualitātēm lauksaimniecības produktu tirgū, piemēram, „Scandagra Latvia” pārstāve Vilma Keiša atklāja, ka pēdējā laikā būtiski audzis pieprasījums pēc pupām, zirņiem un rapša līdzinieka ripša.

Konferences noslēgumā „Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra” vadītāja Veneranda Stramkale aicināja graudaudzētājus savos kalendāros atzīmēt nākamo tikšanās datumu, kas būs11.jūlijs, kad lauksaimniecības zinātnes centra izmēģinājumu laukos notiks ikgadējā Lauku diena.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0