Latvijas bibliotēkām dāvina rakstu krājumu par latgaliešu izcelsmes kino klasiķi Teuvo Tulio

Publicēts 30.05.2014

Ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības starpniecību Latvijas bibliotēkas dāvinājumā saņem pagājušajā gadā izdoto rakstu krājumu „Fedja. Teodors. Tulio”. 240 grāmatas par latviešu – somu kinorežisoru saņems bibliotēkas visos Latvijas reģionos. Visvairāk grāmatas saņems Latgales bibliotēkas, jo tieši Latgalē aizsākās Tulio neparastais dzīvesstāsts.

Visas bibliotēkas Rēzeknes un Viļānu novadā savus grāmatu eksemplārus jau ir saņēmušas, un tās sāk ceļu pie lasītājiem. Grāmatu par izcilā Somijas kino režisora Teuvo Tulio dzīvi un filmām sastādījusi Kristīne Želve. Rakstu krājumu veido paša Tulio atmiņu stāsti, raksti par viņa daiļradi un bagātīgs ilustratīvais materiāls. Grāmata nākusi klajā sērijā „Kino Rakstu bibliotēka” ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Turlaju ģimenes atbalstu. Krājums “Fedja. Teodors. Tulio” nominēts konkursam “Zelta ābele” par skaistāko 2013. gadā izdoto grāmatu.

Kas ir noslēpumainais režisors Teuvo Tulio (1912-2000), īstajā vārdā Teodors Tugajs, somu melodrāmu brīnums ar latgalieša dvēseli? Dzimis vilcienā Rīga –Pēterburga, bērnību pavadījis Latgalē, kur tika dēvēts par Fedju, bet slavu guva citur. 10 gadu vecumā pārcēlies uz dzīvi Helsinkos pie mātes, kur kopš padsmitnieka gadiem sācis filmēties mēmajās filmās, vēlāk pievērsies kinorežijai. Tulio radījis pretrunīgi vērtētas melodrāmas – kino klasikas pērles. Viņš dēvēts gan par somu režisoru Nr.1 un „somu Valentino”. Ar savas daiļrades un atmiņu stāstu starpniecību Tulio pēdējos gados atgriežas dzimtenē – jau 2012. gadā, atzīmējot Tulio simtgadi, ar Biedrības atbalstu Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rēzeknes Centrālā bibliotēka un Kino muzejs saņēma dāvinājumā Tulio filmu kolekciju un viņam veltītas grāmatas. Tagad dāvātais rakstu krājums „Fedja. Teodors. Tulio” ļaus šo spilgto un izcilo personību ar latgalieša dvēseli iepazīt lasītājiem visā Latvijā.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0