Latgales keramiķi aicina uz tradicionālajām Podnieku dienām

Publicēts 19.04.2013

Jau 33.pavasari tautas mākslas cienītājus Rēzeknes novadā pulcinās tradicionālās Latgales podnieku dienas. Vērot brīnumaino māla pārtapšanas procesu, kā arī pašam iemēģināt roku pie podnieka ripas šogad varēs no 25. līdz 27.aprīlim. Podnieku dienu galvenie cepļi šogad tiks kurināti divās meistardarbnīcās – vispirms, 25.aprīlī, pie keramiķa Viktora Pankova Vērēmu pagastā, savukārt dienu vēlāk pie Staņislava Viļuma Ozolaines pagastā. Turklāt šajās dienās varēs piedalīties arī teorētiskajos lasījumos „Tautas lietišķā māksla mūsdienās” Latgales Kultūrvēstures muzejā, kā arī apmeklēt vairākas Latgales podnieku darbnīcas, kur meistari sola parādīt, kā notiek darbs pie podnieka ripas un arī atklāt pa kādam aroda noslēpumam. „Podnieku dienu – 2013” izstāde šogad būs skatāma Maltas pagasta kultūras namā. Tajā ikvienam interesentam būs iespēja novērtēt vairāk nekā 30 Latgales keramiķu meistardarbus – gan krāšņi glancētus, gan bagātīgi rotātus, gan lipinātus, gan veidotus sarkanajā, gan melnajā glazūrā.

Runājot par podu „apdares” krāsām, tās šī gada galveno cepļu saimniekiem ir krāšņas un izteiksmīgas – Viktora Pankova darbiem raksturīga sarkanā glazūra, kas tos padara līdzīgus porcelāna izstrādājumiem. Keramiķim raksturīgi arī liela formāta darbi, piemēram, apjomīgas grīdas un āra vāzes, kas teju atdzīvojas ar krāsainās glazūras uzklāšanu. Savukārt Staņislavam Viļumam raksturīgi eleganti melnās keramikas darbi, kuru tapšanā netiek izmantotas nedz industriālās iekārtas, nedz ķīmiski kaitīgas vielas.

„Latgales keramika ir vienreizēja un neatkārtojama Latgales kultūrmantojuma tradīcija. Organizējot Podnieku dienas un veidojot plašu Latgales keramiķu darbu izstādi, tiek popularizētas lietišķās mākslas tradīcijas, kā arī veicināta Latgales amatniecības aizsardzība un saglabāšana,” uzsver Podnieku dienu rīkotāja, Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne. Bez Rēzeknes novada pašvaldības, Podnieku dienas palīdz organizēt arī Tautas lietišķās mākslas studija „Rēzeknes apriņķa pūdnīki” un Latgales Kultūrvēstures muzejs. Podnieku dienu tapšanu finansiāli atbalsta arī Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0