Kaunatas vidusskolā iegādātas sviru stelles

Publicēts 20.02.2019

Savulaik gandrīz katrā mājā bija stelles, jo auda ikdienai un goda drēbēm, auda rakstainas un strīpainas segas un villaines. Šobrīd Kaunatas vidusskolā, pateicoties projektam „Sabiedrības kopdarbības centra izveide Kaunatā”, ir iegādātas sviru stelles. Projektu  atbalstīja Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākumā “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju”, projekta numurs 17-01-AL15-A019.2202-000048. Projekta līdzfinansējumu nodrošināja Rēzeknes novada pašvaldība. Strādājot ar šīm stellēm, var izmantot ne tikai vilnas vai linu diegus, bet arī augu valsts materiālus (doņus, niedres, meldrus, kalmes, smilgas, salmus), mākslīgās tekstilšķiedras, audumu strēmeles, pat plastikāta iepakojumus, veicinot otrreizēju pārstrādi.

Atkarībā no šķieta izmēra iespējams noaust jebkuru auduma veidu: sākot no grīdas celiņiem līdz smalkiem dreļļu audumiem, kā piemēram, lupatu grīdsegas, gobelēni, pludmales somas, šalles, dekoratīvie spilveni (sumaku, persiešu un garbārkšu tehnikā). Tāpat ir iespējams noaust dabas materiālu izstrādājumus (pirts paklājus, niedru aizkarus, salmu sedziņas). Palielinot nīškārtu daudzumu var aust kanvas, veidot šūniņu rakstus.

Pagātnes mantojums ne tikai muzejos atrodams, daudzas tehnoloģijas veiksmīgi iekļaujas arī moderno tehnoloģiju laikmetā, piemēram, stelles, veicinot sadarbību starp paaudzēm, jo vecmāmiņas var nākt ar mazmeitām aust, kā arī saglabājot tautas rakstu bagātību. Biedrība “Ezerrieksts 2012” aicina uz tikšanos “Sabiedrības kopdarbības centrā” Kaunatas vidusskolas telpās.

 

Ināra Paramonova
Foto: Vladimirs Likovs

DSC_02 (1157 x 818)partner logo

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0