Kaunatā apskatāma Jāņa Igoveņa gleznu izstāde “Latgales ainavas”

Publicēts 25.11.2020

Kaunatas pagasta 1. bibliotēkā no 2020. gada 2. novembra līdz 31. decembrim  ir apskatāma novadnieka Jāņa Igoveņa gleznu izstāde “ Latgales ainavas ”.

Mākslinieks  dzimis 1941 . gadā  Rēzeknes novada Kaunatas pagasta Lielo Batņu ciemā .

No 1992 . līdz 2005. gadam  J. Igoveņs vadījis Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Koka mākslinieciskās apstrādes nodaļu, 1994. gadā Latvijas Mākslas akadēmijā  ieguvis mākslas maģistra grādu vizuāli plastiskās mākslas apakšnozarē.  J. Igoveņa talants izpaužas koktēlniecībā, koka restaurācijā, glezniecībā, reklāmmākslā un kultūras norišu organizēšanā. Mākslinieks izstādēs piedalās jau kopš 1967. gada. Gleznās poetizēta dzimtās   puses daba – zaļie meži, zemes gaišie ceļi, saules izrotātie zilo ezeru ūdeņi – Rāznas ezers, Dziļūta ezers – un ziedu kompozīcijas.  J. Igoveņs nāk pie skatītāja ar atklātu Latgales dabas tēlu.

Mākslinieks mīl pārsteigt ar veiksmīgiem eksperimentiem eļļas krāsās. Dekoratīvajā glezniecībā J. Igoveņam svarīgs ir ne tikai zīmējums. Gleznieciskās emocijas viņš mēdz risināt gan dekoratīvā otas triepienā, gan intīmā , savdabīgā svītrinājuma manierē, radot telpiski ažūrainu ilūziju.

Autora personālizstādēs eksponēti Latgales atmodas kultūras darbinieku portreti, gleznoti vēl akadēmisko prasību iespaidā, lauku ļaužu darba dzīves tēmām veltītas figurālās kompozīcijas zemes krāsu piesātinātā kolorītā apliecina autora gleznu varoņu alkas, zemes saņemšanas prieku un dzīvotgribu. Ir tēlotas dzimtās puses, Kaunatas pagasta, dabas raksturojums visos gadalaikos, saules gaismas sulīgais iegleznojums ar paletes nazi strikti sevi piesaka un vienlaicīgi raksturo autora rokrakstu. Dekoratīvās glezniecības koncepcijas izvēle māksliniekam ir strauji, temperamentīgi, svaigā gleznojumā atklāt dabas tēlu.

Sagatavoja R. Kablanova

J. Igovens J. Igovens J. Igovens J. Igovens

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0