Rēzeknes novada pašvaldības ēkā — tomātu un stādaugu izstāde

Publicēts 21.08.2014
Foto: A.Rancāne

“Londonas karalis”, “Lemon boy”, “Dāmu prieks” un “Šokoladnoje čudo”, — tie ir tikai daži no amizantajiem un dižmanīgajiem tomātu šķirņu nosaukumiem Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības atbalsta centra Rēzeknes nodaļas rīkotajā tomātu izstādē, kas divas dienas, 21. un 22. augustā, apskatāma Rēzeknes novada pašvaldības ēkas vestibilā. Te ikviens var priecēt acis un salīdzināt dažādu formu, garšu un krāsu aromātiskos skaistuļus – gan lielaugļu sārtvaidžus, gan apaļus, garenus un ovālus, gan sirdsveida, gan ķekaros, gan pavisam maziņus tomātiņus – odziņas. Daži no tiem, kā Ozolmuižas pagasta “Lukstiņmāju” piedāvātās “Aurea” un “Dimerosa”, apmēros pat pārsniedz dūres lielumu, bet zemnieku saimniecības “Zelta kalns” piedāvātie dzeltenie tomāti tik tiešām mirdz kā īsts zelts. Izstādei savu izaudzēto ražu piedāvājuši dārzkopji no Rēzeknes novada Ozolmuižas, Griškānu, Strūžānu un Maltas pagasta, kā arī Viļānu novada Dekšāru pagasta, turpat aplūkojami un arī iegādājami dažādu augu stādi no stādaudzētavas „Sakstagals”.

Izstādē stendos apkopoti arī interesanti fakti par tomātiem, kā arī garšīgākās šo dārzeņu pagatavošanas receptes. Izrādās, ka tomātu audzēšana Latvijā aizsākusies tikai 20. gadsimtā, bet Eiropā tos no Latīņamerikas 16. gs. ieveduši spāņu iekarotāji. Sākumā tomāti pārsvarā bijuši dzeltenā krāsā, tāpēc dēvēti par zelta vai saules ābolu. Tomātu var saukt par īstu vitamīnu bumbu, tas satur 13 vitamīnus, 17 minerālvielas, tā sastāvā ir serotonīns, kas rada laimes sajūtu, palīdz pārvarēt stresu, cīnīties pret onkoloģiskajām saslimšanām.

Tomāti ir iecienītākie dārzeņi Strūžānu pagasta iedzīvotājas Leokādijas Razgales kuplajai ģimenei. Viņa izstādē piedāvā šķirni “Kavalieris”, “Agata neslinko”, “Marmande”, kas esot ļoti ražīga un agrīna šķirne, pirmie tomāti siltumnīcā parādījušies jau ap Jāņiem. Leokādija nesēj ārzemju hibrīdus, bet gan sēklas iepērk Ķekavas novada zemnieku saimniecībā “Neslinko”. Tomātu audzēšana viņai ir ne tikai vaļasprieks, bet arī atspaids ģimenes galdam, jo tomāti ļoti garšojot visiem, arī jaunākajai, divarpus gadus vecajai atvasītei. Viena no visiecienītākajām šķirnēm ir “Marmande” un arī “Čornij mavr” – ļoti ražīgi ķirštomātiņi tumši brūnā krāsā, miltaini un saldi.

Tomātu un stādaugu izstāde ir tikai viena sastāvdaļām daudzpusīgajā pasākumā “Izvēlies novadā izaudzēto”, ko 21. un 22. augustā, Rēzeknes novada pašvaldībā rīkoja Lauku konsultāciju un izglītības centra Rēzeknes nodaļa, lai mudinātu iedzīvotājus uzturā lietot kvalitatīvu vietējās izcelsmes produkciju, vienlaikus atbalstot savus zemniekus. Šajās dienās ikvienam bija iespēja bez maksas apmeklēt izglītojošos seminārus, kuros garšaugu un zālīšu zinātāja, pirtniece, zemnieku saimniecības “Vidussala” īpašniece Kristīne Šišlova dalījās zināšanās par garšaugu un ārstniecisko augu audzēšanu, to vērtīgajām īpašībām, kā arī par augu ievākšanu, žāvēšanu, tēju maisījumu gatavošanu un drogu izmantošanu, bet Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa stāstīja par vēja aizsargstādījumiem, ķirbju un citu ķirbjaugu audzēšanu un iegūtās ražas uzglabāšanas īpatnībām, par daudzgadīgo dārzeņu (rabarberu, mārrutku, sparģeļu u.c.) un zaļumu (seleriju, diļļu, salātu u.c.) audzēšanu Latvijas apstākļos.

Anna Rancāne

Autores foto

Foto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneFoto: A.RancāneStādaugi no saimniecības Stādaugi no saimniecības Stādaugi no saimniecības Pirtslietu zinātājas Kristīnes Šišlovas stāstījumam bija daudz interesentuDSC04228DSC04215

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0