Izstāžu un mākslas diena Sakstagala pagastā

Publicēts 14.07.2014
Diāna Vasiļjeva priecājas par Rīgas porcelānu fabrikas dārgumiem

Rēzeknes novada svētku maratons pirmdien, 14. jūlijā, turpinājās ar Izstāžu un mākslas dienu. Dažādu izstāžu atklāšana un mākslinieku radošās darbnīcas norisinājās visos novada pagastos, bet vislielākais izstāžu klāsts bija apskatāms Sakstagala pagastā, kur arī paviesojāmies.

Jau no paša rīta Franča Trasuna muzejā “Kolnasāta” bija aplūkojama metālkalēja Jāņa Ļubkas darinājumu izstāde. Jānis Ļubka dzīvo un strādā Rēzeknes novada Nautrēnu pagasta Zaļmuižā, kur vecās muižas teritorijā iekārtojis savu smēdi, viņš turpina vecās latviešu kalējmākslas tradīcijas, darinot metāla darbus etnogrāfiskā latviešu stilā, kā arī mūsdienīgus interjera priekšmetus – gaismekļus, kamīna piederumus. Jānis Ļubka ir saņēmis daudzas atzinības, goda rakstus par nozīmīgu ieguldījumu tautas mākslas attīstībā, par radošām mākslinieciskām veiksmēm metāldarbu darināšanā un par tīrās latviskās stīgas skanējuma saglabāšanu. Diemžēl pats autors uz izstādes atklāšanu aizņemtības dēļ nevarēja ierasties.

Šajā pašā dienā muzeja lielajā zālē tika atklāta fotokluba “ARTērija” fotogrāfiju un Latgales keramikas darbu izstāde. Fotogrāfijas tapušas šopavasar Podnieku dienās notikušajā plenērā “Uguns brīnums” un atspoguļo keramikas darbu radīšanas procesu. Vēl viena neliela, taču aizraujoša izstāde “Ir zeme un dzīve uz tās” izveidota muzeja vestibilā. Tās autore, J.Klīdzēja Sakstagala pamatskolas 2014. gada absolvente Alīna Vasjakova savos darbos tuvplānā atklāj dabas neatkārtojamos brīnumus. Izstādes muzejā “Kolnasāta” būs aplūkojamas visu sezonu, tāpat kā līdz pat rudenim ikkatram apmeklētājam ir iespēja adīt simbolisko Franča Trasuna šalli.

Savukārt izstāžu zālē “Nostaļģija”, kas atrodas Sakstagala pagasta Ciskādu ciemā, bijušās Vītolu pamatskolas ēkā, ir vērts aplūkot kādreiz slavenās Rīgas porcelāna fabrikas porcelāna izstrādājumu izstādi. Kā pastāstīja izstādes organizatore, Sakstagala pagasta bērnu un ģimenes centra “Vītoli” vadītāja Diāna Vasiļjeva, izstādes eksponātus atnesuši vietējie iedzīvotāji, jo gandrīz vai katram kādreiz sekcijā greznojās Rīgas porcelāna fabrikā ražotā servīze vai porcelāna figūriņas. Interesantākais eksponāts ir Rēzeknes pilsētas jubilejai 1985. gadā veltītā servīze.

Sakstagala pagasts ir tik tiešām bagāts ar savām izstāžu zālēm. Tiem, kuriem mīļa Jāņa Klīdzēja grāmata “Cilvēka bērns”, būs interesanti pabūt rakstnieka vārdā nosauktajā pamatskolā izveidotajā Boņuka istabā, kur var ne tikai iepazīties ar mazā, zinātkārā puisēna dzīvi, bet arī piedalīties dažādās radošajās aktivitātēs, nofotografēties pie Jāņa Klīdzēja stādītā ozola skolas pagalmā un vēlreiz pārliecināties, ka tādas debešu puses, kā savā dzimtenē, tik tiešām nav nekur citur uz pasaules.
Anna Rancāne

Fotogalerija

Autores foto

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0