Dricānietis Oskars Orlovs jeb Raibīs uzvar lugu ideju konkursā „10 minūtes slavas”

Publicēts 18.06.2014

12. jūnijā Rīgā notika jaunās dramaturģijas lasījumu „10 minūtes slavas Latvijā” noslēguma lasījumi, kuros piedalījās visi iepriekšējo lasījumu uzvarētāji no pieciem reģioniem – Justīne Kļava (Rīga), Aleksandra Lielās (Kurzeme), Aiva Birbele (Vidzeme), Una Nākuma (Zemgale) un Raibīs (Latgale). Uzvaras laurus plūca Rēzeknes Augstskolas studiju programmas „Filoloģija” 3. kursa students Oskars Orlovs jeb Raibīs ar lugu latgaliešu valodā „Shortcut”.

Lugas „Shortcut” darbība norisinās pasažieru tālsatiksmes vilcienā. Stāsta centrā ir jauns vīrietis, kurš vilciena kupejā satiek dažādus cilvēkus, kas ietekmē viņa izpratni par dzīvi un tās jēgu. Par izvēlēto lugas nosaukumu autors stāsta: „Deļkam Shortcut?! Viļcīņa ceļš kai dzeivis ceļš. Ar suokumu i sagaidamom beigom. Te mes poši (ceļā) sateikom īrūbežuojumus i normys, voi ari – koč kas tū paleidz izdarēt. Sateikom lobus draugus, pazinis, zynomus cylvākus i svešinīkus. Kotrā attīceigajā situacejā mes reagejom dažaidi. Bet, kai zynoms, ikkotrs, sevkurs, taiduos situacejuos reagej pa sovam. To tei ir gribiešona pasadižuot, to palikt pīlaideigam i paklauseigam kai jāram, to draugu storpā izrīzt kryutežu i palikt bravureigam, tok tymā pošā šaļtī – lātam. Sovs laiks īkuopt dzeivis viļcīnī, sovs laiks nu tuo izkuopt. I, kai tod ir? Voi mes gola stacejā īsarūnom taidi, kai bejom? Voi kas nibejs pasamaina konkretajuos tikšonuos i sarunuos, puordūmuos, ikdīnys maskuos i sabīdreibas piešķirtajūs titulūs?”

Kā konkursa uzvarētājs Raibīs ieguva naudas balvu, saņēma dažādus ieteikumus lugas uzlabošanā. Autoram ieteica parunāt ar Daugavpils teātra pārstāvjiem, lai viņi iestudē jaunradīto lugu „Shortcut”.

Atbildot uz jautājumu, vai konkrētais lugas pabeigšanas termiņš netraucēja radoši strādāt, lugas autors saka: „Saucamī „deadline” beja gon. Bez jīm nikas nanūtyktu. Tys lyka puorsavērt sovu dorbu grafiku i pakuortuot tūs lugys rakstiešonai. Tai es divys nedelis pavadieju nūmaļuokuos vītuos, kur nav sabīdreibys, kur ari tū lugu rakstieju.”

Raibīs aktīvi darbojas literatūras lauciņā – 2011. gadā iznāca viņa grāmata „Pyrma syltī”. Viņa teksti ir pieejami audio diskā „Ķēniņmeita. Latgales pasaka.”, kas izskanēja Latgales vēstniecības GORS atklāšanas pasākuma priekšnesumā. Runājot par saviem nākotnes plāniem, Raibīs atklāj, ka ir saņēmis VKKF radošo stipendiju, tādēļ tagad rakstīs stāstus savai nākamajai stāstu grāmatai „Zalta tesmini”. Tāpat viņš raksta tekstus projekta „KAPĻI” jaunajām dziesmām. „Varbyut kod na kod jīm izīs ūtrais albums,” saka Raibīs.

Uzziņai. Jau divus gadus mūsdienīgas Latvijas dramaturģijas tapšanu veicinājis jaunu lugu ideju konkurss „10 minūtes slavas”. Šogad konkurss gāja plašumā un notika visos Latvijas novados, tā dodot iespēju izteikties arī tos, kas līdz Rīgai netika. Konkursa klausītāji vispirms bija novadu ļaudis, bet 12. jūnijā labākās idejas izskanēja konkursa finālā Dirty Deal Teatro, kad katra novada klausītāju balsošanā izvēlētais uzvarētājs ar savu lugu iepazīstināja jau plašāku interesentu un teātra profesionāļu loku. „10 minūtes slavas” Latvijā sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi un Dirty Deal Teatro rīko biedrība „Darbnīcas”, to atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Inga Kaļva
Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļas informācijas speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0