Dabas aizsardzībā pieaugušos iesaista ar tematiskām spēlēm

Publicēts 16.09.2015
Regīna Indriķe (Renātes Lazdiņas foto)

Ķērpji, kukaiņi, koksnes paraugi un dažādas tematiskās spēles bērniem un pieaugušajiem, Latgales podnieka izgatavotas māla plāksnītes ar dažādu koku lapu nospiedumiem vājredzīgo un neredzīgo ievadīšanai dabas pasaulē, un daudz kas cits jau gandrīz divus gadus pieejams Dabas izglītības centrā “Rāzna”, uz kurieni kā pirmo ved arī jauns vides aizsardzībai veltītais radio raidījums „Pa dobys stygom pi myusim Latgolā”.

Rēzeknes novada Mākoņkalna pagasta Lipuški – vieta, kas atrodas Rāznas Nacionālajā parkā, vieta, kur Latvijā tilpuma ziņā lielākais ezers Rāzna ir tik tuvu, ka to iespējams baudīt jau turpat ciema centrā. Pirms nepilniem diviem gadiem te tika atklāta arī dabas aizsardzībai un izglītībai īpaša vieta – dabas izglītības centrs „Rāzna”, kura galvenā misija ir pastāstīt, parādīt, atklāt, iepazīt un likt padomāt par dabas aizsardzības nepieciešamību un attieksmi pret dabu. Centra vadītāja Regīna Indriķe atklāj, ka te iekārtotajā ekspozīciju zālē var uzzināt visu par Rāznas nacionālo parku, kā arī šejienes tūristu iecienītākajām vietām, dabas takām, interaktīvā un mūsdienīgā veidā apskatīt un saprast, kur mīt kāds no putniem, zvēriem, zivju sugām vai augiem.

Regīna Indriķe (Renātes Lazdiņas foto)„Parka galvenās vērtības ir ezeri un meži, līdz ar to ekspozīcijas viena daļa ir veltīta ezeriem, otra – mežiem, parka raksturīgajiem mežiem – nogāžu gravu mežiem un mežiem uz osveida reljefa formām, kuros sastopami dažādu augu un kukaiņu sugas, tajā skaitā ļoti retas un aizsargājamas,” atklāj R.Indriķe.

Izrādās centrs ir iecienīts visu paaudžu apmeklētājiem. Gan bērni, gan pieaugušie te sev atradot interesantas nodarbes, stāsta R.Indriķe “reizēm pat izskatās, ka vecākiem ir vēl lielāka interese un vēlme darboties nekā bērniem, jo bērniem šāda iespēja ir gan skolā, gan daudz kur citur, bet vecāki iespējams ne vienmēr var atļauties tā brīvi justies un zinātkāri kaut ko uzzināt, bet mums savukārt tā ir iespēja skaidrot arī par to, kas ir aizsargājama teritorija un kāpēc mums kas ir jāsargā.”

Centra vadītāja ar piesardzību, tomēr atzīst, ka cilvēku attieksme pret dabu un tās aizsardzību pēdējā laikā mainās, to veicinājuši arī visLatvijas talkošanas pasākumi, “tas ir, drīzāk attieksmes veidošana ģimenē jau no bērna kājas. Ja bērns redzēs, ka vecāki dara labu dabai, ar cieņu un saudzību izturas pret to, tad arī bērns atkārtos viņu rīcību. Tāpēc ir svarīgi šajā centrā runāt ne tikai ar bērniem, bet arī ar pieaugušajiem,” piebilzt R.Indriķe.

Dabas izglītības centrs „Rāzna” realizē arī dažādas dabas izglītības aktivitātes ārpus centra – izbraukumi uz skolām, aktivitātes dažādos pasākumos, organizē dažādus grupu pārgājienus. Un kā atzīst Regīna Indriķe, centra darbinieki savas zināšanas papildina vēl aizvien, arī darbā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kur nesen savu palīdzību sniedzis arī Rāznas nacionālā parka iedzīvotājs, tautā zināms podnieks Ēvalds Vasiļevskis, izgatavojot īpašas māla plāksnītes ar koku lapu nospiedumiem vājredzīgiem un neredzīgiem centra apmeklētājiem dabas iepazīšanai.

Jaunais producentu grupas “Lietišķā Latgale” gatavotais raidījumu cikls „Pa dobys stygom pi myusim Latgolā”, kas desmit iknedēļas raidījumos izvedīs apkārt lielākajiem Latgales ezeriem – Lubānu un Rāznu, lai atklātu to dabas skaistumu, unikalitāti un iespējas kā to saglabāt no paaudzes paaudzē, skanēt sācis no 10.septembra un Latgales dabu atklās vēl līdz novembra beigām.

Raidījumu klausies ceturtdienās plkst. 17.30 radio “Ef-Ei” un “Divu Krastu radio” (ar atkārtojumu sestdien plkst.15.00), kā arī 
plkst. 18.20 “Latgales radio” (ar atkārtojumu piektdien plkst. 11.20).

Bet vairāk par Dabas izglītības centru “Rāzna” uzzini, noklausoties 10.septembra radio radījumu „Pa dobys stygom pi myusim Latgolā” ŠEIT

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”
www.pimyusimlatgola.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0