Baznīcu naktī Lūznavas muižā diskutē par grēku un piedošanu

Publicēts 05.06.2017

2. jūnijā Lūznavas muiža nu jau otro reizi aicināja uz Baznīcu nakti, ļaujot apmeklētājiem iepazīt muižā esošo kapelu, piedalīties diskusijā par grēka izpratni kristietībā un folklorā, noklausīties dziesminieces Lauras Bicānes koncertu un būt klāt vakara dievkalpojumā.

Diskusiju “Grēka izpratne kristietībā un folklorā” vadīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas filoloģijas doktore Angelika Juško-Štekele. Diskusijā piedalījās dažādu konfesiju garīdznieki: Latvijas pareizticīgās Baznīcas Rēzeknes un Madonas apriņķa prāvests virspriesteris Viktors Teplovs, pareizticīgās Baznīcas priesteris tēvs Mihails, Rēzeknes Jēzus Sirds draudzes vikārs Vitālijs Fiļipenoks un Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu draudzes prāvests Andris Ševels.

Klausītājiem bija dota iespēja iesniegt savus jautājumus diskusijas dalībniekiem rakstiski, un lapiņas no zāles rindām sekoja visai daudz, jo jebkurš cilvēks ir kādreiz aizdomājies par to, ko viņa dzīvē nozīmē grēks un piedošana. Izrādās, par grēkiem ir daudz liecību arī tautas folklorā, it sevišķi folkloras ekspedīcijās pierakstītajās latgaliešu pasakās, — par to aizraujoši pastāstīja Angelika Juško – Štekele.

Baznīcu nakts šogad notika Vasarsvētku, Svētā Gara atnākšanas svētku priekšvakarā, kuru šogad vienlaicīgi svinēja gan Austrumu, gan Rietumu rita kristīgajās baznīcās. Katoļu priesteris Andris Ševels atgādināja, ka Svētais Gars ir dots pasaulei, lai cilvēkus pārliecinātu par trim lietām – par grēku, par tiesu un par atpestīšanu, Svētais Gars ir nepieciešams, lai cilvēks varētu izzināt un atklāt savu grēku, jo mūsdienu sabiedrības vislielākā problēma ir tā, ka cilvēks ir zaudējis grēka apziņu. Bieži dzird runājam — “Kāpēc man jāiet pie grēksūdzes, es taču neesmu nevienu nogalinājis, neesmu zadzis, neesmu laulību pārkāpis!?” Taču grēkot var ne tikai ar darbiem, bet arī ar domām, vārdiem un nolaidību, jeb slinkumu. Tu neesi nevienu nogalinājis, bet esi ieļaunojies, dusmojies. Tu neesi zadzis, bet esi kādu aprunājis, nolaupot otram slavu, labo vārdu. Tu neesi laulību pārkāpis, bet esi iekārojis ar acīm. “Grēks būtībā ir Dieva noraidīšana un atteikšanās pieņemt viņa mīlestību, tas izpaužas kā Dieva baušļu neievērošana,” – teikts Katoļu Baznīcas izdevumā jauniešiem “YouCat”.

Tēvs Mihails uzsvēra, ka grēks ir lepnība, kas ved pie citiem grēkiem, cilvēks grēko nepārtraukti, taču viņam ir iespēja ar satriektu sirdi nožēlot savas vainas grēksūdzē. Viņš atgādināja Bībeles stāstu par pazudušo dēlu, kuru pēc atgriešanās mājās sagaidījis piedodošais un mīlošais tēvs. Grēksūdze ir piedošanas un mīlestības sakraments, jo tikai Dievs spēj piedot grēkus, tā apliecinot savu mīlestību pret cilvēku.

“Kam jākļūst pazudinātam, tas papriekšu kļūst lepns,” – teikts Zālamana pamācībās. Grēks cilvēku padara aklu, tās ir pirmās grēka sekas, otrās sekas ir bailes un egoisms. Tas viss ir aprakstīts Bībelē, Radīšanas Grāmatā par pirmdzimto grēku, kurā krita pirmie cilvēki – Ādams un Ieva. Tomēr cilvēkiem ir jāatceras, ka viņiem doti desmit Dieva baušļi – gluži kā kāpņu margas, pie kurām pieturēties ne vienmēr vieglajā ceļā uz Mūžību.

Rosinošās un interesantās diskusijas noslēgumā visi klātesošie tika aicināti uz Lūznavas muižas kapelu, kur varēja noklausīties jaunās dziedātājas Lauras Bicānes koncertu un piedalīties Svētajā misē, kuru celebrēja priesteris Vitālijs Filipenoks. Viņam tā bija īpaša diena – apritēja trīs gadi, kopš ordinēšanas priestera kārtā.

Latvijas kristīgo baznīcu draudžu kultūras notikums Baznīcu nakts šogad pulcēja ap 30 000 cilvēku. Neraugoties uz vējaino vakaru, visā Latvijā notikumam bija gatavojušās 190 baznīcas, vairāk nekā 3000 koristu, ansambļu, solistu, mākslinieku un lektoru. Vakara gaitā visos novados tika aizvadīti vairāk nekā 250 koncerti, novadītas vismaz 60 ekskursijas, ap 50 lekcijām par dažādām tēmām, vairāk nekā 70 radošās darbnīcas bērniem.

Anna Rancāne
foto: Madara Bērtiņa

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0