Barikāžu dalībnieki no Rēzeknes novada varēs saņemt ikgadēju pabalstu

Publicēts 18.01.2021
V. Kokojeva foto

“Pateicu sievai, ka dodos uz barikādēm. Viņa klusējot salasīja visu ceļam, atvadījāmies. Paņēmu no mājām ēdamo un devos uz Maltu, kur mūs, sovhoza cilvēkus, pie kultūras nama gaidīja autobuss,” Maltas vēstures muzeja apkopotajās atmiņās par ceļu uz barikādēm stāsta maltēnietis Vladimirs Kokojevs. Šajās dienās aprit 30 gadi kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem.

No Rēzeknes novada, tolaik rajona, barikādēs piedalījās vairāk nekā 100 drosmīgi vīri un sievas, kas, brīžiem pat neapjaušot situācijas nopietnību, riskēja, lai nosargātu jauniegūto Latvijas brīvību. Barikāžu piemiņai veltītajā pagasta informatīvā izdevuma „Bērzgales Ziņas” speciālizlaidumā bijušais padomju saimniecības “Bērzgale” šoferis Artūrs Gailums stāsta, ka uz barikādēm devies ar smago mašīnu KOLHIDA un stāvējis pie Salu tilta netālu no Latvijas televīzijas. Viņš atceras apkārt valdošo noskaņojumu: “Mēs, kas tur bijām, piedzīvojām un izjutām tādu tautas atbalstu, saliedētību, atsaucību, kādu diez vai jebkad vēl piedzīvosim. Nāca veci un jauni un nesa no mājām, kas nu kuram bija: zupu, maizi, kotletes… Nesa pēdējo, jo cilvēkiem pašiem nebija tajā laikā tikpat kā nekā. Spilgti atceros vecu babiņu, kura klibodama atnāca 2-3 km un atnesa sagatavoto ēdienu barikāžu dalībniekiem. Cilvēku sirsnīgā attieksme vēl tagad stipri atmiņā.”

20. janvāris ir 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena. Tautas frontes organizētās barikādes bija spilgtākais nevardarbīgas pretošanās paraugs Latvijas vēsturē. Dalībnieku atmiņās barikāžu ugunskuri ir tikpat gaiši kā tajās janvāra dienās, taču, lai šīs atmiņas saglabātu arī nākamajām paaudzēm, muzeji aicina pierakstīt, ierunāt vai nofilmēt atmiņas par barikāžu laiku un kā vēstures liecības tās nodot muzejiem.

Atzīmējot nozīmīgo gadskārtu, Rēzeknes novada dome turpmāk ik gadu piešķirs 50 Eur pabalstu katram Rēzeknes novada barikāžu dalībniekam. Nepieciešamā naudas summa šī gada budžetā jau ir ieplānota, taču pirms tiek uzsākta pabalstu piešķiršana, nepieciešams veikt grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos.

Lai saņemtu pabalstu, barikāžu dalībniekam jābūt barikāžu dalībnieka statusam, ko apliecina apliecība atbilstoši likumam “Par 1991. gada barikāžu dalībnieka statusu” kā arī deklarētam Rēzeknes novadā. Aicinām tos barikāžu dalībniekus, kuriem nav šīs apliecības, sazināties ar 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrību (tel. 67213525, e-pasts info@barikades.lv). Tāpat šajā laikā pagastu pārvaldes aktualizēs informāciju par barikāžu dalībniekiem savās teritorijās.

 

Madara Bērtiņa

Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0