Dārzkopjiem nav viegls gads, tomēr optimismu nezaudē

Publicēts 14.07.2014
Dmitrijs Pavlovs. Foto: A.Rancāne

Lendžu pagasta z/s “Ķirši” ir viens no lielākajiem un stabilākajiem augļu un dārzeņu audzētājiem Rēzeknes novadā. Saimniecības audzētā produkcija Rēzeknes tirgū tiek piedāvāta atsevišķā stendā un ir pircēju pieprasīta. Šā gada sarežģītie laika apstākļi augļu un dārzeņu kopējiem ir izvērtušies par nopietnu pārbaudījumu, bezsniega ziema un it īpaši mitrais un vēsais vasaras sākums veicinājis dažādu kaitēkļu un slimību savairošanos, taču saimniecības īpašnieks Dmitrijs Pavlovs cer, ka jūlija siltumā augi atgūs nokavēto un Rēzeknes novada dienās pircējus varēs palutināt ar ķiršiem un citām vasaras ogām.

Bez āboliem nepaliksim

Bargo pavasara salnu dēļ šogad nevar cerēt uz bumbieru un plūmju ražu, nosala ziedi arī daļai ābeļu dārza zemākajās vietās, taču Dmitrijs mierina, ka bez āboliem nepaliksim arī šogad, būs arī patērētāju iecienītās šķirnes “Auksis”, “Antejs”, “Sinap”. Augļu dārzi zemnieku saimniecībā kopumā šobrīd aizņem 16,2 ha , no tiem apmēram trešdaļa ir vēl neražojošie koki. “Šogad nomainīju vecās šķirnes, kuras dod sliktu ražu, tās izrāvām, vietā iestādījām jaunas, dārzu vajag atjaunot,” saka Dmitrijs. Siltumnīcās jau kopš Jāņiem briest gurķi, tirgū nonākuši arī jaunās ražas kartupeļi un kāposti, kas auguši zem agrotīkla. Dārzeņi saimniecībā aizņem tikai kādus 3-4 ha, taču tie ir ievērojams atspaids, jo uz augļu koku ražu vien nevar paļauties. Dārzeņi nodrošina arī vienmērīgāku produkcijas piedāvājumu.

Poļu zemenes nebiedē

Šopavasar tirgus bija kā pieblīvēts ar importētajām ogām un dārzeņiem, zemenēm, ķiršiem, kartupeļiem, taču šī visai agresīvā ekspansija Lendžu dārznieku pārāk nesatrauc, jo arvien vairāk pircēju tomēr izvēlas vietējo produkciju. “Nu, konkurence ir, jo tur viņi var izaudzēt agrāk un lētāk. Bet savs pircējs vienalga vietējai precei ir. Tāpēc ka vietējās zemenes atšķiras no poļu zemenēm, pēc garšas, pēc aromāta. Vajag strādāt, censties, lai, galvenais, būtu kvalitāte. Tomēr Eiropas tirgū konkurēt ar poļiem nav viegli, jo tur ir garāks veģetācijas periods, vairāk siltu dienu. Mums jau arī ir ļoti labas šķirnes, kā Auksis, piemēram, bet, transportējot tālāk, ātrāk sāk bojāties.”

Dmitrijs Pavlovs. Foto: A.Rancāne
Kooperācija būtu izdevīga

Tāpat kā visi novada dārzkopji, arī z/s ”Ķirši” savu izaudzēto realizē vietējā tirgū. Dmitrijs Pavlovs atzīst, ka ļoti izdevīga ir programma “Skolas auglis”, kurā saimniecība piedalās jau ceturto gadu, dārzeņi nonāk arī mazajos veikalos un kafejnīcās. “Ar lielveikaliem gan ir problēma — tur viņiem ir tāda loģistika, ka mums savu produkciju pašiem vajag vest uz Rīgu, un viņi tad atkal sadala preci pa visiem veikaliem Latvijā. Divkāršais ceļš iznāk, tālu jāved, i laiks, i produkcija bojājas, izdevības arī nekādas.” D. Pavlovs atzīst, ka izdevīga šajā gadījumā būtu vairāku dārzkopju kooperēšanās, taču Rēzeknes novadā pagaidām tas nav izdevies, kaut gan mēģinājumi ir bijuši.
“Nav tāda cilvēka, kas to visu darītu. Mēs varam izaudzēt, bet ja nodarbosimies ar loģistiku, tad mums nebūs laika strādāt savā saimniecībā. Tas daudz laika aizņem. Protams, ja būtu lielāks produkcijas apjoms, tad varētu strādāt uz Krieviju vai uz tiem pašiem lielveikalu tīkliem.”

Laba iespēja dārzkopjiem ir tā saucamā tiešā tirdzniecība, kas Latvijā kļūst arvien populārāka, kad patērētāji paši brauc uz saimniecību un iepērk svaigus dārzeņus.

Piedāvās pašu spiestās sulas

Z/s ‘’Ķirši” intensīvi izmanto Eiropas Savienības projektu atbalstu, iepirkta tehnika, uzbūvētas divas dārzeņu glabātuves. Spraiga būvniecība notiek arī šobrīd, gan par pašu līdzekļiem, tiek iekārtotas telpas produkcijas pārstrādei. Jau pagājušajā sezona nelielos apjomos uzsākta ābolu un bumbieru sulas ražošana. “Ir jau izmēģināts, noiets ir labs. Visvairāk pērk karstā laikā, pa ziemu mazāk. Taisām telpas, kur izvietot agregātus, lai varētu izpildīt visas Pārtikas un veterinārā dienesta prasības. Tas ir perspektīvi, jo otrās šķiras augļi tāpat parasti paliek neizmantoti.”

Jāmeklē sava niša

Z/s “Ķirši” Dmitrija tēvs nodibināja 1991. gadā, pēc desmit gadiem Dmitrijs to pārņēma savā pārziņā. Ko viņš ieteiktu tiem jaunajiem zemniekiem, kuri tikai tagad nolēmuši sākt nodarboties ar augļu un dārzeņu audzēšanu? “Katram pašam jākrāj sava pieredze, nevajag baidīties no kļūdām. Bet galvenais – vajag atrast savu nišu, padomāt, kas tev vairāk patīk, vai kas labāk padodas. Kāda ir zeme saimniecībā, kas tur labāk aug. Universālas atbildes nav. Vajag zināšanas un vajag strādāt,” – pasmaida Dmitrijs Pavlovs.

Anna Rancāne

Autores foto

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0