Arvien vairāk jauniešu iesaistās projekta “Proti un dari” aktivitātēs

Publicēts 23.03.2017
Foto no interneta resursiem

Kopš pagājušā gada visā Latvijā, tostarp arī Rēzeknes novadā tiek īstenots Eiropas Sociālā fonda projekts “Proti un dari”, kā aktivitātēs aicināti līdzdarboties jaunieši vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nemācās, nestrādā vai neapgūst arodu, kā arī nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji. Rēzeknes novadā projekta aktivitātēs iesaistījušies jau 18 jaunieši, tostarp Māra no Griškānu pagasta un Ruta no Dricāniem.

“Mamma avīzē “Rēzeknes Vēstis” atrada rakstu par šo projektu un man piedāvāja. Sākumā atmetu ar roku – ko tad es tur iešu, bet pēc tam pārdomāju. Tā kā es šobrīd ne mācos, ne strādāju, nolēmu pieteikties,” par iesaistīšanos projektā stāsta griškāniete Māra. Pēc vidusskolas pabeigšanas Māra studējusi personālvadību Latvijas Universitātē, pēc tam atgriezusies dzimtajā pusē: “Es vienmēr esmu bijusi pārliecināta, ka vispirms iespējas ir jāmeklē tepat blakus. Nevis lūkoties tālumā, bet skatīties, kas ir tepat apkārt.”

Māru vienmēr ir interesējusi šūšana – jau bērnībā ar vecmammas šujmašīnu viņa darinājusi svārkus, un vēl tagad, līdz ko kādam no mājniekiem kas saplīst, tieši Māra vienmēr izpalīdz, tāpēc projektā meitene jau iesaistījās ar konkrētu mērķi – apgūt papildu zināšanas par šūšanu, kā arī pārliecināties, vai šūšana tiešām ir īstais virziens, kurā darboties. Projekta ietvaros Māra pabeigusi šūšanas kursus Rīgā. Jāatzīmē, ka kursi nenotika uz vietas, jo Rēzeknē neizdevās nokomplektēt grupu, bet individuālās nodarbības sanāk dārgāk, nekā izbraukāt uz kursiem Rīgā.

Tāpat Māra dodas vizītēs uz vietējām šūšanas darbnīcām: “Biju biedrībā Viļānos, kur tiek taisītas ļoti skaistas lelles ar smalkām, dažādās tehnikās darinātām detaļām. Biju arī Kārsavā, modes salonā “LAGU”, kur saimnieko Gunta Nagle, kā arī Vērēmu pagastā pie tērpu mākslinieces Velgas Krukovskas. Katrā vizītē guvu noderīgas zināšanas ne vien par šūšanas jautājumiem, bet arī par to, kā uzsākt, veidot un attīstīt biznesu.” Šī informācijas bagāža Mārai būs ļoti noderīga ceļā uz savu sapni – pašai savu šūšanas ateljē vai modes salonu.

Katram projektā iesaistītajam jaunietim ir mentors, ar kuru satiekas vairākas reizes mēnesī, lai pārrunātu, vai visas izvēlētās aktivitātes apmierina, vai nav kādu problēmu un neskaidrību. Mentori projekta dalībniekiem ir arī kā iedvesmotāji, piemēram, Māra kopā ar savu mentori Leilu Rasimu vienojušās, ka Ozolaines pagasta jaunietēm Māra vadīs radošās darbnīcas, lai pamācītu dažādus šūšanas paņēmienus, kā arī izšūšanu.

Ziedu pušķis, ko Ruta darināja floristikas kursosSavukārt dricāniete Ruta ziņu par iespēju piedalīties projektā izlasījusi sociālajā tīklā Facebook. Tiekoties ar projekta vadītāju Liliju Šodnaku, Ruta izstāstījusi par savām vēlmēm un interesēm, kas lielā mērā tika pieskaņotas septiņus mēnešus jaunajai Rutas meitiņai Agnesei: “Piedalos Māmiņu kluba un Bēbīšu skolas nodarbībās, piemēram, kopā ar folkloristi Sandru Stari mācījāmies šūpuļdziesmas,” stāsta Ruta. “Tā kā esmu jaunā māmiņa, ir ļoti vērtīgi aprunāties ar citām mazulīšu mammām un noskaidrot dažādus neskaidrus jautājumus.” Tāpat Ruta apmeklē floristikas kursus, kuros, kā pati teic, apgūst visdažādākās prasmes, kas uz priekšdienām noteikti noderēs.

Abas jaunietes pārliecinoši teic, ka projekts ir ļoti noderīgs un iesaka to arī citiem: “Piedaloties projektā, tu neko nezaudē. Pat ja gala rezultāts nebūs tāds, kā biji gaidījis, jebkurā gadījumā iegūsi labu pieredzi. Jauniešiem noteikti nevajadzētu baidīties, bet nākt un piedalīties,” teic Māra. Viņai pievienojas arī Ruta: “Jauniešiem, kuri līdz šim neko nedarīja, šis ir kā atspēriena dēlītis. Tos, kuri ir iesēdējušies laukos, šis projekts izrauj no rutīnas un palīdz uzsākt ko jaunu. Turklāt projektā iesaistītie cilvēki ir ļoti atbalstoši un motivējoši. Viņi nevis piespiež, bet iedvesmo tevi darboties!”

Projekts tiks īstenots līdz 2018. gada rudenim, tāpēc vēl nav par vēlu iesaistīties! Lai pieteiktos projektam vai iegūtu papildus informāciju, raksti uz e-pastu lilija.sodnaka@saskarsme.lv vai zvani pa tālruni 28317554 (Lilija Šodnaka), 26441799 (Vija Danilova) vai 26315110 (Dace Gabriša).

Vairāk informācijas par projektu

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0