Ar vairākiem piemiņas pasākumiem godināti Ančupānu traģēdijā kritušie

Publicēts 05.01.2015
Piemineklis

4. janvārī Audriņos, Ančupānu memoriālā un Rēzeknes pilsētā notika vairāki atceres pasākumi, kā laikā ar klusuma brīdi un ziedu nolikšanu tika pieminēti 1942. gada traģiskie notikumi, kad nacisti nodedzināja Rēzeknes apriņķa Audriņu sādžu, Ančupānu mežā nonāvēja 215 sādžas iedzīvotājus un publiski pie Rēzeknes cietuma sienas nošāva 30 Audriņu vīriešus.

Atceres pasākumā satiktie cilvēki zināja stāstīt, ka gadu gaitā 4. janvāra piemiņas pasākumos piedzīvoti visdažādākie laika apstākļi – bijis gan vairāk nekā mīnus 20 grādus liels sals, gan pamatīgas vēja brāzmas, gan atkusnis, taču, kā atzina apmeklētāji, tieši tās dienas sniegputenis bijis visatbilstošākais piemiņas brīža noskaņai, jo sniega vērpetes, kas sitās sejā, un asinssārtās neļķes visskaudrāk atgādināja par 73 gadus senajiem notikumiem, kad apsnigušais Ančupānu mežs bija noklāts audriņiešu asinīm.

Piemiņas pasākumā ar savu klātbūtni cieņu bojā gājušajiem apliecināja arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Uzrunājot klātesošos, ministrs uzsvēra, ka totalitārais režīms, naida sēšana, propaganda un meli spēj padarīt cilvēkus par zvēriem: „Tos, kuri padarīja šos nežēlīgos asins darbus, nekā citādāk kā par nezvēriem nevar saukt. Mums ir jāmācās no pagātnes un jātur godā izcīnītā brīvība un neatkarība, lai tik skumji brīži mūsu valsts vēstures lappusēs vairs neatkārtotos.” Savukārt Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs aicināja atcerēties vēsturi un pieminēt karā kritušos cilvēkus: „Mūsu pienākums ir gādāt, lai netiktu aizmirsti tie, kuru dzīvības pārtrūkušas kara dēļ. Viņi ir gājuši bojā nepelnīti un nejēdzīgi, jo karā nav jēgpilnas nāves.” Novada domes priekšsēdētājs pašvaldības vārdā arī apsolīja upuru piemiņas vietas uzturēt sakoptas un godātas, lai arī turpmāk šeit varētu pulcēties cilvēki un klusumā noliekt galvas, pieminot bojā gājušos un atgādinot sev, kādu postu spēj nest karš.

FOTOGALERIJA

Madara Ļaksa
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0