Ar jokiem un maģiskiem rituāliem ozolainieši pavadīja ziemu

Publicēts 03.03.2020

Lai gan cilvēki jokoja, ka šogad jau nav ko dzīt prom, jo ziemas tik un tā nav bijis, tomēr kalendārs nemainīgi vēsta par gadskārtu svētku – Meteņu un Masļeņicas tuvošanos.  Taču tradīcijas ir un paliek tradīcijas – 1. martā ozolainieši un ciemiņi pulcējās pie Ozolaines tautas nama, lai simboliski pavadītu ziemu un vienotos Meteņu un Masļeņicas svētku svinēšanā.

Ziemas pavadīšanas svētki sākās ar Lūznavas senioru tautu deju kolektīva „Lūznava” deju „Rotā, saulīt’, rotā!”, par godu saulītei, kas pavasarim tuvojoties, spīd arvien biežāk, spožāk un silda un priecē mūs arvien vairāk. Pavasara ieskandināšanu turpināja Silmalas kultūras nama deju kolektīvs „I-deja” ar priekšnesumu „Solovuški” (Lakstīgalas). Līdztekus svētku koncertam, mazie un lielie svētku svinētāji tika aicināti ņemt rokās īstu loku un bultas un piedalīties sacensībā „Trāpi pankūkai acī”, kura uzdevums bija trāpīt lielās pankūkas piedegušajos laukumiņos jeb actiņās, cenšoties pārspēt citus dalībniekus ar lielāko precīzu trāpījumu skaitu. Savu pārsteigumu pasākuma apmeklētājiem bija sarūpējis arī jauniešu klubs „OzO”- ikviens varēja nākt un radīt īpašo pankūciņu, kuru rotāja Ozolaines simbols ozolzīle un pats vietvārds, vai arī pavasara simboli- tulpītes un saule. Šādas pankūkas sagādāja prieku ne tikai vēderam, bet arī acīm.

Kurš gan vairāk mūsu pusē zina par Meteņu tradīcijām, ja ne folkloras kopa „Zeiļa” , tāpēc turpinājumā ar savu skanīgo sveicienu visus svētku apmeklētājus priecēja „Zeiļas” dalībnieces, veltot klātesošajiem Meteņu dziesmas, aicinot svētku rotaļās un daloties ar vienu otru viedu padomu.

Ņemot vērā to, ka sniega šoziem ir bijis ļoti maz, klātesošajiem jautājām – cik daudz ir tādu, kuri šogad ir uzcēluši vismaz vienu sniegavīru? Lai arī sniegavīrus šogad tiešām varētu ierakstīt Sarkanajā grāmatā, tomēr daudzi bija pamanījušies izmantot dažas sniegotās dienas un parūpēties par šo bērnības prieku. Taču tiem, kuriem sniegavīra celšana bija izpalikusi, pārsteigumu sagādāja Silmalas KN deju kolektīvs „I-deja” ar romantiskas mūzikas pavadījumā izpildītu apburošu sniegavīru deju. Savukārt, senioru deju kolektīvs „Lūznava” steidza viesus sasildīt ar rotaļu „Pankūkas”, pirms klātesošo vēderi nebija pārpilni ar īstām pankūkām un visiem vēl bija spēks dejot…

Gan latviešu svētkos Meteņos, gan krievu svētkos Masļeņicā viena no tradīcijām ir dedzināt salmu figūru, tādā veidā simboliski veicot sava veida maģisku rituālu, kura laikā tiek sadedzināti ziemā sastrādātie grēki, sliktās domas un arī pati ziema simboliski it kā tiek nosvilināta, lai tās vietā nāktu pavasaris ar dabas atmodu, ar jaunu enerģiju, spēku un dzīvību. Ozolaines svētku svinībās salmu lelles dedzināšanas rituālu maģiski papildināja Silmalas KN dejotājas ar „Raganu maģisko deju”, visa sliktā sadedzināšanas procesam piešķirot vēl mistiskākas noskaņas.

Pasākuma noslēgumā visi klātesošie tika aicināti cienāties ar tradicionālajām pankūkām, ko bija pagatavojušas Ozolaines pagasta Liepu pamatskolas pavārītes, bet pasākuma ciemiņus cienāja Ozolaines Tautas nama Senioru kluba „Uguntiņa” vecmāmiņas. Par gardu zāļu tēju, vārītu uz ugunskura, bija parūpējusies folkloras kopa „Zeiļa”.

Ir prieks par to, ka cilvēki šoziem ir pratuši ar humoru palūkoties uz anomālijām dabā un padarīt pelēcīgo gadalaiku priecīgāku ar saviem jokiem. Šī ziema tik tiešām ieies meteoroloģisko novērojumu vēsturē kā viena no siltākajām, un anekdotes par to šogad bija uzmanības centrā. Cilvēki jokoja gan savā starpā, gan arī radio, TV, interneta portāli netaupīja humoru. Anekdotes bija par to, ka šī gada ziemu drīzāk varētu saukt par „rudvasari”, ar to domājot, ka ziemas mēneši ir pagājuši tādā kā rudens un pavasara kombinācijā, ka tik bezjēdzīgu pārlidojumu uz dienvidiem putni vēl nekad nav veikuši u.c. Bet siltā decembra iespaidā sociālajos tīklos parādījās humoristisks jautājums: vai kartupeļus var stādīt jau tagad, vai pagaidīt līdz janvārim? Savukārt, februāra izskaņā, kad visi trīs gadalaiki spēja mainīties pat vienas dienas laikā, radio izskanēja joks, ka šogad ziema uzvedas gluži kā studenti pirms sesijas – steidzas vēl pēdējā brīdī paspēt iekavētos darbus! Ozolaines Meteņu un Masļeņicas svinību dienā 1. martā daba tik tiešām rādīja īstu dramatisku gadalaiku cīņu – no rīta zemi klāja balta sniega kārta, no gaisa krita lielas sniega pārslas, citā brīdī sākās lietavas, kas atgādināja oktobri, bet svinību vidū vēja brāzmas rimās un debesīs jau parādījās saulīte, kas vakarpusē jau spīdēja itin spoži, raisot cerību, ka ilgi gaidītais pavasaris tomēr nav aiz kalniem.

Gribas pateikt lielu paldies mūsu svētku īpašajiem viesiem- Lūznavas senioru  tautas deju kolektīvam „Lūznava”, Silmalas kultūras nama kolektīvam „I-deja” un abu kolektīvu vadītājai Ivetai Alikai. Paldies Ozolaines tautas nama folkloras kopai „Zeiļa” un jauniešu klubam „OzO”, kā arī Liepu pamatskolas pavārēm, senioru kluba „Uguntiņa” dāmām un Ozolaines pagasta stiprajiem saimniecības vīriem- komandā ir spēks un visiem kopā mums vienmēr viss izdodas. Novēlam ikvienam skaistu Lieldienu gaidīšanas laiku. Lai mostas daba un priecē gan acis, gan sirdis, lai gavēņa laiks ir svētīgs un pārdomu pilns!

Santa Ostaša,
Ozolaines Tautas nama vadītāja

Foto: Santa Ostaša, Veronika Lazareva, Edgars Blinovs

Deg Maslenica Deju kolektivs I-deja izpilda magisko raganu deju Dzied fk Zeila I-deja ar Sniegaviru deju Trapi pankukai aciKonkurss Trapi pankukai aci Magiskais raganu rituals Ozo jauniesu kluba meistarklase Ozo jauniesu kluba meitenes ar pankuku meistarklasi Pankuku radosa darbnica  Uz ugunskura tiek varita zalu teja

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0