Ančupānos godina Otrā pasaules kara upuru piemiņu

Publicēts 09.05.2013

8.maijā atjaunotajā Ančupānu memoriālā notika svinīgs pasākums par godu nacisma sagrāvei un Otrā pasaules kara upuru piemiņai. Pasākuma laikā Rēzeknes Augstskolas profesors, vēstures doktors Vladislavs Malahovskis klātesošajiem sniedza atskatu par Otrā pasaules kara notikumiem un Ančupānu memoriāla lomu vēsturisko notikumu virpulī: „Ančupānu kalni vēl aizvien glabā neskaitāmi daudz atmiņu un pārdzīvojumu. Lai gan kopš traģiskajiem notikumiem pagājuši jau aptuveni 70 gadi, tomēr ir svarīgi pieminēt traģēdiju, kas laupījusi dzīvības neskaitāmiem tūkstošiem nevainīgu cilvēku visā Latvijā, tostarp arī vairākiem tūkstošiem, kas atdusas Ančupānu kalnu masu kapā.” Rokās turot ziedus, svecītes un fotogrāfijas ar cilvēkiem, kuru dzīves aprāvās Otrā pasaules kara laikā, Audriņu pamatskolas audzēkņi bija sagatavojuši literāru kompozīciju, godinot 254 Otrā pasaules kara upurus no Audriņu pagasta. Pasākuma noslēgumā, kad ziedi jau bija sagūluši pieminekļa „Māte ābele” pakājē, klātesošie tika aicināti saglabāt atmiņas par nacisma terorā cietušajiem, tomēr tajā pašā laikā novērtēt un priecāties par savu dzīvi mierīgā laikā, kā teikts memoriāla sienā iekaltajos vārdos: „Viņi mira, lai dzīvotu tu”.

Jāatzīmē, ka Ančupānu memoriāls pēdējā gada laikā piedzīvojis nozīmīgas pārmaiņas – piesaistot Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu projekta līdzekļus, atjaunots esošais bruģakmens segums, sakārtota akmens mūra siena, renovētas kāpnes un izbūvēta autostāvvieta. Laukumā ap pieminekli „Māte ābele” ieklāts gaiša granīta bruģakmens, savukārt pie ieejas memoriālā novietots granīta postaments ziedu nolikšanai. Tāpat memoriālā izbūvētas uzbrauktuves, kas dod iespēju to apskatīt arī cilvēkiem ar ierobežotām kustību iespējām.

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0