Amatnieku diena Maltā

Publicēts 16.07.2014
Kalējs Jānis Banka (pirmais no kreisās)rā)

Rēzeknes novada dienu ietvaros notiekošā Amatnieku diena Maltas pagastā bija kupli un krāšņi svētki visas dienas garumā. Jau plkst. 04.00 no rīta pie kultūras nama pulcējās kora „Madariņa” dziedātājas, lai dotos ceļā un Mežaparkā gavilētu kopā ar VIII Pasaules koru olimpiādes dalībniekiem. Savukārt no plkst. 11.00 pie Maltas kultūras nama visus interesentus radošajā darbnīcā “Monētu, pakavu un naglu kalšana” gaidīja kalējs no Rīgas Jānis Banka. Varēja izkalt pakavu, naglu vai monētu ar iniciāļiem, atstājot sev par piemiņu. Kapela „Malta” dāvanā saņēma pakavu ar uzrakstu “Malta veiksmei”.

Vienlaicīgi plkst. 11.00 varēja izbraukt, paviesotos un izmēģinātu roku radošajās darbnīcās keramiķa Aivara Ušpeļa lauku mājās „Dzyndrys”, Jakoviču ciemā. Vēsma un Aivars Ušpeļi izveidojuši dabas stūrīti dvēselei, izkāpjot no automašīnas tevi apņem miers un klusums, kurā izgaist ikdienas steiga, kā bērns priecājies par zaļo zāli, košumkrūmiem un kokiem. Pārsteidz māla darbu praktiskais un daudzveidīgais pielietojums. Zīmes, lapas un citi nospiedumi mālā, par kuriem māla pavēlniekam savs stāsts, gan ar humoru, gan nopietni stāstāms. Aivars Ušpelis, keramiķis nu jau ceturtajā paaudzē, sirsnīgi sagaida ikvienu ciemiņu.

Plkst. 14.00 tika atklāta Maltas pagasta amatnieku darinājumu izstāde, kurā apvienojās trīspadsmit čakli, darbīgi amatnieki un mākslinieki. Mums daba dod visu, tikai jāredz un jāmāk mālu pārvērst traukos un vāzēs, kā to dara Aivars Ušpelis, metālu — rotās (Rihards Ciblis), vilnas dziju zeķēs (Silvija Smirnova) un tamborētos lakatos (Jadviga Okuņeviča). Te aplūkojamas Veltas Lapas austās segas un plecu apmetņi, linu diegu sedziņas un galdauti, Olitas Strelkovas klūgu grozi un vāzes. Var tikai apbrīnot, kā balta zīda audeklu prot pārvērst krāsainā šallē vai lakatā Sandra Štekele, ielikt stellēs nītis un izaust tautas jostu, uzadīt cimdus, uztamborēt šalli, no pērlītēm savērt kaklarotu Rita Siņavska, kā  dažādas kompozīcijas no pērlītēm veido Alla Antonova. Latgales ainavas krāsas savās gleznās iemūžina mūsu vecmeistars Broņislavs Pavlovskis, savukārt mūsdienīgs skatījums ir Vēsmas Ušpeles gleznās. Svarīgi ir iepazīt un iemīlēt krāsu pasauli un meklēt savu ceļu, kā to dara Oļesja Šļahta. Turpinājumā plkst 15.30 ikviens varēja piedalīties radošajās darbnīcas ar izstādes darbu autoriem.

Savukārt kultūras namā izskanēja lauku kapelas „Malta” 10 gadu darbības jubilejas koncerts. Īpašie ciemiņi – folkgrupa „Rūžupis veiri” no Vārkavas novada.

Paralēli radošajām darbnīcām notika ielu koncerti kuros piedalījās ansamblis „Kalinuška”, 2. vidusskolas deju kolektīvs, kapela “Malta”, līnijdeju grupa „Pieneņpūka”, ansamblis „Salvijas”, pūtēju orķestris „Vikords”, folkgrupa „Rūžupis veiri”. Svētku noslēgumā visi kolektīvi vienojās kopējā koncertā un uzdejoja zaļumballē.

Elīna Prusaka
Maltas kultūras nama vadītāja

Foto: Ingūna Grumolde

Ansamblis Ansamblis Pūtēju orķestris Rotkalis Rihards Ciblis

 

 

 

 

 

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0