9. maijs – Eiropas diena

Publicēts 22.04.2019

9. maijā notiks Eiropas dienas pasākumi, kurus rīko Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā, Ārlietu ministriju, Valsts kanceleju, Saeimu un citām valsts un pašvaldību institūcijām, izglītības iestādēm, ES un Eiropas Austrumu partnerības vēstniecībām, ES institūcijām un nevalstiskajām organizācijām.

EIROPAS EKSĀMENS

Norises laiks: 9. maijs 8.00–21.00

Zināšanu pārbaude testa veidā par jautājumiem, kas saistīti ar Eiropas Savienību (ES), un iespēja laimēt vērtīgas balvas. Pasākums veicina izpratni par ES, tās aktuālajām ekonomikas un politikas norisēm, ES vēsturi un institūciju darbību. Eksāmens tiek piedāvāts skolām trīs vecuma grupās: 5.–6. klase, 7.–9. klase un 10.–12. klase; savukārt pieaugušajiem tiek piedāvātas trīs grūtības pakāpes. Pērn Eiropas eksāmenā piedalījās teju 17 000 dalībnieku. Aicinām ikvienu apliecināt savas zināšanas par Eiropas jautājumiem, piedaloties šajā izziņas projektā!

Kam paredzēts? Skolēniem un jauniešiem, ģimenēm, ikvienam interesentam

Kā piedalīties? Tiešsaistē www.esmaja.lv (link is external)

Seko un dalies Facebook vai Twitter: www.facebook.com/EiropasEksamens (link is external) #EiropasEksāmens #EiropasDiena

***

ATVĒRTO DURVJU DIENA

Norises laiks: 9. maijs

Iespēja apmeklēt vairāk nekā 20 dažādas iestādes un organizācijas, kuru darbinieki ikdienā strādā ar ES jautājumiem, kā arī objektus, kuros veiktas ES fondu investīcijas. Pasākumā piedalās ārvalstu vēstniecības Rīgā, ES māja, LR Ārlietu ministrija, Saeima un Eiropas elektronisko sakaru regulatoru iestādes birojs (BEREC Office), kā arī projekti, kuros veiktas būtiskas ES investīcijas, tostarp Getliņi EKO, Madara Cosmetics, lidosta Rīga, Kalnciema kvartāls, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Zinātnes centru apvienība (ZINOO), Latvijas Universitātes Dabas māja, Rīgas Doms un Rīgas apgabaltiesa. Īpaši aicinām skolēnu grupas no Rīgas un reģioniem.

Kam paredzēts? Skolēniem un jauniešiem, ikvienam interesentam

Kur uzzināt vairāk? Akcijas koordinators – Eiropas Savienības māja. www.esmaja.lv (link is external)

Seko un dalies Facebook vai Twitter: #EiropasDiena #AtvērtoDurvjuDiena #Euopenday

***

SARUNA PAR EKONOMIKAS IZAICINĀJUMIEM EIROPĀ UN LATVIJĀ

Norises laiks: 9. maijs 9.50-10.35

Aicinām tiešsaistē sekot līdzi Cēsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieka Valda Dombrovska sarunai par ekonomikas izaicinājumiem, diskutējot par aktualitātēm Eiropā un Latvijā.

Norises vieta: Cēsu Valsts ģimnāzija

Seko līdzi www.esmaja.lv (link is external) vai EK pārstāvniecības Facebook vai Twitter kontiem un dalies ar informāciju: #EiropasDiena #CitizensDialogue #AtpakaļUzSkolu #Back2School

***

EIROPAS DIENAS MUZIKĀLAIS EKSPRESIS

Norises laiks: 9. maijs

Svinot Eiropas Savienības dzimšanas dienu, muzikālais svētku ekspresis dosies ciemos pie Rīgas skolēniem, lai kopā dziesmās un sarunās izdzīvotu šo notikumu. Šogad Eiropas dienas muzikālajā ekspresī par pasākuma muzikālo daļu parūpēsies Ralfs Eilands ar grupu, bet pasākuma vadītāja pienākumus uzņemsies Nauris Brikmanis, piedaloties īpašiem viesiem.

Norises vietas: Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzija (Zemgales priekšpilsēta), Rīgas Valsts vācu ģimnāzija (Kurzemes priekšpilsēta), Rīgas 6. vidusskola (Latgales priekšpilsēta), Rīgas 64. vidusskola (Vidzemes priekšpilsēta).
Seko un dalies Facebook vai Twitter: #EiropasDiena

***

ATPAKAĻ UZ SKOLU/ATPAKAĻ UZ UNIVERSITĀTI!

Norises laiks: 18. marts – 10. maijs

Akcijas laikā Latvijas skolās var satikt Eiropas lietu ekspertus un uzzināt vairāk par ekspertu ikdienas darbu ES institūcijās, valsts un pašvaldību iestādēs, nevalstiskajās organizācijās u. c. Tikšanās laikā jaunieši uzzinās arī par savām iespējām Eiropā un ES aktualitātēm. Akcijā ik gadu piedalās vairāk nekā 100 eksperti.

Kam paredzēts? Skolu jauniešiem un studentiem; ekspertiem, kuru ikdienas darbs ir saistīts ar ES jautājumiem

Kur uzzināt vairāk? http://esmaja.lv/lv/atpakal-uz-skolu (link is external)

Seko un dalies Facebook vai Twitter: #AtpakaļUzSkolu #Back2School #EiropasDiena

***

MOBILAIS ZINĀŠANU EKSPRESIS

Norises laiks: 19. marts – 10. maijs

Īpaši veidotas interaktīvas nodarbības skolēniem par Eiropas Savienību. Tās apvieno moto „Zini, proti un dari – savās mājās, Latvijā, Eiropā un pasaulē”. Nodarbību moderatori viesojas dažādās Latvijas skolās, rīkojot izglītojošas spēles un konkursus sākumskolās. Paralēli pamatskolas un vidusskolas audzēkņiem tiek rīkotas diskusijas ar ES ekspertiem, slavenībām – Eiropas labas gribas vēstnešiem. Triju iepriekšējo gadu laikā Mobilais zināšanu ekspresis viesojies vairāk nekā 70 Latvijas novadu un pilsētu skolās, šogad apmeklējot tos novadus, kur iepriekš Mobilā zināšanu ekspreša nodarbības nav notikušas.

Kam paredzēts? Skolēniem, skolotājiem

Kur uzzināt vairāk? http://www.esmaja.lv/lv/mobilais-zinasanu-ekspresis (link is external)

Seko un dalies Facebook vai Twitter: www.facebook.com/MobilaisZinasanuEkspresis (link is external) #MZE

***

RADOŠĀ EIROPAS DARBNĪCA – KONKURSS SĀKUMSKOLĀM

Norises laiks: 19. marts līdz 10. maijs

Eiropas darbnīcas uzdevumi mudina skolēnus būt zinošiem un aktīviem, kā arī pilnveido izpratni par ikviena iedzīvotāja lomu Latvijas, Eiropas un pasaules līdzveidošanā. Sagaidot Eiropas dienu 9. maijā, sākumskolas klases aicinātas pildīt interaktīvo uzdevumu lapas un piedalīties radošā konkursā, veidojot savu skaidrojošo vārdnīcu par Eiropu. Visi darbi, kas tiks iesūtīti, piedalīsies balvu izlozē. Aicinām ikvienu  sākumskolas klasi piedalīties!

Kam paredzēts? Visiem sākumskolas skolēniem, skolotājiem

Kā piedalīties? http://www.esmaja.lv/lv/mobilais-zinasanu-ekspresis (link is external)

Balvu izloze: 10. maijā

Seko un dalies Facebook vai Twitter: www.facebook.com/MobilaisZinasanuEkspresis (link is external) #MZE #EiropasDiena

***

VIDEODARBU KONKURSS JAUNIEŠIEM “EIROPA MAN IR…”

Norises laiks: līdz 29. aprīlim

Lai atspoguļotu skolēnu izpratni par ES sniegtajām iespējām tās dalībvalstu pilsoņiem, skolēnu grupas aicinātas piedalīties radošo videodarbu konkursā “Eiropa man ir…”. Videostāsta garums – līdz 1 minūtei. Iesniegtie darbi tiks nodoti publiskajam balsojumam, veicot dalīšanos ar videoierakstu Facebook platformā. Pirmo trīs vietu ieguvējiem tiks dāvāta iespēja apmeklēt Eiropas Parlamentu Briselē ar līdzfinansējumu ceļa izdevumu segšanai. Komanda, kas iegūs 1. vietu, saņems arī 10 grāmatnīcas dāvanu kartes katru 50 EUR vērtībā. Konkursu organizē Valsts kanceleja sadarbībā ar Eiropas Parlamenta biroju Latvijā un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.

Kam paredzēts? 8.–12. klašu skolēniem

Kā piedalīties? https://atvertodurvjudiena.lv/konkurss (link is external)

Uzvarētāju paziņošana: 13. maijā

Seko un dalies Facebook vai Twitter: #EiropasDiena #atvērtasDurvis #atvērtaPārvalde #EUopenday

***

VITAMĪNS  ES

Norises laiks: pastāvīgi

Aprīlī un maijā Latvijas vispārizglītojošās skolās nonāk atjaunotā metodisko materiālu kopa “Vitamīns ES”, kas ļauj daudzveidīgi un saistošā veidā izzināt Eiropu, kā arī palīdz pasniedzējiem bagātināt dažādu mācību priekšmetu stundu saturu visa gada garumā.  Ieteikumi darbam un materiāli lejupielādei pieejami ikvienam interesentam.

Materiāli pieejami elektroniski: http://www.esmaja.lv/lv/vitamins-es (link is external)

***

IZGLĪTOJOŠAS NODARBĪBAS SKOLĒNIEM UN STUDENTIEM PAR EIROPAS SAVIENĪBU

Norises laiks: pastāvīgi

Visu gadu ES mājā Rīgā, kur vienuviet atrodas Eiropas Parlamenta birojs, Eiropas Komisijas pārstāvniecība, kā arī Zināšanu, sarunu un mākslas istabas, skolēnu grupas aicinātas iepazīties ar ES darbību aizraujošās grupu nodarbībās. Grupu nodarbības tiek organizētas augstākās, vispārējās, profesionālās un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. Programma tiek piemērota apmeklētāju vecumam. Skolēnu un studentu grupām no reģioniem Eiropas Komisijas pārstāvniecība daļēji var segt ceļa izmaksas (sīkāka informācija par šo iespēju, piesakoties vizītei).

Interaktīvās nodarbībās studenti un vidusskolēni uzzina par ES vēsturi, lēmumu pieņemšanas procesu un institūcijām, Eiropas Parlamenta un Eiropas Komisijas darbu, prakses un jauniešu projektu iespējām, kā arī Latvijas interešu pārstāvniecību ES. Jaunākiem skolēniem stāstījums par ES tiek veidots ar radošām izziņas spēlēm un filmām. Nodarbības ir bez maksas, ilgums – pusotra stunda.

Kā pieteikties? esmaja@esmaja.lv (link sends e-mail)

Kur atrast? ES māja Rīgā, Aspazijas bulvārī 28

***

“MĀCĪBU STŪRĪTIS” TIEŠSAISTĒ

Norises laiks: pastāvīgi

„Mācību stūrītis” ir vietne internetā, kurā atrodamas darbam ar skolēniem paredzētas spēles, konkursi un uzdevumu grāmatas, kas aicina klasē vai mājās aizraujošā veidā iepazīt ES. Skolotāji šeit atradīs iedvesmojošus materiālus sarunām par dažādām tēmām, piemēram, vidi un klimatu, ekonomiku, ES valstīm, ES vēsturi. Materiāli sagatavoti dažādām vecuma grupām: līdz 9 gadiem, no 9 līdz 12 gadiem, no 12 līdz 15 gadiem un jauniešiem, kas vecāki par 15 gadiem. Aicinām izmantot piedāvātos mācību materiālus un spēles, lai kopīgi uzzinātu, kas ir ES un ko tā dara!

Kur atrast? https://europa.eu/learning-corner/home_lv

Kam paredzēts? Skolotājiem, skolēniem, radošo nodarbību vadītājiem, vecākiem

Informācija ņemta no mājaslapas https://ec.europa.eu

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0