Aizvadīta kuplākā Lauku diena Viļānos

Publicēts 09.07.2015

9. jūlijā SIA „Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs” (SIA LLZC) aicināja lauksaimniekus un visus interesentus uz tradicionālo “Lauku dienu 2015″‘, kas šogad notika jau 16. reizi, un, kā atzina šī pasākuma organizatore un dvēsele, SIA “Lauksaimniecības zinātnes centrs “vadītāja, Dr. agr. Veneranda Stramkale, gan dalībnieku gan apmeklētāju skaita ziņā tās bija vēl kuplākas, nekā iepriekšējos gados un izvērtās par īstiem zemnieku svētkiem. Jau no agra rīta Rēzeknes – Viļānu šosejas malā virknējās bezgalīgas automašīnu rindas, rūca traktori, pulcējās zemnieki ne tikai no tuvākajiem novadiem vien, lai iepazītos ar jaunākās lauksaimniecības tehnikas, graudaugu šķirņu, mēslojuma un augu aizsardzības līdzekļu piedāvājumu, noskatītos paraugdemonstrējumos, iepazītos ar laukaugu audzēšanas tehnoloģiju agrotehnisko paņēmienu pētījumu rezultātiem un audzēšanas tehnoloģijām, bet, galvenais, lai kontaktētos savā starpā un atvilktu elpu pirms lielā darba cēliena – labības pļaujas.

Starp apmeklētājiem bija daudz bērnu, jo, tik tiešām, kas gan var būt jaukāk mazam puišelim, kā kopā ar tēti vai vectētiņu uzrāpties lielā kombaina vai traktora kabīnē pie stūres un pasapņot, ka arī viņš kādreiz kļūs par savas zemes saimnieku, gluži kā mazais rikavietis Einārs. Viņa tētis, Rēzeknes novada Rikavas pagasta zemnieks Ivars Počs saimniekošanu pārņēmis no tēva Aloiza, audzē tīršķirnes Šarolē šķirnes liellopus, kā arī graudaugus. CLAAS tipa milzenis viņa tīrumiem gan esot par lielu, taču Lauku dienu zemnieks apmeklē katru gadu, jo tā ir iespēja iepazīties ar jaunāko lauksaimniecības mehanizācijas nozarē.  Tāpat arī Riebiņu novada Galēnu pagasta zemnieks Jānis Kupris ar mazdēliem Valteru un Jāni. Viņa saimniecībā ir vairāk kā 400 ha zemes, audzē graudaugus un rapsi. “Interesē jau daudz kas, bet izdevīgāk par šiem jaunajiem 200 zirgspēku traktoriem ir pameklēt kādu nedaudz lietotu tehniku,” – pragmatiski spriež zemnieks. “Vajag cilvēkiem paskatīties, padomāt, visu jau nekad nevar nopirkt, bet šāda moderna tehnika kaut pamazām, tomēr ienāk arī Latgales zemnieku tīrumos. Jaunie ir apņēmības pilni, tikai žēl, ka piensaimniecības nozarei atkal pienākuši grūti laiki, jāmeklē un jāapgūst jauni produkcijas noieta tirgi, tanī skaitā arī Ķīna,” spriež ilggadējais lauksaimnieks, AS “Viļānu selekcijas un izmēģinājumu stacija” valdes priekšsēdētājs Leopolds Zunda.

Starp Lauku dienas dalībniekiem ir arī mācību iestādes, kurās sagatavo ar lauksaimniecības nozari saistītus speciālistus, tostarp Rēzeknes Augstskola, Rēzeknes Tehnikums un Malnavas koledža. Malnavas koledžas direktors Juris Bozovičs nupat noslēdzis līgumu ar firmu Konekesko par lauksaimniecības tehnikas piegādi koledžas audzēkņu apmācības vajadzībām. Ārzemēs tā jau ir pierasta prakse, ka firmas piegādā demo tehnikas paraugus lauksaimniecības skolām. Malnavas koledža ir kļuvusi par Latgales lauksaimniecības izglītības centru, tās paspārnē šogad nonāks arī Viduslatgales profesionālā vidusskola ar mācību vietu Višķos, bet J. Bozovičs domā, ka Zemkopības ministrijas atbildīgajām amatpersonām vajadzētu vairāk domāt par to, kā mudināt  un atbalstīt jauniešus apgūt ar lauksaimniecības mehanizāciju saistītas profesijas, lai nodrošinātu darba tirgu.

LLZC izmēģinājumu tīrumos patlaban tiek audzētas 14 laukaugu kultūru 165  šķirnes, zemnieki ar interesi ieklausījās stāstījumos par jaunākajām un ražīgākajām šķirnēm, mēslojuma un augu aizsardzības līdzekļu pielietošanu. Kārsavas novada zemnieks Lauris Ļubka stāsta, ka viņš nesen Lauku dienā Viļānos noslēdzis sadarbības līgumu ar firmu Agrochema Latvija, kas piegādā mēslojumu viņa tīrumiem, un tagad kopīgi ar firmas pārstāvi Jāni Bārtuli izvērtē šīs sadarbības gaitu. Laura saimniecībā ir vairāk kā 800 ha zemes, un zemniecību viņš pats smaidot sauc par diagnozi.

“Latgales zemnieks ir tāds ietiepīgs un piesardzīgs, ar lielu pietāti izturas pret visu jauno, viņam vajag pierādīt ar cipariem un tikai tad viņš ielaižas darījumā,” saka firmas Agrochema pārstāvis Jānis Bārtulis, kura saknes ir Rēzeknes novada Mākoņkalna pagastā.

Šogad Lauku dienā piedalījās 60 firmas, savu produkciju mājražotāju tirdziņā piedāvāja 30 amatnieki, zemnieki un mājražotāji. Starp Lauku dienas dalībniekiem — Zemkopības ministrija, LLU Agrobioloģijas institūts, LLU Aģentūra „Lauksaimniecības tehnikas zinātniskais institūts” (Ulbroka), Lietuvas lauksaimniecības un meža zinātņu centra Upītes izmēģinājumu stacija, Latvijas industriālo kaņepju asociācija, Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts, Rēzeknes Augstskola, Malnavas koledža, Rēzeknes tehnikums, Biomasas Tehnoloģiju centrs, LLKC Rēzeknes nodaļa, Latvijas šķirnes sēklas, u.c.  Lauku dienu organizēja SIA LLZC, sadarbībā ar Viļānu novadu un Rēzeknes novadu.

Anna Rancāne
Autores foto

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0