Jau vairāk kā desmit gadus Lauku bibliotēku atbalsta biedrības organizētie Grāmatu svētki Latvijas novados pulcina iedzīvotājus uz tikšanos ar rakstniekiem un citu radošo profesiju pārstāvjiem, grāmatizdevējiem un politiķiem, veicinot interesi gan par jaunāko literatūru, gan par aktuālākajām sabiedriski politiskās dzīves norisēm valstī. 22. augustā Feimaņu pagastā notika jau 13. Rēzeknes un Viļānu novada grāmatu svētki, pulcējot plašu interesentu loku. Laiks svētku dalībniekus lutināja, tāpēc daļa grāmatu svētku pasākumu notika kultūras nama pagalmā.
Vislielākā interese jaunajai paaudzei, protams, bija par Kroma kolna bruolistes seno latgaļu ieroču, tērpu un rotu demonstrējumiem, kā arī par ugunskurā ceptajām pankūkām, taču arī grāmatām interesentu netrūka, pircēji drūzmējās pie izdevniecību “Jumava”, “Nordik”, “Lauku Avīze”, “Tapals”, “Divpadsmit”, “Mansards” stendiem, cilāja apgāda “Avots” izdotās vārdnīcas un citu literatūru. Grāmatu svētku atklāšanas pasākumā zāle bija pārpildīta, feimanieši iepriecināja ar tiešām saturīgu kultūras programmu, deju kolektīva “Vīmins” un citu pašdarbnieku uzstāšanos, kā arī jauniešu sagatavotu videofilmiņu “Kristceli”. Par ceļiem un dzelzceļiem kā Latgales iespējamo nākotnes veiksmes stāstu norisinājās politiķu un Saeimas deputātu politiskā diskusija, kurā piedalījās Jānis Tutins (Saskaņa), Dzintars Zaķis (Vienotība), Juris Viļums (Reģionu apvienība), Jānis Jurkāns (Vienoti Latvijai) un Edgars Jaunups (Latvijas attīstībai). Jāatzīst, ka diskusijai šoreiz bija spēcīga priekšvēlēšanu piegarša – pozīcija pilnām mutēm slavēja savu padarīto, dažviet pāršaujot par strīpu un pieļaujot vēlamo par esošo, savukārt opozīcija solīja visu izdarīt pulka labāk. Te nu vietā bija viena no politiķiem ironiski teiktais, ka pirmsvēlēšanu laikā mēs jums apsolīsim uzcelt tiltu pat tur, kur nav upes. Tomēr visiem politiķiem nācās būt vienisprātis – dzelzceļa pārvadājumi ir būtisks faktors Latgales reģiona tautsaimniecībā, un Krievijas embargo šajā jomā radītu neprognozējamas sekas.
Bērni pa to laiku varēja piedalīties dažādās radošajās darbnīcās, savukārt pēcpusdienā, pēc sātīgā Feimaņu striebīņa baudīšanas, pieaugušie lasītāji varēja tikties ar Dzintaru Tilaku (viņš bija vienīgais rakstnieks, kas bija ieradies svētkos), bet bērni tikās ar apgāda “Jumava” autori Vitu Štelmaheri un viņas sunīti Rafi. Noslēgumā visus priecēja dziedošā Tihovsku ģimene no Ludzas.
Svētki nebūtu svētki bez dāvanām, arī šoreiz, kā uzsvēra Rēzeknes novada kultūras nodaļas bibliotēku informācijas speciāliste Anastasija Belogubova, pagastu bibliotēkas saņēma dāvinājumu grāmatu iegādei kopsummā par 3276,51 EUR. Par to sirsnīgs paldies atbalstītājiem: Latvijas Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, Zemkopības ministrijai, Jelgavas tipogrāfijai, Latvijas Bērnu fondam, Arctic Paper Baltic State SIA, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, SIA „Balta Eko”, SIA Drukātava, SIA VESTA-LK, “Dimela Veta Latvija” partijām “Vienotība”, “Latvijas attīstībai”, “Vienoti Latvijai”, “Latvijas Reģionu Apvienība”, Inesei Vaiderei, Alfrēdam Rubikam, Jānim Tutinam, Jānim Gailišam, kā arī svētku sadarbības partnerim LDZ Cargo, informatīvajiem atbalstītājiem: “Latvijas Avīze”, “Rēzeknes Vēstis”, “Vietējā Latgales Avīze”, ”Panorama -Rēzekne”, www.rezeknesnovads.lv, www.publika.lv, www.rezeknesbiblioteka.lv. 13. Rēzeknes un Viļānu novada grāmatu svētkus rīkoja Lauku bibliotēku atbalsta biedrība, Rēzeknes novada pašvaldība un Feimaņu pagasta pārvalde.
Anna Rancāne
Autores foto