Turpinās Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas RK baznīcas ērģeļu restaurācija

Publicēts 26.09.2016

Latgales dievnami nav bagāti ar senām un izcilām ērģelēm, vienas no tādām ir valsts nozīmes mākslas piemineklis (Nr.4000), Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeles, kuras būvētas pagājušā gadsimta 30. gados un iesvētītas 1939. gada 10. septembrī. Ērģelēs iebūvētas 1542 stabules un tās saglabājušās gandrīz oriģinālā stāvoklī ar lielisku ērģeļtelpas akustiku, bet ērģeļu telpa un stabules laika gaitā nav tīrītas, un arī laika zobs ir skāris stabules.

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2016” atbalstu 4500 EUR apmērā, Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējumu 1700 EUR apmērā, kā arī, pateicoties Latgales ērģeļu dienās savāktajiem ziedojumiem un biedrības “Sovim ļaudim” un draudzes locekļu atbalstu, šogad turpinās Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijas 2. kārta.

Darbus šogad ērģeļu restaurācijā veic Alvja Melbārža SIA “Ērģeļu darbnīca”. Šogad bija plānots veikt lielāko darba apjomu ērģeļu restaurācijā. Oktobrī noslēgsies ērģeļu II manuāļa stabuļu, pedāļa stabuļu un vējlāžu tīrīšana un atputekļošana, bojāto stabuļu restaurācija un metāla detaļu attīrīšana un konservēšana, kā arī notiks instrumenta intonēšanas un skaņošanas process.

Šogad ērģeļu restaurācijas darbi bija plānoti tā, lai instrumentu vismaz varētu spēlēt, kaut arī ar nepilnu jaudu, izmantojot tikai I manuāļa stabules.

Pagājušajā gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijas valsts mežu atbalstītā Latgales kultūras programma 2015” un Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai tika noslēgta restaurācijas 1. kārta. Tajā tika veikta ērģeļu saglabāšana un vienkāršotā renovācija – atbilstoša ērģeļmotora komplektā ar ventilatoru nomaiņa, instrumenta gaisa plūsmas sistēmas sakārtošana un izbūve un bojāto instrumenta detaļu renovācija un nomaiņa. Darbus veica SIA “Ilsuma ērģeļu restaurācija”, piedaloties draudzes loceklim Leonam Jerumānam.

Restaurācijas 1. kārta tika veikta pa posmiem, jo jūlija beigās baznīcā notika koncerts Latgales ērģeļu dienu ietvaros ar ērģelnieces Edītes Alpes un solistes Ilonas Bageles piedalīšanos. Visi ziedojumi, kas pērn tika savākti Latgales ērģeļu dienu koncertos, tika novirzīti Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijas 2. kārtai.

2017. gadā plānota ērģeļu restaurācijas 3. un noslēdzošā kārta, kā arī ērģeļmūzikas koncerts par godu Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu draudzes instrumenta renovācijas noslēgumam.

Biedrība “Sovim ļaudim”