Tiešās pirkšanas kustība Rēzeknē vēršas plašumā

Publicēts 28.01.2015
Rēzekniete Guna tiešās pirkšanas iespēju izmanto jau otro reizi un par to ir apmierināta.

Otrdienās veikalā “Zaļais” Rēzeknē ir krietni lielāka drūzma, nekā ikdienā. Priekšpusdienā novada zemnieki un mājražotāji te atved savu produkciju – kastēs rindojas krējuma un jogurta burciņas, siera, sviesta, biezpiena paciņas, kefīra pudeles, dārzeņu maisiņi, smaržo mājās cepta, vēl pavisam silta maize. Pēcpusdienās šie produkti pamazām pārceļo pasūtītāju somās. Tiešās pirkšanas kustība Rēzeknē aizsākās 2014. gada decembra sākumā, un nu jau gandrīz divu mēnešu laikā tā ir vērsusies plašumā, aptverot arvien lielāku pircēju un pārdevēju loku.

Tiešās pirkšanas pulciņi ir pircēju-entuziastu kopīgi radīta un organizēta iespēja regulāri ik nedēļu tikt pie svaigas bioloģiski audzētas vietējās pārtikas, iegādājoties to pa tiešo no bioloģiskajiem zemniekiem. Rēzeknē šīs kustības iniciatori ir veikala “Zaļais” īpašniece Iveta Ieva Aleksāne un topošais būvinženieris, Rīgas Tehniskās Universitātes students Mārtiņš Arbidāns, kurš ar to nodarbojas brīvprātīgi, nesaņemot nekādu atlīdzību.

Uz jautājumu, kāpēc jauns cilvēks velta savu brīvo laiku šādai nodarbei, Mārtiņš iesmejas. “Man vispār nepatīk lielveikali un tajos iepirkties, tāpēc es jau dzīvodams Rīgā iesaistījos līdzīgā tiešās pirkšanas kustībā. Jā, man arī sāp sirds par to, kas notiek Latvijas laukos, kur lielražotāji pielieto arvien vairāk ķimikāliju, lai panāktu augstākas ražas, bet pircēji spiesti veikalā šos produktus iegādāties, jo nekā cita jau nav. Daudz esmu domājis par šīm lietām, un vienīgo izeju es redzu nevis globalizācijā, bet gan lokalizācijā – nodibinot pēc iespējas tuvākas saites ar ražotāju. Kad atgriezos Rēzeknē, gribēju saorganizēt arī kaut ko līdzīgu, bet nebija vietas, kur to darīt. Tad atradu veikalu “Zaļais”, un tas bija veiksmīgi. Viss saslēdzās, un tā mēs darbojamies. Man jau ir pieredze, tāpēc nekādas grūtības tas nesagādā.”

“Es jau sen gribēju, lai manā veikalā būtu pieejami veselīgi, bioloģiski audzēti produkti, bet neredzēju iespēju, kā to varētu īstenot, jo vietas te ir ļoti maz,” – sarunā iesaistās veikala “Zaļais” vadītāja Iveta Ieva Aleksāne. “Daina Butlere (Rēzeknes novada pašvaldības nodibinājuma “Learn” konsultante – A.R.) man pastāstīja par tiešo pirkšanu, un – sagadījās tā, ka jau nākamajā dienā veikalā ienāk jauns cilvēks un jautā – vai jūs esat domājuši par tiešo pirkšanu? Tas bija Mārtiņš.”

Tiešās pirkšanas shēma ir pavisam vienkārša – ir jāsazinās ar pulciņa organizatoriem pa e-pastu zalais.v@inbox.lv vai tartins.arbidans@gmail.com, vai arī pa tālruni 28732511- Mārtiņš, vai 28688041 – Iveta, lai atstātu savu e-pasta adresi. Tālākais jau ir Mārtiņa ziņā: “Trešdienās es nosūtu uz pieteiktajiem e-pastiem koplietošanas tabulu ar zemnieku piedāvājumu, lai cilvēki līdz sestdienai var izdomāt, ko viņi vēlas, un uzrakstīt savus pasūtījumus. Sestdien pēcpusdienā tad es slēdzu šo tabulu un sūtu visus pieteikumus zemniekiem. Zemnieki līdz otrdienai visu sagatavo un otrdien līdz 16.00 pēcpusdienā visu atved uz Rēzekni, veikalu “Zaļais”, tad līdz pat veikala slēgšanai, plkst. 18.00 pircēji var saņemt savus pasūtījumus.”

Savu pasūtījumu atnākusi saņemt arī rēzekniete Guna. “Es šo iespēju izmantoju jau otro reizi, atradu informāciju feisbukā. Es tagad vēl tikai mēģinu izgaršot visādus produktus, kas man patīk, kas man nepatīk. Man šķiet, tā ir ļoti laba iespēja pircējiem, un ja vēl ir šādi cilvēki, kā Mārtiņš, kurš to dara pēc savas iniciatīvas, par velti, tad jau ir pavisam jauki. Ko vēl gribētu? Varbūt lielāku produktu daudzveidību, jā.”

“Gribētos, protams, lai būtu vairāk produktu, lielāka dārzeņu daudzveidība, lai būtu ne tikai tradicionālie kartupeļi, sīpoli, bietes, bet arī rutki, selerijas, ķiploki, spināti u.c. Lai jaunās māmiņas te varētu dabūt bioloģiski audzētus ķirbjus mazuļu biezenītim. Mums ir izveidojusies laba sadarbība ar Rēzeknes novada pašvaldību, ar Dainu Butleri, gan ražotāju apzināšanā, gan dažādu kontaktu nodibināšanā. Ceru, ka šī sadarbība arvien paplašināsies,” piebilst saka Iveta Ieva Aleksāne. Viņa cer jau drīzumā pārcelt veikalu uz ērtākām telpām. “Vienu nedēļu bija ap 20 pasūtījumi, tad te viss bija aizkrāmēts ar kastēm, bet es ceru, ka uz februāra beigām, marta sākumu izdosies pārcelties uz plašākām telpām, tad būs vairāk vietas gan pārdevējiem, gan pircējiem.”

Vairāk par tiešās pirkšanas pulciņu un produktu piedāvājumu var uzzināt, arī pievienojoties veikala “Zaļais” izveidotajās lapās sociālajos tīklos: www.draugiem.lv/zalaisveikals/ un www.facebook.com/zalaisveikals/, kā arī Rēzeknes novada mājaslapā.

Tiešās pirkšanas prakse jau vairāk kā 10 gadus rezultatīvi darbojas daudzās pasaules valstīs, kā alternatīva industriālajai pārtikas sistēmai, kas veicina arvien intensīvāku, uz ķīmiskiem pesticīdiem, minerālmēsliem, antibiotikām un ĢMO bāzētu, lauksaimniecību un kurā pircējiem ir zudusi saikne ar patieso pārtikas ražotāju – lauksaimnieku. Pastāv dažādi tiešās pirkšanas veidi. Pircēji ar zemniekiem vienojas par konkrētu tiešās pirkšanas veidu, kas abām pusēm liekas visizdevīgākais.

Anna Rancāne

Autores foto

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0