Kā ik gadu, maija vidū mēs tiekamies pasākumā, kas vieno ne vien pāris simtus Latvijas muzeju, bet daudzus jo daudzus muzejus visā pasaulē – Starptautiskajā Muzeju nakts akcijā. Katru gadu šim pasākumam ir sava tēma, šogad tā bija – “Šūpulis”, kas katram no mums ir bijis savs, viens un neatkārtojams. Arī mūsu valstij pirms 100 gadiem tāds ir bijis, bet valsts šūpulis nebūtu iespējams, ja pirms tam nebūtu simtiem, tūkstošiem citu, daudz mazāku šūpuļu, kuros izšūpojās un izauga tie cilvēki, kuri laika gaitā lika pamatus Latvijas valstij.
Šogad 19. maijā Muzeju naktī 92 cilvēku pieturvieta bija Franča Trasuna muzejs “Kolnasāta”, kur apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ne vien ar muzeju un tajā eksponētajiem materiāliem, bet arī piedalīties Muzeju naktij veltītajā pasākumā un ievingrināt roku radošajās darbnīcās.
Apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar tiem tradicionālajiem cilvēka dzīves posmiem, kurus piedzīvojot, gandrīz katrs nonāk līdz šūpulim. Pirmais ir cerēšanās posms, kuru iepazīt piedāvāja Ilūkstes amatierteātris “Tādi esam” (vad. Indra Madarniece). Viņu iestudētās Rūdolfa Blaumaņa lugas “Paradīzē” sižeta pamatā ir pamācošs stāsts par Apsēnu Andžu un viņa ceļiem pa mīlestības līkločiem.
Mīlestības ceļi agrāk vai vēlāk noved līdz ģimenes dibināšanai, t.i., kāzām. Kāzu izdarības no muzejpedagoģiskās programmas “Kāzas Latgalē” demonstrēja folkloras kopa “Kolnasāta” (vad. Madara Broliša). Savukārt par jaunās dzīvības nākšanu pasaulē un šūpuļa nepieciešamību klātesošajiem pavēstīja Rikavas etnogrāfiskais ansamblis “Rikava” (vad. Aija Dundure ). Ar savu klātbūtni un muzikālo sniegumu skatītājus priecēja Vārkavas novada folkloras kopa “Dzeipors” ( vad. Marija Salceviča).
Inta Deksne,
F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” direktores p.i.
Intas Deksnes foto