Realizējot projektu “Zini.Proti.Dari!”, (ESF projekts Nr. 8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai”), Kaunatas vidusskolā 9.-11. klašu audzēkņiem bija laba iespēja no teorijas – aprakstiem, nostāstiem par bišu vaska drānas izgatavošanu un pielietojumu – nonākt līdz praksei un pašiem izgatavot bišu vaska drāniņu SIA” Puordare” pasniedzējas Ingūnas Semules vadībā. Jaunieši darbojās cītīgi, ar interesi, varētu teikt -“ne pa jokam”. Sasniedzot rezultātu, viņi bija pārsteigti, ko cilvēka rokas un prāts kopdarbībā var paveikt. Bišu vaska drāna ir laba dāvana, jo to var izmantot kā ietinamo materiālu. Ikviens var to izmēģināt, jo internetvidē ir atrodami dažādi apraksti. Mūsu skolēnu darbības bija pakārtotas šādam aprakstam:
Pagatavošana:
1. Audumu sagriež kvadrātiņos vai taisnstūros (gatavoju 30×30 cm izmēra kvadrātus sieram, desai un augļiem, bet nedaudz lielākus – maizei).
2. Auduma gabaliņu izklāj uz cepamā papīra, to viegli apslaka ar izkausētu kokosriekstu sviestu (šis ir mans izgudrojums, jo izmēģināju lupatiņas gatavot gan ar, gan bez kokosriekstu sviesta, un, manuprāt, šādi lupatiņas ir nedaudz elastīgākas un izturīgākas lietošanas procesā).
3. Uz 30×30 cm izmēra auduma lupatiņas ber kādas 2 ēd.k. ar sasmalcinātu bišu vasku, visu pārklāj ar vēl vienu cepamā papīra kārtu, virsū liek karstu gludekli un sāk lēnām, lēnām gludināt. bišu vasks izkusīs un iesūksies lupatiņā. atcerieties, ka mazāk ir vairāk, tāpēc sākumā nevajadzētu ar vaska daudzumu pārspīlēt. vislabākais rezultāts būs tad, ja sāksi gludināt no centra virzienā uz lupatiņas malām tā, lai viss šķidrā vaska atlikums tiktu izspiests no auduma sānos.
4. Kad audums piesūcināts ar bišu vasku, noņem augšējo cepamo papīru un pārbauda, vai kaut kur nav kāds jau sacietējis vaska pleķis – ja tāds ir redzams, tas nozīmē, ka tajā vietā vasks ir bijis par daudz, tad tur vēlams uzklāt papīra dvieli, virsū atkal uzlikt cepamo papīru un piegludināt tā, lai liekais vasks iesūktos papīrā (noderīgi – dvielis no auduma jānoņem, kamēr vēl silts, citādāk tas pielips).
5. Gatavos auduma gabaliņus atdzesē, tad ar šķērēm pielīdzina glīti malas un lieto uz nebēdu – lupatiņās tin visu, ko gribētos ietīt pārtikas plēvē. svarīgi nepiemirst, ka tās drīkst skalot tikai aukstā ūdenī un tikai ar rokām.
Projekta darba grupas brīvprātīgā Alīna Gendele