Pirmā septembra rīts Latvijas skolās kā allaž bija priecīga un satraucoša atkalsatikšanās, tikai šoreiz ne pēc parastajām vasaras brīvdienām, bet pusgadu ilgušās nošķirtības attālināto mācību periodā. Tomēr koronavīrusa pandēmijas laiks nav spējis izdzēst ne gladiolu un asteru košumu rudenīgajos dārzos, ne skolēnu un skolotāju vēlēšanos zinību kalnā kāpt kopīgi. Šis mācību gads būs īpašs ne tikai ar drošības pasākumiem, kādi būs jāievēro skolām, lai izvairītos no koronavīrusa infekcijas, bet arī jaunā mācību satura ieviešanu vairāku klašu programmās.
Rēzeknes novada Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā svinīgais pasākums šogad notika skolas ārpusē, lai ievērotu drošības pasākumus, katrai klasei laukumā bija ierādīta sava noteikta vieta. Šajā mācību gadā skolā mācīsies 119 skolēni, par mācību procesu rūpēsies 18 skolotāji un 15 tehniskie darbinieki.
“Kāds ir šis jaunais mācību gads? Satraucošs un radošs,” – saka Sakstagala J. Klīdzēja pamatskolas direktore Silvija Freiberga. Viņa atzīst, ka skolas telpas ir sagatavotas, lai skolēni varētu droši mācīties un būt kopā. Jaunajiem apstākļiem skolas personāls ir gatavojies jau no augusta vidus, izstrādāta skolas kārtība, par kuru informēti bērnu vecāki. Skolas telpās izvietoti brīdinājuma uzraksti, roku dezinfekcijas līdzekļi, papīra dvieļi. Skolas trīs korpusi ļauj ievērot skolēnu pārvietošanos bez drūzmēšanās
“Galvenais, lai būtu informētība un drošība. Mums ir ļoti atsaucīga skolas padome, darīsim visu tā, lai mēs šo mācību gadu varētu mācīties kopā klātienē. Mums būs sešas ēdienreizes, 4 bērni pie galda. Mūs atbalsta pagasts, ved bērnus ar trijiem autobusiem, piecos reisos. Šoferi mums šorīt ziņoja, ka ir sagādātas sejas maskas, dezinfekcijas līdzekļi, kurus palīdzēja sagādāt pagasts, vēl mums katrā klasē būs sētiņas, savs atpūtas un vēdināšanas režīms.”
Ne skolotājiem, ne bērniem un vecākiem attālinātās mācīšanās posms nebija viegls, atzīst direktore.
“Jā, bērni jau rakstīja mums gan mykoob, gan whatsapp, ka viņi ļoti grib iet uz skolu, viņi ir noilgojušies būt kopā. Viņi teica, mācīties jau tā kā varētu, bet trūkst saskarsmes, komunikācijas, cilvēciskās attieksmes un tuvuma.”
Jaunais mācību gads iezīmējas arī ar to, ka skolās pakāpeniski sāks ieviest jauno kompetenču izglītību. Vai Sakstagala pamatskolas skolotāji tam jūtas sagatavoti?
“Es teiktu, ka jā, ir gatavi, jāteic paldies Izglītības un zinātnes ministrijai, mēs trīs gadus piedalījāmies projektā Skola 2030, kur skolotāji mācījās, kādai jābūt jaunajai mācību stundai, lai tā būtu efektīva. Protams, vēl būs daudz jāmācās. Paldies Rēzeknes novada Izglītības pārvaldei par metodisko atbalstu!”
Sakarā ar jauno kompetenču izglītību, šajā mācību gadā Sakstagala pamatskolā strādās trīs jauni direktora vietnieki. Anita Doroščonoka un Vija Dikule, dalot uz pusēm slodzi, būs direktores vietnieces izglītības jomā, bet direktores vietniece tikumiskās audzināšanas jomā būs Evita Kubecka.
Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā šogad mācības uzsāka 14 pirmklasnieki. Jaunajā dzīvē ievadīja devītā klase – 13 jaunieši, kuri šajā mācību gadā iegūs apliecības par pamatizglītību.
“Kā mēs jūtamies? Droši un lepni!”, saka pirmklasnieces Alīnas tante Mārīte. Alīna jau prot lasīt, rakstīt, rēķināt un ļoti cenšas, lai viss izdotos, bet vislabāk izdodas tad, kad meitenei ir labs garastāvoklis.
Pirmklasnieks Lauris gan ir nedaudz satraucies, bet mamma Inta atzīst, ka satraukumam nav īsti pamata – arī šī pusgada laikā sagatavošanas grupiņā mazie ir mācījušies attālināti, rakstījuši, zīmējuši. Šodien viņi katrs no direktores rokām saņēma pirmklasnieka diplomu.
Audzinātājai Evitai Kubeckai šī jau ir piektā audzināmā klase. “Mazliet satraukums, esmu saviļņota, kaut kā liela priekšā stāvu, mazliet bailes, bet centīsimies būt radoši. Tagadējie pirmklasnieki ir atraisītāki, drošāki, interesantāki, viņi nebaidās runāt, darīt, ir atvērti uz visu jauno. Īsti 21. gadsimta bērni!”
Kā informē Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra, šogad Rēzeknes novadā mācības uzsāk 1908 skolēni, no tiem 153 pirmklasnieki. 1. klase ir visās skolās, bet Tiskādu vidusskolā šogad nav 10. klases, līdz ar to triju gadu laikā šī skola pārtaps par pamatskolu. Lielākais pirmklasnieku pulciņš arī šogad ir Maltas vidusskolā (53), Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā un Verēmu pamatskolā, kur mācības uzsāk pa 14 pirmklasniekiem.
Anna Rancāne
Foto: Dagnija Bernāne