Šobrīd Rēzeknes novadā svarīgākais dienas kārtības jautājums ir elektroapgādes atjaunošana – aptuveni 85% novada teritorijas pašlaik nav elektrības, kas daudzviet izraisījis arī siltuma un ūdensapgādes problēmas. „Tik ilgstoši un tik plašā mērogā šāda situācija Rēzeknes novadā nav bijusi,” atzīst novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs. Piemēram, Feimaņu pagastā elektrības nav jau no 30.decembra. Lai novērstu elektroenerģijas piegādes traucējumus, novada teritorijā šodien strādā aptuveni 30 brigādes, informē Latvenergo struktūrvienības Sadales tīkls atbildīgie darbinieki.
Nepieciešamības gadījumā brigādēm palīdz arī pagasta pārvaldes, piemēram, attīra ceļus no sniega, lai strādnieki ātrāk un vieglāk nokļūtu pie bojājuma vietas. Daudzviet novada iedzīvotāji arī paši ir gatavi palīdzēt, Sadales tīkla darbinieku uzraudzībā iesaistoties bojājumu novēršanas darbos un ar savu tehniku izzāģējot un novācot kokus, kuri uzkrituši uz elektrības vadiem.
Šodien notika Rēzeknes novada pagastu pārvalžu vadītāju sanāksme, lai apzinātu esošo situāciju un apkopotu informāciju par nepieciešamajiem ģeneratoriem, lai svarīgākajos sabiedriskas nozīmes objektos varētu nodrošināt autonomu elektroenerģijas piegādi. Daudzviet šādi ģeneratori jau darbojas, lai nodrošinātu, piemēram, katlu māju un ūdensapgādes sistēmas darbību, pirmsskolas izglītības iestāžu un pagastu pārvalžu darbu. Citviet pagastu pārvalžu vadītāji meklēs iespējas ģeneratorus iznomāt. Ņemot vērā negatīvo pieredzi, daudzas pagastu pārvaldes savos 2011.gada budžetos plāno paredzēt līdzekļus ģeneratoru iegādei.
Savukārt novada sociālie darbinieki apseko vientuļos iedzīvotājus, kuri dzīvo attālākajās pagasta vietās, lai pārliecinātos, ka ar viņiem viss kārtībā un nepieciešamības gadījumā iztīrītu ceļu, sagādātu pārtiku un citas lietas.
Diemžēl elektroapgādes problēmas traucējušas arī telefonsakarus – daudzviet nedarbojas nedz mobilie, nedz mājas telefoni. Zvanot uz klientu apkalpošanas tālruņiem, LMT operators atzina, ka nespēj pateikt pat provizorisku informāciju par signāla atjaunošanu bāzes stacijās, savukārt Tele 2 operatore atklāja, ka viņi par šo situāciju esot informējuši Latvenergo un paredz, ka 24 h laikā problēma varētu tikt novērsta.
Savukārt Lattelecom sabiedrisko attiecību nodaļas projektu vadītāja Līga Bite informēja, ka Rēzeknes novada teritorijā, lai nodrošinātu pakalpojumu, vairākas brigādes strādā pie akumulatoru uzlādēšanas vietējās centrālēs. „Darām visu iespējamo, lai sakarus atjaunotu. Ja mājās ir parastais telefons, tam drīz būtu jāsāk strādāt. Savādāk ir gadījumos, ja bez parastā telefona tiek izmantots arī kāds cits Lattelecom pakalpojums, piemēram, internets – tad gan elektrība ir nepieciešama visā īpašumā,” stāsta L.Bite.
Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs M.Švarcs atzīst, ka šī brīža situācija pierāda, ka jāizskata normatīvo aktu bāze, kas saistīta ar nosacījumu maiņu aizsargjoslām gar gaisvadu elektriskajiem tīkliem – koki gar elektrolīnijām ir garāki par noteikto aizsargjoslas platumu, līdz ar to, tiem krītot, elektrolīnijas tiek stipri bojātas.
Jāatzīmē, ka Rēzeknes novada domes vadība jau sazinājusies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju par zaudēju kompensēšanu pašvaldībai. „Piemēram, katlu mājas darbības nodrošināšana, izmantojot ģeneratoru, diennaktī pagasta pārvaldei izmaksā 180 latus. Līdzekļi nepieciešami arī ceļu tīrīšanai līdz bojātajai elektrolīnijai, tehnikas izmantošanai, ģeneratoru darbināšanai,” stāsta domes priekšsēdētājs.