Lai iepazīstinātu ar dabas, kultūrvēstures un ainavu vērtībām, kā arī tūrisma iespējām Rāznas Nacionālajā parkā, 13. jūlijā norisināsies jau trešā Rāznas Nacionālā parka Ceļotāju diena. Ikviens interesents aicināts doties aizraujošās ekskursijās ar autobusu, pārgājienā Padebešu kalna apkārtnē vai velobraucienā apkārt Ežezeram, apmeklēt vietējos ražotājus un amatniekus, kā arī iesaistīties izglītojošās un radošās aktivitātēs.
Arī šogad būs iespēja izbaudīt izbraucienus ar buru laivu Rāznas ezerā, izliet vaska sveces un izmēģināt roku medus sviešanā, apmeklēt Ģitāru darbnīcu vai Kaunatas kandžas muzeju, apskatīt Latvijā bagātāko zvaniņu privātkolekciju, piedalīties podnieku radošajās darbnīcās, paviesoties Lūznavas muiža. Laikā no pllkst.11.00 līdz 13.00 varēs iegriezties Zosnas Sv.Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīcā, kas ir viena no mazākajām koka baznīcām Latgalē.
“Dabas un kultūrvēstures daudzveidība Rāznas Nacionālajā parkā ir viens no stūrakmeņiem, kas ir raksturo Ceļotāju dienas piedāvājumu. Tomēr neatņemama sastāvdaļa ir cilvēki- amatnieki, ražotāji, stāstnieki, vietējie iedzīvotāji, kuri dzīvo un saimnieko Rāznas Nacionālā parka teritorijā un ir gatavi dalīties ar veikumu un izrādīt paveikto – no tradicionālās amatniecības darbnīcām un lauku saimniecībām līdz privātkolekcijām un muzejiem ,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe.
Apmeklētājus gaidīs arī dabas izglītības centrs “Rāzna” un Jaundomes muižas vides izglītības centrs. Dabas izglītības centrā ”Rāzna” varēs apmeklēt ekspozīciju, apskatīt centrā izvietoto Dabas aizsardzības pārvaldes dizaineres Daigas Segliņas oriģinālzīmejumu izstādi un piedalīties zīmēšanas meistarklasē, izpildīt uzdevumus ar orientēšanās elementiem Rāznas Nacionālā parka izzināšanai. Savukārt Jaundomes muižas vides izglītības centrā varēs ne tikai apskatīt ekspozīciju, bet arī izcept “Muižkunga kruasānu”.
Aktīvās atpūtas cienītāji aicināti doties pārgājienā aptuveni 18km kilometru garā maršrutā Lipuški – Luciški- Ubogova—Mākoņkalns- Voveri- Jaunstašuļi- Dvarči – Lipuški. Pārgājienu vadīs ceļotājs, stāstnieks, ģeogrāfs Ivars Matisovs un tā laikā varēs gan izbaudīt Padebešu kalna apkārtnes ainavu, iepazīt dabas daudzveidību, sajust Latgales novada kultūrvēsturisko , kā arī saturīgi pavadīt laiku ceļabiedru kompānijā. Pārgājiena sākums, pulcējoties pie dabas izglītības centra “Rāzna” Lipuškos , ir 10.00. Pieteikties pārgājienam var līdz līdz 10. jūlijam, sūtot informāciju uz e-pastu regina.indrike@daba.gov.lv vai zvanot 29139677.
Gājēji tiek aicināti ģērbties atbilstoši laikapstākļiem, parūpējoties par ērtiem apaviem. Līdzi aicināti ņemt ūdeni, sviestmaizes un kādus našķus pēc pašu vēlmēm, ar ko iestiprināties ceļā. Pārgājiena noslēgumā visus gūtos iespaidus varēs pārrunāt pie ugunskura.
Velobraucēji tiek gaidīti plkst. 10.00 pie Dagdas novada tūrisma informācijas centra, lai kopā mērotu 45km garu maršrtutu Dagda – Jaundomes muiža – Ezernieki – Piļori – Andzeļi – Andrupene – Dagda. Velobraucienam iepriekš jāpiesakās , zvanot 65681420.
Rēzekniešiem un pilsētas viesiem tiks piedāvāta iespēja apmeklēt vairākus objektus, dodoties bezmaksas braucienā ar autobusu pa vienu no maršrutiem – “Izbrauc Rāznas loku” (Rēzekne – Strodi(“Skaistā Rāzna”) – Batņi (“Bišu muiža”) –Lipuški (Ekspozīcija “Iepazīsti un atklāj Rāznas Nacionālo parku!”, L.Merkulovas zvaniņu kolekcija, Rāznas ezers) – Jaunstašuļi (“Itkaču mājas”/Akmeņu taka) – Zosna (Svētā Ercenģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīca)- Lūznavas muiža – Rēzekne) un “Dabas, kultūrvēstures un amatu pieturas” (Rēzekne-Pušas Zundi ( Kromakolna pils)- Andrupene (Niedru jumtu darbnīca/Andrupenes purva taka)- Jaundomes muižas vides izglītības centrs – Lielais Liepukalns/ Ģitāru darbnīca-muzejs- Batņi (“Bišu muiža”) – Rēzekne). Izbraukšana no stāvlaukuma pie veikala RIMI, Galdnieku iela 8 plkst. 9.00 un 9.15.
Vietu skaits ierobežots. Pieteikšanās un papildu informācija 29139677 (Regīna).
Rāznas Nacionālais parks ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kur dabas un ainavas vērtības palīdz atklāt vairākos objektos izveidotā dabas tūrisma infrastruktūra: Andrupenes purva taka, Akmeņu taka, Lielā Liepukalna dabas taka un skatu tornis, atpūtas vieta Piloru ozolu audzē un Mākonķalns.
“Joprojām apmeklētāju visvairāk apmeklētie dabas objekti ir Mākoņkalns un skatu tornis Lielajā Liepukalnā. Tā, Mākoņkalnu pēc Dabas aizsardzības pārvaldes objektos uzstādīto skaitītāju datiem kopš 1.aprīļa apmeklējuši jau 3780 cilvēku. Savukārt Lielā Liepukalna skatu tornī, kas pēc remonta atkal pieejams kopš 19.aprīļa, pabijuši jau 7150 cilvēku. Tomēr Ceļotāju dienās vēlamies parādīt arī mazāk zināmas vietas, aicināt pie mazajiem uzņēmējiem.Aicinām rezervēt 13.jūliju, lai dienā kopā ar ģimeni vai draugu kompānijā apceļotu un iepazītu vienu no četriem nacionālajiem parkiem Latvijā – Rāznas Nacionālo parku, bet vakarā izzinātu noslēpumaino zīdītāju dzīvi pasākumā “Sikspārņu nakts Lūznavā”- pasākuma sākums plkst.20.00 ,” aicina R. Indriķe.
Plašāka informācija par Ceļotāju dienas aktivitātēm un īpašajiem piedāvājumiem pieejama Pārvaldes mājas lapā https://www.daba.gov.lv/public/lat/aktualitates/raznas_celotaju_diena/
Informācija izvietota arī Dagdas, Ludzas un Rēzeknes novadu tūrisma informācijas centros.
Ceļotāju dienu Rāznas Nacionālajā parkā rīko Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Rēzeknes, Ludzas un Dagdas novada pašvaldībām un uzņēmējiem, kuri darbojas nacionālā parka teritorijā. Ceļotāju dienas tradīcija Rāznas Nacionālajā parkā aizsākta 2017.gadā, svinot nacionālā parka desmitgadi.
Informāciju sagatavoja: Regīna Indriķe
Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja
Mob. 29139677, regina.indrike@daba.gov.lv