Rēzeknes SEZ nosaukta kā viena no perspektīvākajām pasaules brīvajām ekonomiskajām zonām

Publicēts 22.10.2019

2019. gada oktobrī populārā britu laikraksta “Financial Times” specializētā izdevuma “fDi Magazine” veiktajā aptaujā par pasaules perspektīvākajām ekonomiskajām zonām Rēzeknes Speciālā ekonomiskā zona (Rēzeknes SEZ) guvusi atzinību trīs kategorijās – “Paplašināšanās” (Expansions), “Talanti” (Talent Pool), “Stimuli” (Incentives) – informē Rēzeknes SEZ pārvaldes vadītāja Sandra Ežmale.

“fDi Magazine” pētījumam “Global Free Zones of the Year Awards 2019” tika aicinātas pieteikties brīvās/speciālās ekonomiskās zonas no visas pasaules, iesniedzot vērtējumam ziņojumu par zonas pievilcību, iespējām un piedāvājumu investoriem. Šogad žūrija kopumā vērtēja 85 pieteikumus, tostarp trīs Latvijas brīvo zonu – Rēzeknes SEZ, Ventspils brīvostas un Liepājas SEZ – pieteikumus.

Kategorijā “Paplašināšanās” (Expansions) Rēzeknes SEZ guvusi atzinību, ņemot vērā kokapstrādes uzņēmuma “VEREMS” RSEZ SIA darbību, kas 2018. gadā uzsāka nozīmīgu ražošanas paplašināšanas projektu, kura ietvaros tiek plānots uzbūvēt ražošanas telpas 10 000 m2 platībā, kas ļaus palielināt finiera ražošanas apjomu no 46 tūkst. līdz 85 tūkst. kubikmetru līdz 2022. gadam.

Līdz ar Taraklijas brīvo ekonomisko zonu (Moldova), Pirotas brīvo zonu (Serbija) un Zoharas brīvo zonu (Omāna) Rēzeknes SEZ guvusi atzinību kategorijā “Stimuli” (Incentives). Eksperti augstu novērtējuši Rēzeknes SEZ piedāvātās konkurētspējīgās izmaksas, labvēlīgu nodokļu režīmu un virkni valsts atbalsta instrumentu, tai skaitā īpaši atzīmējot iespēju saņemt 80-100% nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi, kā arī brīvās muitas zonas, kas atvieglo pakalpojumu/ preču loģistiku ES.

Rēzeknes SEZ pirmo reizi ir saņēmusi speciālo balvu kategorijā “Talanti” (Talent Pool). Eksperti atzīmējuši to, ka Rēzeknes SEZ piedāvā investoriem piekļuvi labi izglītotu un augsti kvalificētu talantu fondam. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija un Rēzeknes tehnikums sagatavo absolventus visdažādākajās jomās, ieskaitot tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātiku, ekonomiku u.c. Reģionu raksturo daudzvalodu kopiena, turklāt apmēram 70% iedzīvotāju (vecuma grupā līdz 40) labi pārvalda angļu valodu.

““fDi Magazine” ekspertu atzinība ir nozīmīgs mūsu darbības novērtējums, kas kalpo kā pierādījums mūsu investoriem, ka Rēzeknes SEZ ir uzticams un spēcīgs partneris, kurš sniedz atbalstu uzņēmēju interesēm vispiemērotākajā un izdevīgākajā veidā,” saka Rēzeknes SEZ pārvaldes vadītāja Sandra Ežmale.

“fDi Magazine” ir izdevuma “Financial Times” analītikas nodaļas produkts, kas specializējas ar ārvalstu tiešo investīciju veicināšanu saistītās jomās. Žurnāla lasītāji ir aktīvie investori un augsta līmeņa vadītāji, kuru uzdevums ir analītiskas informācijas ievākšana un lēmumu pieņemšana. Katrā “fDi Magazine” numurā tiek publicēti dažādi nozīmīgi reitingi, tai skaitā Pasaules Brīvo Ekonomisko zonu reitings.

Pētījuma rezultāti pieejami šeit: https://www.fdiintelligence.com/Locations/Middle-East-Africa/UAE/fDi-s-Global-Free-Zones-of-the-Year-2019-the-winners

———————————————————————————————

Par Rēzeknes Speciālo ekonomisko zonu:

Rēzeknes SEZ izveidota 1997. gadā, pamatojoties uz “Rēzeknes Speciālās ekonomiskās zonas likumu”. Šis likums nosaka Rēzeknes SEZ pārvaldīšanas un izmantošanas kārtību, prasības komercdarbības un ieguldījumu veikšanai, kā arī Rēzeknes SEZ pārvaldes funkcijas un uzdevumus.

Nodokļu atvieglojumu piemērošanas kartību brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās nosaka likums “Par nodokļu piemērošanu brīvostās un speciālajās ekonomiskajās zonās”. Rēzeknes SEZ reģistrētās kapitālsabiedrības var saņemt gan tiešās nodokļu atlaides (nekustamā īpašuma nodoklis, uzņēmumu ienākuma nodoklis), gan arī netiešo nodokļu atvieglojumus, veidojot Rēzeknes SEZ teritorijā brīvās zonas, kā arī veicot ieguldījumus. Nodokļu atvieglojumi Rēzeknes SEZ būs piemērojami līdz 2035. gada 31. decembrim.

Rēzeknes SEZ kopplatība ir 1155 ha, kas ietver Rēzeknes pilsētas un Rēzeknes novada Vērēmu, Griškānu un Ozolaines pagastu administratīvo teritoriju. Ar Rēzeknes SEZ komercsabiedrības statusu 2019. gada sākumā darbojas 19 komercsabiedrības.

Plašāka informācija par Rēzeknes SEZ pieejama interneta vietnē: www.rsez.lv.

Sagatavoja:

Liene Burova,

Rēzeknes SEZ pārvaldes projektu vadītāja

Tālr.(+371)24428648, e-pasta adrese: invest@rsez.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0